Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Gymnázium, nebo průmyslovka?

3.3.2010    Mladá fronta DNES    str. 2    Vzdělávání        Nemáte ještě VYBRANOU STŘEDNÍ ŠKOLU? Váháte, zda dítě přihlásit na víceleté gymnázium? Čtěte rady, které by vám mohly rozhodování usnadnit.  

Gymnázium osmileté nebo šesti- a čtyřleté

Je vaše vzorná desetiletá holčička nejlepší ze třídy, má samé jedničky, rozbor vět ji vyloženě baví a dnes už ví, jakou vysokou bude studovat?

Pak nemusíte moc váhat, přihlašte dceru na osmileté gymnázium, pomozte jí se dobře připravit na zkoušky a podporujte ji v jejím úsilí. Vzhledem k možnosti tří přihlášek má velkou šanci na úspěch.

Pokud však máte doma kluka, který je sice inteligentní, čte, má přehled, ale jeho výsledky nejsou úplně jednoznačné a škola je to poslední, nad čím přemýšlí, bude možná lepší nad osmiletým gymnáziem trochu váhat. Kluci prostě dozrávají později a také většinou nejsou tak vyhranění a ctižádostiví v učení jako dívky. Pedagogicko-psychologickou poradnu, kde soustavou testů zjistí, jestli je dítě dostatečně zralé na zvýšenou zátěž a zda je schopné studium zvládnout, už asi navštívit nestihnete, ale můžete se pojistit, podat přihlášku a zkusit se objednat až po 15.

březnu, kdy největší nápor v poradnách opadne. Podle výsledků se pak rozhodnete, jestli dítě zůstane ve stávající škole, nebo zkusí přijímačky.

Osmiletá gymnázia jsou určena pro děti, které se opravdu chtějí a umějí učit. Pokud si tím nejste úplně jisti, raději počkejte a nechte dítě dozrát.

Sedět denně dvě až tři hodiny nad otráveným a znechuceným primánem, který se musí nutit do každého úkolu, je zatěžující pro vás i dítě.

„Syn dělal v páté třídě tak trochu na náš popud přijímačky na gymnázium a dopadl nevalně, nepřijali ho.

O dva roky později se sám rozhodl, že půjde na zkoušky, připravoval se a uspěl výborně na jednom z nejžádanějších pražských gymnázií. Za ty dva roky hodně vyspěl, učení mu jde,“ říká Alice Pavlíčková.

Gymnázium nebo průmyslovka Máte doma deváťáka, nevíte, jakou vybrat školu, a myslíte si, že nejlepší bude gymnázium, protože se pak přece může rozhodnout, co dál? Nebo je vaše dítě sice chytré a šikovné, se školou nemá větší problémy, ale nerado se učí a zrovna teď, v patnácti letech, nemá motivaci k sezení u knížek? „Tady možná raději zapřemýšlejte, jestli není vhodnější zvolit třeba odbornou střední školu nebo průmyslovku než gymnázium, které může nemotivované dítě stresovat,“ radí psycholožka Miluše Jonáková. Důležité je vzít v úvahu nejen budoucnost dítěte, ale i jeho současné možnosti. Vývoj v tomto věku totiž podle psychologů probíhá přímo ve skocích, takže za čas pravděpodobně chuť učit se přijde, ale pokud ji dítě nyní nemá, bude mít na škole problémy. Je tedy lepší se trochu zamyslet a zkusit dosáhnout maturity třeba jinou cestou. Dát dceru či syna na školu, kterou bude aspoň trochu chtít, která ho bude bavit. Navíc získá určitou odbornost a v případě, že nebude chtít pokračovat na vysoké škole, nebo se na ni nedostane, má oproti absolventovi gymnázia větší šanci získat práci. Znalosti účetnictví se mohou hodit i právníkovi.

Střední odborná škola nebo učební obor Rozhodování mezi učebním oborem a střední odbornou školou je namístě, protože podle údajů Národního ústavu odborného vzdělávání si už více než třetina dětí po vyučení dodělává nástavbu s maturitou. „To znamená, že během školy zjistí, že zvládnou školu s maturitou, a tak budou mít lepší šanci na získání práce,“ potvrzuje vzrůstající trend Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání. Takže je možná lepší zvážit, jestli učební obor zakončený maturitní zkouškou nebude přece jenom lepší. Když si v tomto věku děti postaví hlavu, že studovat nepůjdou, je možná lepší nechat je rozhodnout samy, co chtějí dělat. Pomoci by vám mohla konzultace s psychologem, který snáze zjistí, zda dítě má studijní předpoklady, a třeba nedostatečně sebevědomého jedince popíchne k vyšším cílům. Důležité je také najít obor, který je bude bavit a ve kterém se lze uplatnit. Podívejte se po okolí, poptejte se známých a snažte se dětem přiblížit představu, co která práce obnáší a jak se s ní dá uživit. Když budou mít představu, o co v té které profesi jde, snadněji si vyberou. Navíc existují případy, kdy dítě z učebního oboru skončilo na prestižní vysoké škole a posléze jako uznávaný odborník.

Jak se uplatníte? www.infoabsolvent.cz – obsahuje přehled všech oborů vyučovaných na středních školách u nás a následné uplatnění absolventů v praxi, výše příjmů, spokojenost v zaměstnání aj.

Nahoru