Regionální konzultační centrum Libereckého kraje vzniklo na základě opakovaného výběrového řízení pro tento kraj v Centru vzdělanosti Libereckého kraje (CVLK) – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Liberci. Své první služby začalo proto poskytovat 39 odborným školám v kraji až ke konci školního roku 2009/2010.
Na dotazník konzultačního centra týkající se realizace tvorby ŠVP na středních odborných školách Libereckého kraje reagovala polovina oslovených škol. Data z dotazníku slouží centru nejen jako informace o aktuálním stavu kurikulární reformy v Libereckém kraji, ale zároveň jako inspirace pro plánovanou činnost centra. Z dotazníku vyplynuly náměty na vzdělávací akce v oblasti vnitřní výměny informací při tvorbě ŠVP uvnitř sborů, spolupráce se sociálními partnery a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP).
Od počátku své činnosti centrum uspořádalo čtyři semináře, mimo jiné na téma Soulad rámcových vzdělávacích programů (RVP) a školních vzdělávacích programů (ŠVP) a Etická výchova, jeden workshop pro školy s gastronomickými obory a poskytlo 3 konzultace.
Rozhovor s vedoucím konzultačního centra Vladimírem Drahošem
Jakým způsobem oslovujete školy a nabízíte jim své služby?
V první fázi osobním dopisem se základními informacemi o vzniku, kontaktech a úkolech našeho centra, ke kterému jsme připojili dotazník s otázkami, které se týkaly rozpracovanosti ŠVP, sociálních partnerů, požadavků na témata a termíny školení apod. Témata plánovaných seminářů a workshopů jsou zveřejněna na webových stránkách regionálního konzultačního centra (RKC). Informace o vzniku centra byla zveřejněna v bulletinu TECHyes.info, který je distribuován na všechny školy a školská zařízení Libereckého kraje, a také v tisku.
Jakou formu služeb Vašeho RKC (konzultace, semináře, workshopy) je mezi školami největší zájem?
Podle odpovědí škol z dotazníků vyplývá potřeba a požadavek na semináře DVPP, případně na workshopy s účastí České školní inspekce nebo sociálních partnerů. Oboje jsme zajistili - ředitel regionální pobočky ČŠI je náš lektor a sociální partneři jsou aktivní v jiném společném projektu organizace.
S jakými problémy jste se zatím při fungování konzultačního centra potýkali?
Největším problémem bylo organizačně nepříznivé období pro start našeho RKC. Probíhaly naplno maturity a vzápětí přišly hlavní letní prázdniny. Rázem jsme neměli k dispozici partnery z řad škol, ale ani lektorů. Po dobu prázdnin jsme tedy řešili zejména administrativní, archivační a propagační aktivity.
Jak zjišťujete, jaké problémy s kurikulární reformou školy ve Vašem regionu mají, a jaké vzdělávací akce jim tedy máte nabídnout?
Prvotní zjištění potřeb škol, z kterého vychází naše plány na nejbližší období, jsme řešili formou dotazníku. Školy se vyjádřily a naše RKC připravilo prvních 12 seminářů, které si školy „přály“ jako nejvíce potřebné. Další informace a potřeby škol na další období budeme zjišťovat při setkáváních na seminářích, e-mailu a neformálně při setkáních na jiných velkých akcích (AMOS, EDUCA, QUO VADIS apod.). Jako krajské vzdělávací zařízení pro DVPP máme k pedagogům a školám více než blízko.
S kolika lektory a konzultanty spolupracujete a jak si je vybíráte?
Máme pět základních lektorů. Všichni mají vysoké odborné kvality a zkušenosti s kurikulární reformou školství. Další lektory si vybíráme dle požadavků škol z katalogu kurzů DVPP pro SOŠ. Kurzy jsou akreditované MŠMT, lektoři kvalitní. Je-li na jedno téma více kurzů DVPP, vybíráme z nich podle osobní znalosti kvality lektora podle toho, jak umí téma podat, jak umí posluchače zaujmout apod.
Spolupracujete s ostatními konzultačními centry – pořádáte společně vzdělávací akce, „půjčujete“ si lektory atd.?
Přes krátkou dobu existence našeho centra jsme v rámci spolupráce vypomáhali RKC Praha s informovaností SOŠ Libereckého kraje o akreditovaném 250hodinovém kurzu pořádaném v Praze. RKC Královéhradeckého kraje jsme vypomohli kurzem i lektorem na téma ETIKA – výchova k prosociálnosti, který je školami velmi žádaný. Na dalších akcích se dále domlouváme.
Vizitka
Regionální konzultační centrum Libereckého kraje
Centrum vzdělanosti Libereckého kraje – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, příspěvková organizace, Masarykova 18, 460 01 Liberec
Web: www.cvlk.cz, www.cvlk.cz/cs/kurikulum-s/, e-mail sekretariat@cvlkcz, tel: 485 101 872
Kontaktní osoby:
Vedoucí RKC - Mgr. Bc. Vladimír Drahoš (vladimir.drahos@cvlkcz)
Odborná pracovnice RKC - Tereza Duštírová (tereza.dustirova@cvlkcz)
Plánované semináře v 1. pololetí školního roku 2010/11
20.10. 2010 Etická výchova |
20.10. 2010 Využití projektů ve výuce. Kurzy DVPP nabídka k výběru |
25.11. 2010 Implementace ICT do výuky |
25.11. 2010 Odborné předměty – elektro obory |
22.12. 2010 Práce s problémovými žáky, motivace žáků |
22.12. 2010 Odborné předměty – matematika, rodinná výchova |
20.1. 2011 Klíčové kompetence |
20.1. 2011 Odborné předměty – potravinářské obory |
Místo konání seminářů – CVLK, Liberec