Výběr jazyka
Cz | En
Web není aktualizován od roku 2012
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 109


Změny a doplnění pokynů k tvorbě JZZZ

27. 11. 2009        Kopírování kapitol a oddílů v Tvůrci JZZZ  


Dospělí si doplní vzdělání

26.11.2009 Jindřichohradecký deník  Do nového projektu celoživotního vzdělávání je na Jindřichohradecku zapojeno pět středních škol. Jindřichohradecko - Národní ústav odborného vzdělávání v Praze rozjíždí nový projekt celoživotního vzdělávání. Do něj je zapojeno pět středních škol z Jindřichohradecka. Jedná se o vzdělávání dospělých se zaměřením na formální uznání těch znalostí, které uchazeči sami nabyli během života, a to i mimo školu.  


ČÍSLO DNE

26.11.2009  Liberecký deník   14 Tolik středních a vyšších odborných škol z 9 měst Libereckého kraje se zapojuje do projektu celoživotního vzdělávání UNIV 2 -Kraje. Školy budou nabízet různé formy vzdělávání dospělých. Projekt má přinést uznání těch znalostí, které uchazeči o zvýšení kvalifikace nabyli sami během života, a to mimo školu.  


Do školních lavic usednou dospělí

26.11.2009,  Mladá fronta DNES - Východní Morava, MICHAL VERNER   Školy budou nabízet doplňkové kurzy či rekvalifikace Zlínský kraj - Ubývající počet studentů už školy vyřešily. Do lavic usednou kromě dětí také dospělí.            


Nesmrtelný Hujer

26.11.2009 Mladá fronta DNES Východní Morava, Jaroslav Chudara     Národní ústav odborného školství přichází v čase, kdy střední školy bojují o každého studenta, s projektem center celoživotního učení. Ubývající žáky tak v lavicích nahradí dospělí.  


ČÍSLO DNE 23

25.11.2009  Chrudimský deník   Třiadvacet středních a vyšších odborných škol z Pardubického kraje se zapojuje do projektu celoživotního vzdělávání UNIV 2 – Kraje. Ve všech krajích se centry celoživotního vzdělávání stane 325 škol. Ty budou vedle své tradiční výuky nabízet různé formy vzdělávání dospělých. Projekt má přinést uznání těch dovedností a znalostí, které uchazeči o zvýšení kvalifikace nabyli sami během života, a to mimo školu.  


Porada editorů JZZZ 2009/10

Dne 25. 11. 2005 se v NÚOV uskutečnila porada editorů jednotných zadání závěrečných zkoušek 2009/10  


Dobrá zpráva

24.11.2009  Českobudějovický deník   Celkem 25 jihočeských škol se zapojí do projektu, v němž si dospělí mohou dodělat maturitu či výuční list, aniž by museli do školy chodit. Týká se všech, kteří během svého pracovního života získali vědomosti a odborné dovednosti. Školy také nabízejí kurzy, po jejichž absolvování získají účastníci osvědčení o dílčí kvalifikaci.  


Mohou k maturitě, do lavic ale nemusí

24.11.2009  Českobudějovický deník,  Andrea Zahradníková    Do nového projektu se zapojí 25 jihočeských škol. Je určen pro ty, kteří pracují v oboru, aniž by se v něm vyučili.    


Vzdělání je důležité

24.11.2009  Českolipský deník   Česká Lípa - Střední školy z České Lípy a Nového Boru se zapojily do projektu celoživotního vzdělávání ministerstva školství UNIV 2. Budou tak vedle své tradiční výuky nabízet také různé formy vzdělávání dospělých. Do doby, než budou schváleny první sady kvalifikačních standardů na úrovni maturity, je projekt zatím řešen na úrovni učňovských oborů. Podle ministerstva školství bude vzhledem k rychlému rozvoji technologií celoživotní vzdělávání do budoucna nezbytné. Kvalifikovaných zaměstnanců je už nyní v řadě oborů nedostatek.  


Školy z Karlovarského kraje podpoří projekt celoživotního

24.11.2009  Karlovarský deník    Karlovarský kraj – Dvanáct středních a vyšších odborných škol z Karlovarského kraje se zapojilo do projektu UNIV – 2 – Kraje. Jedná se o celostátní projekt celoživotního vzdělávání, ke kterému se přihlásily školy v Dalovicích, K. Varech, Nejdku, Sokolově, Mariánských Lázních, Ostrově, Chebu a Lokti.  


Školy dají vzdělání také dospělým

24.11.2009  Mladá fronta DNES, Jižní Čechy  Také pětadvacet středních a vyšších odborných škol z Jihočeského kraje se zapojuje do nového projektu celoživotního vzdělávání, do něhož se celkem přihlásilo 325 škol v Česku. Všechny se díky projektu s názvem Univ 2 - Kraje stanou vzájemně provázanými centry celoživotního vzdělávání a vedle své tradiční výuky budou nabízet různé formy vzdělávání dospělých. Z jižních Čech se zapojují školy z Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou, Lišova, Velešína, Českých Velenic, Dačic, Jindřichova Hradce, Třeboně, Milevska, Písku, Prachatic, Vimperka, Strakonic, Volyně, Sezimova Ústí a Tábora.  


Školy se zapojují do projektu

24.11. 2009 Tachovský deník    Tachovsko – Šestadvacet středních a vyšších odborných škol z Plzeňského kraje, mezi nimi také školy z Tachovska, se nově zapojuje do projektu UNIV 2 – Kraje. Ředitelé zapojených škol se poprvé sejdou začátkem prosince na úvodní konferenci v Praze. Do projektu celoživotního vzdělávání se ve všech krajích zapojuje na 325 škol. Ty se stanou vzájemně provázanými centry celoživotního vzdělávání a vedle tradiční výuky budou nabízet různé formy vzdělávání dospělých. Na Tachovsku se do projektu zapojují střední školy z Boru, Stříbra i z Tachova, v kraji pak ještě školy z Horšovského Týna, Staňkova, Domažlic, Sušice, Klatov, Spáleného Poříčí, Oselce, Stodu, Plzně, Plas, z Horní Břízy, Rokycan.  


Ubývající žáky nahradí dospělí

23.11. 2009 Mladá fronta DNES, Střední Morava  Školy mají nový recept: místo mladých budou učit dospělé.        


Dobrá zpráva pro Písečáky

23.11. 2009 Písecký deník    Písek – Pětadvacet středních škol z jižních Čech včetně škol píseckých se zapojuje do nového projektu celoživotního vzdělávání nazvaného UNIV 2 – KRAJE, který byl oficiálně zahájen v srpnu. Školy tak vedle své tradiční výuky budou nabízet i různé formy vzdělávání dospělých.       


Nová možnost pro učitele

Ředitel NÚOV: Podělte se o své zkušenosti  


Zpravodaj - příloha III/2009

Odborné vzdělávání ve Francii  


Zpravodaj 11/2009

Klíčové údaje o vzdělávání v Evropě 2009 * Ukončování středního vzdělávání v Evropě 3 * Nová kultura vzdělávání v kontextu rozvoje školy a nových médií * Problémy cizinců s integrací * Úloha mistrů odborné výchovy  


Projekt celoživotního vzdělávání UNIV 2 - Kraje nabírá obrátky

19.11. 2009 ceskaskola.cz  Na 325 škol ve všech krajích se zapojuje do nového projektu celoživotního vzdělávání UNIV 2 - Kraje, který byl oficiálně zahájen v srpnu. Ředitelé zapojených škol se poprvé sejdou 8. prosince 2009 na úvodní konferenci v Praze. České střední školy se tak stanou centry celoživotního vzdělávání a vedle své tradiční výuky budou provázaně nabízet různé formy vzdělávání dospělých.  


Právní písemnosti ve výuce PEK

Pořádá Státní těsnopisný ústav pro učitele odborných předmětů  


Využití programu Microsoft Outlook

Pořádá Státní těsnopisný ústav pro učitele odborných předmětů  


Konzultační centra pomohou školám se vzdělávacími programy

21.10.2009    novinky.cz     Jedenáct regionálních konzultačních center, která vznikla v rámci projektu Kurikulum S při vybraných školách a dalších vzdělávacích institucích, zahájilo svou činnost tento měsíc. Ještě než skončí rok 2009, začnou fungovat také konzultační centra ve zbývajících třech krajích.  


Na veletrhu fiktivních firem se studenti proměnili do role jednatelů

22.10.2009    Pelhřimovský deník    Studenti Obchodní akademie v Pelhřimově včera v budově školy představili, takzvaně naoko, své nově vzniklé firmy. Na již jedenáctém školním veletrhu fiktivních firem studenti svým mladším kolegům ukázali, jak vůbec chod takové firmy vypadá a především tím měli získat praxi, které se studentům nedostává.  


Z opětovného odkladu státních maturit školy radost nemají

23.10.2009    Prachatický deník    str. 2    VÁCLAV VOTRUBA     „Je to vážně škoda,“ komentují odložení závěrečné zkoušky podle nových pravidel pedagogové na Českokrumlovsku.  


Projekt UNIV 2 - Kraje nabírá obrátky

Celkem 325 škol z třinácti krajů se sejde na úvodní konferenci ČR - Na 325 škol ve všech krajích se zapojuje do nového projektu celoživotního vzdělávání UNIV 2 - Kraje, který byl oficiálně zahájen v srpnu. Ředitelé zapojených škol se poprvé sejdou 8. prosince 2009 na úvodní konferenci v Praze. České střední školy se tak stanou centry celoživotního vzdělávání a vedle své tradiční výuky budou provázaně nabízet různé formy vzdělávání dospělých.  


Jde přece o děti

6.11.2009    MF plus   Radka Chromovská  


Vzniklo konzultační centrum pro střední odborné školy

10.11.2009    Jihlavské listy    str. 11    


Studovat technické obory přichází do módy

11.11.2009    Hospodářské noviny  Jana Machálková    Na „techniku“ se meziročně přihlásilo mnohem více dětí Mohou za to i náborové akce firem, které potřebují více absolventů  


Evropské peníze v odborném školství

9.11.2009    Literární noviny    str. 22    Vzdělání   Zoja FRANKLOVÁ  Ekonomické a společenské změny po roce 1989, globalizace v celosvětovém měřítku a rychlé technologické změny – to vše vyžaduje, aby člověk nebyl připraven jen v jednom úzce zaměřeném oboru, ale získal mnohem širší rozhled a řadu dalších kompetencí. Přitom je stále důležitější, aby měl schopnost a chuť dále se vzdělávat.  


Výučnímu listu se vrací vážnost

10.11.2009    Lidové noviny    str. 26    ZOJA FRANKLOVÁ Závěrečné zkoušky na školách s učebními obory budou jednotné. Změnu vítají i zaměstnavatelé.  


Autorské týmy pro přípravu jednotných zadání pro obory Pracovník v textilním a oděvním průmyslu a Kloboučník

se poprvé sešly 9. 11. 2009 v NÚOV. Týmy řídí Ing. Libuše Burešová.  


Autorský tým pro přípravu jednotného zadání pro obor Opravář zemědělských strojů

se poprvé sešel 23. 10. 2009 v SOU Praha-Radotín. Editorem jednotného zadání je ředitel školy Ing. Václav Hejda.  


Autorský tým pro přípravu jednotného zadání pro obory Zedník a Obkladač

se poprvé sešel 3. 11. 2009 v SŠ polytechnické v Brně, Jílová. Editorem jednotného zadání je Jan Studýnka z hostitelské školy.  


Autorský tým pro přípravu jednotného zadání pro obor Mechanik hudebních nástrojů-strunné nástroje

se poprvé sešel 9. 11. 2009 v NÚOV. Editorkou jednotného zadání je RNDr. Zuzana Dvořáková.  


Výsledky veletrhů


Střední školy z Vysočiny vstupují do rodiny UNIV

10.11. 2009 Jihlavské listy    REGION - Také střední školy z Vysočiny aktuálně vstupují do další fáze projektu UNIV, který zavádí v ČR novou formu vzdělávání dospělých. Do budoucna má projekt také pomoci školám zajistit i využití jejich know-how, materiálních a personálních kapacit.  


Centra celoživotního učení

30.09.2009 Právo, Profese  Projekt UNIV 2 – KRAJE má pomoci středním školám k proměně v centra celoživotního učení. Školy zapojené do projektu budou kromě výuky pro své žáky nabízet i nejrůznější formy vzdělávání pro dospělé.  


Školní třídy zaplní děti i nezaměstnaní

25.8. 2009 Mladá fronta DNES, Jihovýchodní Morava   Zlínský kraj - Některé střední školy čeká proměna v centra celoživotního vzdělávání. Kromě dětí totiž budou jejich pedagogové učit i dospělé zájemce. To by mělo podle tvůrců nového projektu pomoci nezaměstnaným najít si snáze práci a zároveň i školám, aby se vyrovnaly s úbytkem žáků.  


Dospělí se v ČR vzdělávají nadprůměrně, zaměstnavatelé přispívají málo

12.8. 2009 novinky.cz, Vzdělávání, Martin Singr, Scio   V posledních měsících se stává podstatnou otázka dalšího vzdělávání dospělých. To má podporovat např. projekt UNIV 2 – KRAJ, o němž jsme včera informovali. Český statistický úřad (ČSÚ) nedávno zveřejnil výsledky průzkumu na toto téma. Dospělí Češi se podle něj vzdělávají více, než je průměr v EU. Podpora zaměstnavatelů je naopak podprůměrná.  


Střední školy začnou nabízet vzdělání i pro dospělé

11.8. 2009 novinky.cz, Vzdělávání, Martin Sing, Scio   Začátkem srpna byl zahájen nový projekt UNIV 2 – KRAJE, který má pomoci středním školám k proměně v centra celoživotního učení. Zapojené školy budou kromě výuky pro své žáky nabízet i různé formy vzdělávání pro dospělé. Projekt má přispět ke zvýšení účasti obyvatel na dalším vzdělávání a pomoci školám vyrovnat se s populačním propadem počtu žáků.      


Učíme se všichni – a rádi!

5.8. 2009 Kariera.IHNed.cz   Pouze šest procent českých respondentů odpovídá kladně na otázku „Účastnili jste se v posledních 4 týdnech nějaké vzdělávací akce“?  


Střední školy se mění v centra celoživotního učení

4.8. 2009 novinky.cz Právě byl zahájen nový projekt UNIV 2 – KRAJE, který pomáhá středním školám k proměně v centra celoživotního učení. Školy zapojené do projektu budou kromě výuky pro své žáky nabízet i nejrůznější formy vzdělávání pro dospělé. Rozšíření nabídky má přispět ke zvýšení účasti obyvatel na dalším vzdělávání a zároveň pomoci školám vyrovnat se s propadem počtu žáků v období demografického poklesu.  


2009


První schůzka autorských týmů pro přípravu jednotných zadání pro obory Zlatník a klenotník, Umělecký štukatér a Umělecký rytec

se uskutečnila 2. 11. 2009 v NÚOV. Editorkou jednotných zadání je Mgr. Blanka Vážná.  


Autorský tým pro přípravu jednotného zadání pro obor Výrobce bižuterie-kovová bižuterie

se poprvé sešel 3. 11. 2009 v NÚOV. Editorkou jednotného zadání je Ing. Jana Kottová.  


Autorský tým pro přípravu jednotného zadání pro obor Chemik

se poprvé sešel 4. 11. 2009 v NÚOV. Editorkou jednotného zadání je RNDr. Vlasta Bucharová.  


Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky Ostrava


Knihovní systém Clavius


Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na středních školách

Pro úspěšné vzdělávání žáků je třeba všemi formami podporovat podnětné a vstřícné školní klima. Nezbytná je odborná připravenost pedagogů tak, aby bylo žákům umožněno rozvíjet jejich vnitřní potenciál, dovednosti i znalosti, které povedou k jejich dobré uplatnitelnosti na trhu práce a sociální integraci.  


Co se rozumí pojmem speciální vzdělávací potřeby


Střední škola obchodní, České Budějovice


Integrovaná střední škola stavební, České Budějovice

Nerudova 59, 370 21  České Budějovice  


Střední škola, České Velenice


Střední škola technická a obchodní, Dačice

 


Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Jindřichův Hradec

Jáchymova 478/III, 377 43  Jindřichův Hradec  


Střední odborné učiliště, Lišov


Střední škola řemesel a služeb, Strakonice

 


Role odborného vzdělávání v období ekonomické krize

V ČR se postupně uskutečňuje kurikulární reforma, která si klade za cíl rozvoj klíčových kompetencí žáků, současní absolventi však ještě novým pojetím neprošli. Posledních několik let přineslo podstatný posun i do oblasti dalšího vzdělávání, přesto je zatím účast na něm nízká. Jsou tedy procesy probíhající ve vzdělávacím systému dostatečné? Které kroky je třeba podporovat, aby byly problémy spojené s ekonomickou krizí rychleji překonány? Na tyto otázky se pokouší odpovědět materiál Role odborného vzdělávání a příležitosti k jeho rozvoji v době ekonomické krize, kterou zpracoval NÚOV.    


Skončil projekt KOORDINÁTOR S1

Právě skončil národní projekt Koordinátor S1, který nabídl středním školám pomoc formou školení. Vedoucí pracovníci a koordinátoři získali během seminářů všechny informace potřebné pro přípravu školních vzdělávacích programů a také možnost konzultovat své konkrétní problémy.    


Vaše otázky

Chcete získat informace o nové závěrečné zkoušce a o projektu, který umožňuje její přípravu? Zde máte možnost položit svou otázku.  


Informační bulletin NZZ

Informační bulletin projektu přináší aktuální informace o přípravě nové závěrečné zkoušky v tomto školním roce. Vychází jako součást bulletinu Odborné vzdělávání.  


Rozkopírování témat

Datum: 25.9.2009, aktualizováno 25.10.2009 Rozkopírování témat ústní zkoušky v Tvůrci JZZZ  


Přístupová práva

Datum: 25.9.2009 Přístupová práva k loňskému JZZZ  


Přiřazování podotázek

Datum: 25.9. 2009, aktualizováno 25.10 2009 Přiřazování podotázek Obecný blok ze světa práce k tématům ústní zkoušky  (pozor: neplatí v případě zařazení podotázek do praktické zkoušky)  


Zpracování správných řešení

Datum:18.10 2009  Zpracování správných řešení u témat písemné zkoušky  


Upřesnění pokynů

Datum: 29.10. 2009 Upřesnění pokynů pro práci s obrázky a výkresy v IS NZZ  


Časový prostor

Datum: 29.10. 2009 Časový prostor pro školní část ZZ v praktické zkoušce.  


Střední průmyslová škola chemická, Brno


Integrovaná střední škola automobilní, Brno


Střední škola polytechnická, Brno


Integrovaná střední škola polygrafická, Brno


Střední škola informatiky a spojů, Brno


Střední škola potravinářská a služeb, Brno


Obchodní akademie, Břeclav


Střední průmyslová škola, Jedovnice


Autorské týmy pro přípravu jednotných zadání pro obory Malíř a Lakýrník

se poprvé sešly 26. 10. 2009 v SOŠ v Otrokovicích. Editorem jednotných zadání je Ing. Martina Gregorová z hostitelské školy.  


První schůzka autorského týmu pro přípravu jednotného zadání pro obor Autolakýrník

se uskutečnila 29. 10. 2009 v NÚOV. Editorem jednotného zadání Michal Kirchner ze SOŠ a SOU Praha 10.  


První schůzka autorského týmu pro přípravu jednotného zadání pro obory Sklář a Brusič skla

se uskutečnila 29. 10. 2009 v NÚOV. Editorkou jednotného zadání Ing. Jana Kottová.  


Autorské týmy pro přípravu jednotných zadání pro obory Hutník a Puškař

se poprvé sešly 27. 10. 2009 v SŠ-COP technickém v Uherském Brodě. Editorem jednotných zadání je Ing. Milan Prskavec z NÚOV.