Výběr jazyka
Cz | En
Web není aktualizován od roku 2012
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 70


Koncepce nové závěrečné zkoušky – verze 2010

Materiál obsahuje aktuální podobu vývoje Nové závěrečné zkoušky v oborech středního vzdělání s výučním listem zpracovanou v NÚOV na podzim roku 2010.  


Analýza inzertní nabídky zaměstnání v denním tisku a na internetu - 2010

Šťastnová, Pavlína. Praha: NÚOV 2011, 77 stran.  


Zpravodaj 6/2011

Zaměstnatelnost absolventů vysokých škol z pohledu zaměstnavatelů * Priority polského předsednictví * Definování výsledků učení v kurikulu * Systém přechodů v Hamburku * Prostupnost mezi profesní přípravou a vysokou školou v Německu * Vysoké školství na Islandu  


Europass a jednotný rámec kvalifikací

Europass newsletter 2/2011, 20. června 2011  


Druhé číslo Europass newsletter

Praktické informace pro ty, kdo hledají nové možnosti práce v EU, přináší červnové vydání Europass newsletteru. Hledání práce v zahraničí usnadní absolventům středních škol Europass - dodatek k osvědčení. Letos jich střední školy vydaly na 120 000 kusů.  


Jedenáctka účastníků začala „pilotovat“ na SŠ technické

3.5.2011    Jihlavské listy - JIHLAVA - Odborné střední školy se při úbytku žáků i na Vysočině začínají více orientovat na vzdělávání dospělých. Nový výukový program práce na CNC strojích začala právě s prvními účastníky prakticky ověřovat SŠ technická v Jihlavě.  


Projekt Cukrařina lehce a s úsměvem

5.5.2011    Slovácký deník - Takto se jmenoval pilotní projekt UNIV2, který jsme za účasti metodika kraje Pavla Vrby, pracovníka NUOV Petra Polívky a radního pro školství, mládež a sport Josefa Slováka slavnostně ukončili dne 12. dubna 2011.  


Zvládli kurz elektro pouze za pět měsíců

11.6.2011    Žďárský deník - I na Vysočině se začaly uplatňovat nové formy modulového celoživotního vzdělávání, které zájemcům při doplňování kvalifikace šetří čas i prostředky.  


Školy mají na Vysočině zájem o odborné stáže ve firmách

Regionální konzultační centrum (RKC) kraje Vysočina realizuje Vysočina Education, školské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, Jihlava. Centrum  funguje od října 2009 na odloučeném pracovišti v Pelhřimově, v budově Obchodní akademie Pelhřimov.  


Učitelé požadují individuální konzultace i posuzování celých ŠVP

Regionální konzultační centrum Královéhradeckého kraje, které vzniklo v říjnu 2009 při Školském zařízení pro DVPP Královéhradeckého kraje v Hradci Králové, nabízí všem školám v oblasti odborného školství odbornou pomoc při tvorbě, realizaci a evaluaci ŠVP. Zajišťuje také další vzdělávání pedagogických pracovníků a konzultační činnost, poskytuje poradenství v oblasti metodiky a řízení, zprostředkovává informace o nových směrech a postupech ve vzdělávání a zajišťuje koordinaci podpůrných činností. Kromě toho spolupracuje s Národním centrem Europass ČR při vydávání dodatků k vysvědčení středním školám Královéhradeckého kraje.  


Sedmé číslo zpravodaje projektu Kurikulum S

V tomto čísle Vás seznámíme s výsledky šetření mezi lektory a učiteli o připravenosti škol na kurikulární reformu, o tom, s čím si pedagogové nevěděli rady při tvorbě ŠVP a co jim naopak nečinilo potíže. Blíže představíme i regionální konzultační centra v Královéhradeckém kraji a v kraji Vysočina, jejich nabídku pro učitele, informace o vzdělávacích akcích i kontakty na zástupce center.  


Aktuálně


Přiřazení úrovní počátečního vzdělání v ČR k úrovni EQF


Odkazy


Příloha č. 2: Stručný popis hlavních projektů školy


Příloha č. 1: Stručný popis školy


5. Autoevaluace image gymnázia s využitím SOČ


3. Autoevaluace, evaluace vzdělávacího procesu a výroční zprávy


2. Stručný popis vybraných specifických aktivit – příkladů dobré praxe

Soubor vybraných příkladů dobré praxe (PDP) byl zaměřen na extrakurikulární aktivity školy včetně grantové činnosti. Z mnoha těchto aktivit zde prezentujeme výběr sledovaných akcí od září 2009:  


1. Úvod


Řízení extrakurikulárních aktivit a grantové činnosti na Gymnáziu Cheb

Logo školy Předložený příklad se věnuje tzv. extrakurikulárním aktivitám a grantové činnosti Gymnázia Cheb (Karlovarský kraj). Soustředí se na řízení a evaluaci vybraných akcí, které sice nejsou pro školy povinné, ale jež významně přispívají ke komunikaci školy s veřejností, a mění tak pohled veřejnosti na oblast školství obecně. Absolvovat gymnázium je možné v osmiletém i čtyřletém studijním programu. Kapacita školy, která je v posledních letech téměř naplněna, je 760 žáků. Podle zprávy ČŠI z října 2008 je specifikem gymnázia, že cizinci tvoří 17 – 18 % z celkového počtu žáků školy (jedná se především o členy početné vietnamské komunity). Vedení školy tvoří čtyř členný tým a na škole působilo v roce 2009 50 vyučujících a 9 technickohospodářských a administrativních pracovníků.  


Evropský rámec kvalifikací


Deset kritérií a postupů v přiřazovacím procesu

Proces, ve kterém evropské země přiřazují kvalifikace k osmi úrovním Evropského rámce kvalifikací, je podmíněn splněním deseti kritérií a postupů schválených Poradní skupinou EQF.  


Jílové u Prahy

Peer Review v ZŠ Jílové u Prahy                       12. 5. 2011  


Praha

Peer Review v ZŠ Červený vrch, Praha               11. 5. 2011  


Slivenec

Peer Review v ZŠ Slivenec                                 4. 5. 2011  


Praha

Peer Review v SPŠ strojnická, Praha                 27. 4. 2011  


Praha

Peer Review v SPŠ strojnická, Praha                 27. 4. 2011  


Uherské Hradiště

Peer Review v ZŠ Uherské Hradiště                  20. 4. 2011  


Úrovně EQF


Praha

návštěva školy ZŠ Fingerova, Praha        12.5. 2011  


Úrovně kvalifikací


Publicita


Přiřazovací proces v ČR


Koordinační centrum EQF

logo_NCP.jpg  


Praha

workshop (Rámcové vlastní hodnocení školy) :   Praha  27. 5. 2011  


Praha

workshop (Rámcové vlastní hodnocení školy):    Praha 8. 4. 2011  


Praha

workshop (Rámcové vlastní hodnocení školy) pro poradce AE Praha 23. 3. 2011  


Karlovy Vary

Workshop Karlovy Vary 19. 5. 2011  


Jihlava

Workshop Jihlava 13. 5. 2011  


Jihlava

Workshop Jihlava 12. 5. 2011  


Liberec

Workshop Liberec 6. 5. 2011  


Liberec

Workshop Liberec 5. 5. 2011  


Chomutov

Workshop Chomutov 29. 4. 2011  


Chomutov

Workshop Chomutov 28. 4. 2011  


Ostrava

Workshop Ostrava 15. 4. 2011  


Ostrava

workshop Ostrava 14. 4. 2011  


Přínosem kurikulární reformy je větší spolupráce učitelů

Cíle a přínosy kurikulární reformy (KR) nejsou dosud mnoha učitelům jasné a zavedení dvoustupňové tvorby kurikula považují sice za velkou, ale v celku málo potřebnou změnu. Vyplývá to z dotazníkového šetření mezi učiteli, kteří se zúčastnili aktivit dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků organizovaných konzultačními centry. Šetření se zúčastnilo 715 respondentů.  


Školy nejsou na tvorbu ŠVP zatím dostatečně připraveny, myslí si lektoři

Učitelé mají při tvorbě ŠVP více potíží než úspěchů. S žádostí o radu se pedagogové na lektory obracejí především v oblasti aplikace průřezových témat a klíčových kompetencím ŠVP. Konzultují také zpracování vybraných částí ŠVP, zejména charakteristiky vzdělávacího programu, učebního plánu nebo učební osnovy. Vyplývá to z šetření realizovaného na konci roku 2010 formou dotazníku, který zadali zástupci konzultačních center svým konzultantům a lektorům. Šetření se zúčastnilo celkem 73 respondentů, kteří poskytují metodickou podporu středním odborným školám a pedagogickým pracovníkům.  


Sociální partnerství odborných škol

Sborník z konference  


Kontakty


EQF pomůže lidem najít práci v zahraničí

Od roku 2008 probíhají v evropských zemích tzv. přiřazovací procesy, v rámci kterých jsou všechny existující kvalifikace v jednotlivých zemích přiřazovány k osmi úrovním společného evropského rámce kvalifikací. Evropský kvalifikační rámec využijí uchazeči o práci i studium doma i v zahraničí. Jeho smyslem je, aby kvalifikace v Evropě byly srozumitelné a porovnatelné.  


Jakou máte úroveň? ptá se Evropa

7.6.2011    Lidové noviny    str. 25    Akademie R.Kvačková  


S Europassem máte lepší šanci získat místo. Nestojí to ani korunu

7.6.2011    fincentrum.cz    str. 0       K.Hovorková          


Jednotné zkoušky na učilištích mají zachránit pověst českých ručiček

8.6.2011    ČT24.cz     


Státní učňovské zkoušky jsou elektronické

9.6.2011    Právo    str. 14    studium     map          


Ubude ústavů i lidí. Je to dobře?

9.6.2011    Lidové noviny    str. 26    Akademie     R.Kvačková          


Žáci učebních oborů skládají nové závěrečné zkoušky

V červnu probíhají v odborných školách závěrečné zkoušky, jimiž ukončují své studium žáci oborů vzdělání s výučním listem. Už dávno neplatí, že zadání pro závěrečné zkoušky tvoří učitelé dané školy. Většina škol totiž převzala tzv. jednotné zadání, které připravili pracovníci Národního ústavu odborného vzdělávání společně s odborníky ze škol i z praxe.  


Vzdělávání dospělých v Evropě

Na počátku 21. století zaujímá celoživotní vzdělávání v agendě evropské politiky spolupráce ve vzdělávání hlavní místo. Ministři školství zemí EU jsou přesvědčeni o důležitosti vzdělávání dospělých a o jeho podstatném přispívání ke konkurenceschopnosti, zaměstnatelnosti a sociálnímu začleňování. Shodli se na tom, že by se do roku 2020 mělo nějaké formy vzdělávání účastnit alespoň 15 % dospělých.  


Finské školství nabízí rovné příležitosti

Finští žáci se v mezinárodních srovnáních umisťují na špičkách žebříčků, přesto podle časopisu TIME tráví ve škole ještě méně času než žáci v USA a doma se učí nanejvýš hodinu denně. Úspěch tamního školství lze vysvětlit především kvalitní výukou a snahou, aby všichni žáci dosahovali co nejlepších výsledků.  


2011/1

Čtenářská gramotnost v odborných školách / Co je nového v Karlovarském kraji / Odborné školy ve Spojených arabských emirátech   ... a další články najdete v novém čísle.  


KONCEPT – Zajištění koncepčního řešení v oblasti podpory vzdělávání zaměstnanců malých a středních podniků

Předmětem plnění veřejné zakázky je poskytování služeb, které jsou rozděleny na tři části. Uchazeč je povinen podat nabídku na všechny tři části  


Ministr Dobeš pochválil nové závěrečné zkoušky

Na konferenci "Budoucnost odborného vzdělávání", která se konala 9.6.2011 v Praze, ministr školství Josef Dobeš vyzdvihl význam zavádění jednotných zadání závěrečných zkoušek v učebních oborech.  


NZZ v České televizi

Dne 8.6. vysílala ČT 1 v hlavní zpravodajské relaci Události příspěvek o Nové závěrečné zkoušce.  


Baví mě učit dospělé, říkají mnozí kantoři

7.6.2011    Jihlavské listy - Baví mě učit dospělé, říkají mnozí současní středoškolští učitelé. Právě této odbornosti, pro mnohé z nich nové, se budou letos i na Vysočině učit ve speciálních seminářích olomoucké univerzity.  


Lidé z praxe zvládli dva ročníky za pět měsíců

3.6.2011    Jihlavské listy - I na Vysočině se začaly uplatňovat nové formy modulového celoživotního vzdělávání, které zájemcům při doplňování kvalifikace šetří čas i prostředky. Jednatřicet úspěšných absolventů např. v květnu převzalo certifikáty o ukončeném kurzu ve Žďáře nad Sázavou. Absolventi pilotně ověřovaného kurzu Elektrikář zvládli v kurzu znalosti 1. a 2. ročníku daného učebního oboru a vyslechli i rozhodnutí o přijetí k dalšímu studiu.  


4. číslo bulletinu "Na cestě ke kvalitě"

4.jpg Ve čtvrtém čísle bulletinu Na cestě ke kvalitě jsme se zabývali další fází autoevaluace, a to zpracováním dat a informací, analýzou výsledků a jejich interpretací. Toto téma se objevuje v řadě článků, dočtete se například, jak může škola co nejlépe nasbíraná data vytěžit. Zamyslíme se také nad tím, že při interpretaci dat pracujeme nejenom s daty, ale i s lidmi, a co to ve výsledku může znamenat. Zároveň Vám nabídneme praktické příklady vyhodnocování a interpretace dat. Věnujeme se i otázce legislativních změn a tomu, co nového se děje v některých aktivitách projektu – nyní se zaměřujeme na práci poradců autoevaluace, kteří od listopadu 2010 pracují přímo na školách. Pozveme Vás na workshopy v dalším školním roce a stejně tak i na naši závěrečnou konferenci. V neposlední řadě Vám nabídneme evaluační nástroj Ankety pro rodiče, pro žáky a pro učitele.  


UNIV 2 - KRAJE vybavení seminární místnosti

Předmětem plnění veřejné zakázky malého rozsahu je na základě dispozičního řešení, které je součástí zadávací dokumentace, jednorázová dodávka kancelářského a sedacího nábytku do seminární místnosti pro potřeby projektu UNIV 2 KRAJE ,vč. jeho dopravy a montáže a servisu – celkem pro 37 osob, a dále vybavení zázemí pro možnost občerstvení cílové skupiny během jejího jednání. Blíže v zadávací dokumentaci.  


Žáci učebních oborů právě začínají skládat nové závěrečné zkoušky

1. června 2011: V tomto školním roce už neplatí, že zadání pro závěrečné zkoušky tvoří učitelé dané školy. Většina škol totiž převzala tzv. jednotné zadání, které připravili pracovníci Národního ústavu odborného vzdělávání společně s odborníky ze škol i z praxe. Jednotné závěrečné zkoušky se v učebních oborech zavádějí postupně a školy je přijímají dobrovolně.