Od roku 2008 jsou v evropských zemích přiřazovány v tzv. přiřazovacích procesech všechny kvalifikace k osmi úrovním jednotného Evropského rámce kvalifikací EQF. Cílem EQF je srozumitelnost a porovnatelnost kvalifikací v evropských zemích. Přiřazení kvalifikací k EQF zajištuje v rámci projektu NCP EQF v České republice Koordinační centrum EQF. Český přiřazovací proces i jeho výsledky popisuje Národní přiřazovací zpráva ČR.
-
Obhajoba Národní přiřazovací zprávy ČR
Dne 13. prosince 2011 čeští zástupci obhajovali Národní přiřazovací zprávu České republiky v Bruselu před Poradní skupinou EQF (EQF Advisory Group). Poradní skupinu EQF tvoří zástupci Evropské komise, Cedefop, Rady Evropy, evropských sociálních partnerů (UEAPME, BUSINESSEUROPE aj.) a členských zemí EU. Představení a oficiální zveřejnění výsledků referenčního procesu proběhlo v souladu s harmonogramem stanoveným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Tak jako ostatní národní koordinační body (National Coordination Points) ve státech, které ukončily referenční proces, obdrželo české Koordinační centrum pro EQF před vlastní obhajobou připomínky, na které zástupci ČR (Ing. Jitka Pohanková, Mgr. Milada Stalker a Ing. Pavel Hradecký PhD.) ve své obhajobě reagovali. Tímto představením referenční zprávy v Poradní skupině EQF splnila Česká republika první úkol vyplývající z Doporučení o zavedení EQF, a tak napomohla k jeho evropské implementaci.
Během roku 2012 dochází k aktualizaci přiřazovací zprávy ČR. Aktualizovaná verze zprávy bude zveřejněna v září 2012.
V listopadu 2011 byla Evropské komisi předložena ke schválení Národní přiřazovací zpráva ČR, která popisuje výsledek i celý proces přiřazování kvalifikací k jednotnému Evropskému rámci kvalifikací (EQF) v České republice.
V komerční příloze časopisu Reflex č. 35 z 1. září 2011 vyšel článek EQF – osm stupňů pro znalosti a kompetence, který je téměř celý doslovným přepisem části článku EQF pomůže lidem najít práci v zahraničí uveřejněného v časopise Odborné vzdělávání. Do tohoto převzatého článku je vložen jeden odstavec, který zpochybňuje zařazení ukončeného vzdělání na vyšších odborných školách a bakalářského cyklu vysokoškolského studia do stejné (šesté) úrovně EQF. Tvrzení, že „vysokoškolsky vzdělané bakaláře jako by to (zařazení na stejnou úroveň s absolventy VOŠ) sráželo o patro níž“, zde není ničím podloženo a ani tomu tak není. Více
- Vláda schválila Národní přiřazovací zprávu - 20. 7. 2011
- EQF pomůže lidem najít práci v zahraničí - článek v Odborném vzdělávání, 13. 6. 2011
- Jakou máte úroveň? ptá se Evropa - článek v Lidových novinách, 7. 6. 2011
- V květnu 2011 byl dokončen přiřazovací proces, v rámci kterého jsou všechny kvalifikace v ČR přiřazeny k osmi úrovním jednotného evropského rámce kvalifikací (EQF). Přiřazovací zprávu ČR popisující proces i jeho výsledky schválilo MŠMT, které ji v červnu předloží vládě ke schválení.
- Semináře o evropském rámci kvalifikací - informace o seminářích, které proběhly v březnu a v dubnu v sedmi krajích ČR
- Tisková zpráva Kvalifikace budou v evropských státech porovnatelné (22.3.2011)
- Dne 11.3. 2011 se v Praze konala Konference k procesu přiřazování úrovní kvalifikací v ČR k úrovním EQF - více informací o konferenci včetně přednesených prezentací najdete zde.
Evropský rámec kvalifikací