Výběr jazyka
Cz | En
Web není aktualizován od roku 2012
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 30


Pro učitele


Mezinárodní veletrh fiktivních firem v Bratislavě

Pozor! Bratislavský veletrh se uskuteční v jiném termínu, než je obvyklé. Letos bude 7. - 9. prosince.  


Semináře pro učitele pro r. 2011

Pro podzimní období nabízí Státní těsnopisný ústav řadu nových seminářů.  


Česká republika zvítězila na mistrovství světa v Pekingu

Ve dnech 15.-21. srpna se konalo již 47. mistrovství světa v záznamu a zpracování textu, tentokrát v Pekingu. Přes počáteční obavy se i zde podařilo českým reprezentantům získat absolutní většinu medailí (přesně 48) a obhájit tak prvenství i v soutěži zemí.  


Školení editorů

ve dnech 24., 25. a 26. srpna bylo v NÚOV proškoleno 26 editorů pro přípravu jednotných zadání ve šk. r. 2009/10.  


Přiložená šablona


Postup shromažďování a publikování PDP

Příspěvky zašlou autoři elektronicky v šabloně, jazykově upravené – gramaticky, skladebně, stylisticky, terminologicky, do Národního ústavu odborného vzdělávání na adresu Mgr. Gabriely Šumavské: gabriela.sumavska@nuov.cz , nebo na adresu kurikulum@nuov.cz  


Rozsah a úprava PDP


Styl a struktura textů

Příklad dobré praxe není samostatným slohovým útvarem, stylem ani žánrem, přesto však by se měl svým stylem blížit odbornému textu. Odborný text jako prostředek komunikace mezi odborníky v dané oblasti by měl do této oblasti vložit určitý přínos. A stejně tak je tomu s příkladem dobré praxe.  


Náměty pro PDP v oblasti středního odborného vzdělávání

Příklady dobré praxe jsou určeny všem pedagogům ve všech typech odborných škol. Mohou se týkat všech oblastí výchovně vzdělávací práce, měly by se však   vztahovat k odbornému vzdělávání. Níže uvedenými náměty samozřejmě nevyčerpáváme celou škálu možností příkladů dobré praxe. Jsou vodítkem, z jakých oblastí by příklady mohly přicházet.  


Co jsou příklady dobré praxe

Podle Wikipedie příklady dobré praxe (PDP) ukazují, že existují techniky, metody, procesy, aktivity, které vedou mnohem efektivněji k daným cílům než některé jiné techniky, metody atd. Jde o to, že vhodné postupy, způsoby ověřování   a žádoucí výstupy mohou být vyřešeny s méně problémy a s menším počtem nepředvídatelných komplikací. Příklady dobré praxe   lze rovněž definovat jako účinnější (méně úsilí) a efektivnější (dobré výsledky) cesty k vytčenému cíli, založené na opakovatelných postupech, které se mohou osvědčit i jinde a které může aplikovat větší počet lidí.  


Jak psát příklady dobré praxe

Jste šikovní a máte dobré nápady? Děláte ve vyučování zajímavé věci? Máte zajímavý a inspirativní školní vzdělávací program? Chcete se podělit o své zkušenosti?  


Semináře


Konference


Publicita projektu


Krize ubrala místa lidem po škole

17.8.2009     Hospodářské noviny     str. 28     Hana Kejhová     V září přijdou na trh práce noví absolventi. Zatím se v případě jejich nezaměstnanosti velké drama nekonalo. O její míře však rozhodnou zářijová čísla a radostná nebudou. „Minulí absolventi přišli na trh práce loni v srpnu a září, kdy situace ještě nebyla nijak zvlášť vyhrocená. Krize začínala, takže se většinou ještě uplatnili,“ vysvětluje Jiří Vojtěch z Národního ústavu odborného vzdělávání v Praze (NÚOV).  


Práci nenajdou absolventi ekonomie, lékaři se bát nemusí

20.8.2009     ceskenoviny.cz     Z domova     ČTK Praha - S hledáním práce budou mít největší problémy čerství absolventi ekonomických oborů, strojírenství a gastronomie. Ekonomická krize by naopak neměla ovlivnit poptávku po mladých zdravotnících, stavařích nebo učitelích .  


1. září začíná reforma na středních školách

20. srpna 2009  - Od začátku školního roku zahájí přibližně polovina středních odborných škol a všechna gymnázia výuku podle nových vzdělávacích programů. Ostatní střední školy se k nim přidají během příštích dvou let. V novém pojetí už není nutné dodržovat centrální osnovy a školy mají větší prostor k tomu, aby se vyprofilovaly, přizpůsobily se potřebám zaměstnavatelů a více využívaly zajímavější způsob výuky. Namísto encyklopedických vědomostí se mají orientovat na tzv. klíčové kompetence žáků, tedy schopnost řešit problémy, spolupracovat, nést zodpovědnost, na komunikaci v češtině i v cizím jazyce, práci s počítačem či chuť dále se učit.        


Monitorování práce s webovým portálem IS NZZ na školách

Věra Vašáková a kol.  Vydal Národní ústav odborného vzdělávání  Praha, 2009  


Vodní motory


Zpravodaj 7-8/2009

Nadnárodní ekvivalence kvalifikací v Evropě * Ukončování středního vzdělávání v Evropě  * Podniková etika – téma pro učně?  * Emocionalita v celoživotním vzdělávání * Vývoj pomáhajících profesí ve Francii * Konkurence rozvíjejících se zemí v OVP * Reforma duální profesní přípravy v Německu  


Názory pracovníků úřadů práce na uplatnění absolventů škol v období ekonomické krize - 2009

Skácelová, P. – Vojtěch, J.; Praha: NÚOV 2009, 33 stran.  


Rozhledy č. 1 – září


Tipy pro tvorbu prezentací


"Innovation in Training Practice" - 2. mezinárodní on-line konference, listopad 2009

Síť Network to Support Trainers in Europe, kterou založila Evropská komise, pořádá v listopadu 2009 on-line konferenci k tématu vzdělávání a profesního rozvoje trenérů, lektorů, učitelů atd.  Cílovými skupinami konference jsou učitelé, lektoři, trenéři, výzkumníci, manažeři, politici. Zveřejňuje výzvu k podávání příspěvků.  


expertní skupina TTnetu

Expertní skupina vznikla v rámci sítě TTnet v říjnu 2007. Jsou do ni zapojeni aktivní členové sítě, kteří projevili o práci ve skupině zájem. Jedná se o pedagogy z VŠ, učitele odborných předmětů a odborné přípravy, ředitelé škol, zástupce organizací zabývající se vzděláváním a další. Skupina se schází několikrát do roka, řeší aktuální otázky činnosti sítě, členové jsou seznamováni s aktuálními otázkami odborného vzdělávání a s činností evropské sítě.  


Bioplyn – obnovitelný zdroj energie


Metodický portál rvp.cz zve na regionální konference

Přihlásit se mohou učitelé mateřských, základních i středních škol všech typů a odborná veřejnost.    


Začíná projekt UNIV 2 - KRAJE

4. srpna 2009:   Střední školy se proměňují v centra celoživotního učení Právě byl zahájen nový projekt UNIV 2 – KRAJE, který pomáhá středním školám k proměně v centra celoživotního učení. Školy zapojené do projektu budou kromě výuky pro své žáky nabízet i nejrůznější formy vzdělávání pro dospělé. Rozšíření nabídky má přispět ke zvýšení účasti obyvatel na dalším vzdělávání a zároveň pomoci školám vyrovnat se s propadem počtu žáků v období demografického poklesu.  


Střední školy se proměňují v centra celoživotního učení

Národní ústav odborného vzdělávání právě zahájil realizaci nového projektu UNIV 2 – KRAJE, který pomáhá středním školám k proměně v centra celoživotního učení. Školy zapojené do projektu budou kromě výuky pro své žáky nabízet i nejrůznější formy vzdělávání pro dospělé. Rozšíření nabídky má přispět ke zvýšení účasti obyvatel na dalším vzdělávání a zároveň pomoci školám vyrovnat se s propadem počtu žáků v období demografického poklesu.