Základní přehled institucí, ve kterých naleznete metodickou pomoc v různých aspektech péče o nadané:
Diagnostika nadání, vzdělávání pedagogů – Zjišťování mimořádného nadání je velmi složitým problémem, při kterém je zapotřebí spolupráce učitele s rodiči žáka, psychologem, speciálním pedagogem apod. Provádí se v souladu s vyhláškou č.73/2005 Sb. ve školských poradenských zařízeních tj. pedagogicko-psychologických poradnách případně speciálních pedagogických centrech. Pokud je mimořádně nadaný žák vyšetřen jinde, musí PPP přinejmenším závěry tohoto vyšetření potvrdit, parafovat jej. Školy, které potřebují metodickou a konzultační pomoc v oblasti identifikace mimořádného nadání a specifik vzdělávání mimořádně nadaných žáků, se mohou obracet na psychology PPP – krajské koordinátory péče o nadané. Seznam odborníků s jejich kontakty je zveřejněn na webových stránkách Institutu pedagogicko-psychologického poradenství ČR. IPPP ČR rovněž připravil a realizuje systém vzdělávání pedagogických pracovníků škol a školských zařízení, kteří se věnují vzdělávací a další péči o mimořádně nadané děti, žáky a studenty a vydává k problematice práce s mimořádně nadanými odborné a metodické publikace.
IPPP ČR
Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR
Novoborská 379
190 00 Praha 9
telefon:+420 283 881 250
durmekovas@ipppcz
Specifika práce s nadanými žáky ve výuce, vzdělávání pedagogů - Mimořádně nadaní žáci jsou vzděláváni na základě principu integrace s využitím speciálních metod, postupů, forem a způsobů vzdělávání, didaktických materiálů, je jim poskytována odborná pomoc ve školských poradenských zařízeních. Významnou metodickou podporu při vzdělávání mimořádně nadaných žáků nabízí učitelům Výzkumný ústav pedagogický v Praze.
VÚP
Výzkumný ústav pedagogický v Praze
Senovážné náměstí 1588/4
110 00 Praha 1
telefon: +420 245 001 427
seda@vupprahacz
Na Metodickém portálu RVP naleznete řadu informací z oblasti teorie a výzkumu nadaných.
Vzdělávací akce pro učitele, které jsou věnovány postupům a specifikům školní práce s mimořádně nadaným žákem jsou zajišťovány především Národním institutem dalšího vzdělávání (v Praze) a jeho regionálními pracovišti.
NIDV
Národní institut dalšího vzdělávání
Praha a Střední Čechy
Staropramenná 17
150 00 Praha 5 - Smíchov
tel: 257 315 470
fax: 257 315 470
email: praha@nidvcz
Zájmová činnost a mimoškolní aktivity pro nadané
Nabídku možností rozvíjet talent a nadaní žáků v rámci volnočasových aktivit nabízejí v ČR státní instituce a řada dalších subjektů:
MŠMT ČR, NIDM
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Národní institut dětí a mládeže (Praha) nabízejí na svých webových stránkách kompletní informace o možnostech účasti žáků v různých regionálních, národních a mezinárodních soutěžích, projektech a olympiádách. Součástí NIDM je rovněž oddělení Talentcentrum, jehož zaměstnanci v rámci svých činností vyhledávají, rozvíjejí a podporují nadané a talentované děti.
MŠMT ČR
www.msmt.cz/mladez/souteze-a-pece-o-talenty
NIDM
Národní institut dětí a mládeže
Na Poříčí 1035/4
110 00 Praha 1
telefon: +420 221 850 814
eva.schneiderova@nidmcz
Přehled soutěží vyhlášených MŠMT pro šk. r. 2009/2010 naleznete zde:
https://www.msmt.cz/mladez/vyhlaseni-soutezi-a-prehlidek-ve-skolnim-roce-2009-2010
NÚOV
Národní ústav odborného vzdělávání organizuje v rámci činností oddělení Státní těsnopisný ústav (STÚ), odborné krajské a celostátní soutěže žáků středních škol v grafických disciplínách.
Více na https://www.nuov.cz/statni-tesnopisny-ustav/souteze
V rámci činnosti Centra fiktivních firem (CEFIF) se NÚOV podílí rovněž na organizaci odborných soutěží fiktivních firem zaměřených na prohloubení vědomostí a dovedností žáků v oblasti ekonomiky a podnikání.
Více na https://www.nuov.cz/centrum-fiktivnich-firem
Další subjekty:
Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky, os.
Cílem Sdružení je podpora talentované mládeže České republiky. Tento cíl je naplňován především podporou Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Jedná se o podporu pří pořádání krajských kol SOČ a celostátní přehlídky SOČ, podporu při účasti talentovaných středoškoláků na mezinárodních soutěžích, zabezpečení účasti talentovaných středoškoláků na dalších mezinárodních soutěžích, které dosud nebyly obsazovány, pořádání a ekonomické zabezpečení seminářů a akcí pro autory – středoškoláky, vedoucí prací a konzultanty a podporu dalších akcí pro talentovanou středoškolskou mládež. https://www.snptm.cz/index.html
STaN
Společnost pro talent a nadání - člen mezinárodní společnosti ECHA. Poskytuje především poradenskou činnost při práci s nadanými, která je založena na neustále aktualizovaných odborných znalostech, získaných studiem i spoluprací s významnými zahraničními odborníky a na dlouhodobých zkušenostech z práce s nadanými.
Centrum rozvoje nadaných dětí - působí při Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě Sociálních studií Masarykovy University v Brně. K ústředním výzkumným tématům patří například otázky časného čtenářství, problematika tzv. dvojitých výjímečností (zejména spojení nadaní a poruchy učení), podvýkon a neprospívající nadaní žáci, otázky sociální a emocionální adaptace nadané dětské a adolescentní populace a další.