Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Firma fiktivní - dovednosti skutečné

Národní ústav odborného vzdělávání právě vydal publikaci Fiktivní firmy v České republice 1992 - 2008. Fiktivní firmy zakládají žáci vyšších ročníků středních a vyšších odborných škol. Publikace přibližuje historii této netradiční formy výuky, která podporuje podnikatelské dovednosti žáků.  

Fiktivní firma je z velké části výtvorem samotných žáků a studentů, jejich učitelé jim pouze pomáhají a radí. Napřed si zakladatelé fiktivní firmy musejí vymyslet, jaké služby bude jejich „podnik“ nabízet nebo co bude vyrábět. Pak začínají obchodovat (často i v mezinárodním měřítku), přestože produkty existují pouze na papíře. Práce ve fiktivní firmě je zajímavá forma výuky, při níž se žáci naučí všechny podstatné práce, které musí běžný podnikatel zvládnout.

Jak vzniklo Centrum fiktivních firem

 Prvotní koncept fiktivních firem vznik již v 17. století na území dnešního Německa. Pro současnost byly fiktivní firmy znovuobjeveny jako součást praktické rekvalifikace nezaměstnaných v druhé polovině 20. století. Tento nápad se rychle rozšířil i do ostatních evropských zemí a později i na další kontinenty. Zároveň s tím se začal uplatňovat především jako netradiční součást výuky na středních školách. Žáci mohou v dobách internetu obchodovat stejně snadno se sousední školou jako s obchodními partnery u protinožců.

Do České republiky pronikla myšlenka fiktivních firem v roce 1992 prostřednictvím vídeňské obchodní akademie, jejíž ředitel Mgr. Slanař je českého původu. V té době také vzniklo na Vysoké škole ekonomické v Praze Centrum fiktivních firem (CEFIF), které se od roku 2002 stalo součástí Národního ústavu odborného vzdělávání. CEFIF umožňuje fungování fiktivních firem na školách, simuluje pro ně činnosti živnostenského a finančního úřadu, obchodního rejstříku, zdravotní a sociální pojišťovny, banky a přes institut centrálního dodavatele jim dodává zboží. Fiktivní úřady netolerují chyby a stejně jako reálné úřady vrací k přepracování nesprávně připravené dokumenty. Občas se fiktivní úřady po dohodě se školou vydají i na „kontroly“ firem a žáci musí obhájit svou práci.

Jak funguje fiktivní firma

Žáci, kteří si chtějí založit firmu, musejí napřed provést všechny úkony stejně jako by šlo o skutečný podnik. Musejí se rozhodnout, jaká bude právní forma firmy a její činnost, poté je třeba zažádat o výpis z živnostenského rejstříku a o zápis do obchodního rejstříku, poslat žádost o otevření běžného účtu do některé z fiktivních bank, přihlásit se k placení daní, zdravotního a sociálního pojištění atd. Fiktivní firma má svého ředitele, sekretariát, marketing, právní, zásobovací i odbytové oddělení a všeobecnou i mzdovou účtárnu.

Jakmile se podaří firmu založit, je třeba připravit propagační materiály a katalog. Aby se rozhýbaly obchody, je třeba oslovit zákazníky v České republice i v zahraničí, případně vystavovat na některém z veletrhů. Nejvýznamnější akcí tohoto druhu u nás je Mezinárodní veletrh studentských firem, který se koná ve dnech 25. – 27. března v malé sportovní hale na pražském Výstavišti Holešovice (vstup je zdarma a vítána je odborná i laická veřejnost). Zahájení je ve středu ve 14. hodin a slavnostní ukončení i s vyhlášením vítězů v pátek okolo 12. hodiny. Mezitím se bude obchodovat a na pódiu proběhnou prezentace zúčastněných firem. Pořadatelem veletrhu je Obchodní akademie Heroldovy sady v Praze se svou studentskou společností Antre, s.r.o., Národní ústav odborného vzdělávání akci finančně a organizačně podporuje. Mezinárodní veletrh fiktivních firem v Praze byl předchozí dva roky největším veletrhem tohoto druhu v Evropě a druhým největším (po New Yorku) na světě.

Práce ve fiktivní firmě žáky baví a motivuje

Mezi fiktivními firmami figurují banky, pojišťovny, cestovní kanceláře, půjčovny a prodejny aut, pohostinství, knihkupectví či reklamní agentury. Naleznete zde i pohřební službu, platnéřství a kliniku asistované reprodukce, rozhlasové stanice nebo také letiště či leteckou společnost.

Podle údajů k 31.12.2008 existuje v České republice 308 fiktivních firem a největší část z nich působí na obchodních akademiích. Práce ve fiktivní firmě žáky obvykle velmi baví a jsou mnohem více motivovaní naučit se i nezáživnou, ale nutnou administrativu. Svoji firmu většina z nich předá svým nástupcům z nižšího ročníku, a tak tedy její vyúčtování „musí sedět“, nesrovnalost neukončí zvonek, jímž začíná přestávka. Díky práci ve fiktivní firmě plánuje řada studentů, že si po absolvování školy založí podobný podnik, jenže skutečný.

Mezinárodní veletrh fiktivních firem: 25. – 27.3.2009 v malé sportovní hale Výstaviště Holešovice

Publikace Fiktivní firmy v České republice 1992 – 2008, vydal NÚOV v roce 2009, ke stažení na www.nuov.cz, kde jsou i podrobnější údaje o fiktivních firmách

 

 

Rádi odpovíme i na Vaše případné dotazy:

 

Lukáš Hula – lukas.hula@nuov_cz, tel.: 274 022 425

 

Zoja Franklová – zoja.franklova@nuov_cz, telefon: 274 022 112

mobil: 724 652 240

 

Národní ústav odborného vzdělávání

Weilova 1271/6

Praha 10 – Hostivař

 

 

 

Nahoru