Regionální konzultační centrum Moravskoslezského kraje funguje na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity na katedře technické a pracovní výchovy. Ke konzultační a poradenské činnosti školám má Ostravská univerzita a její Pedagogická fakulta ty nejlepší předpoklady, protože dlouhodobě spolupracuje se školami a nabízí také pro školy mnoho vzdělávacích a evaluačních programů.
Před ustavením konzultačního centra se učitelé katedry dlouhodobě zabývali problematikou tvorby a realizace školních vzdělávacích programů, zejména v rámci vedení bakalářských a diplomových prací svých studentů oboru Učitelství odborných předmětů. Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o učitele, kteří na středních odborných školách a učilištích působí a na Pedagogické fakultě v Ostravě si doplňují vzdělání v kombinovaném studiu, získali pracovníci centra mnoho poznatků o tom, s jakými problémy se v praxi setkávají při realizaci RVP. I to umožnilo uspořádat workshopy úzce zaměřené na vybraná odborná témata školních vzdělávacích programů.
Pomoc školám je v konzultačním centru uskutečňována zejména formou osobních konzultací s vedoucími pracovníky škol, koordinátory ŠVP a učiteli, kteří se aktivně podílejí na tvorbě či inovacích školních vzdělávacích programů. Centrum dále pořádá workshopy k vybraným tématům tvorby a evaluace ŠVP i k obecně pedagogickým či specifickým problémům odborného vzdělávání. Pomoc školám může mít i podobu odborného posouzení návrhu školního vzdělávacího programu.
Rozhovor s doc. Ing. Bertou Rychlíkovou, CSc., vedoucí konzultačního centra (na fotografii vpravo vpředu)
Jaké akce uspořádalo pro odborné školy Vaše konzultační centrum?
Kromě průzkumu na školách a řady konzultací (cca 40) jsme uskutečnili workshopy k aplikaci průřezového tématu Člověk a životní prostředí a k zařazení problematiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci do ŠVP a posoudili několik školních vzdělávacích programů pro SOŠ.
S jakými otázkami se na Vás zástupci škol obracejí?
V rámci poradenské činnosti uplatňujeme získané zkušenosti, ale také se učíme mnoho nového. Aplikace rámcových vzdělávacích programů v praxi s sebou nese řadu problémů, s nimiž jsme se zatím nesetkali a jejichž řešení hledáme ve spolupráci s Národním ústavem odborného vzdělávání. Typické jsou zde dotazy týkající se řešení vztahu odborné výuky a praxe, s tím mají školy problémy i ve vztahu ke školní inspekci a chtějí pomoci.
Jaké akce pro odborné školy v nejbližší době plánujete?
Máme připravena témata dalších workshopů pro příští měsíce, na jejichž přípravě již pracujeme. Pro 1. pololetí 2010 plánujeme:
Březen
-
Automatizace a kybernetika ve ŠVP SOŠ strojírenského zaměření
-
Zařazení odborných témat do ŠVP technických oborů
-
Kompetence potřebné ke studiu oborů a průřezové téma Člověk a životní prostředí jako součást ŠVP oborů cukrář a kuchař – číšník.
Duben
- Popis organizace a realizace výuky v rámci teoretického a praktického vyučování vzhledem k formě vzdělávání a podmínkám školy, včetně ukázek výrobků
- Průřezové téma Člověk a svět práce ve ŠVP SOŠ.
Květen
- K problematice výuky fyziky na SOŠ
Další témata a případné změny v uspořádání workshopů mohou vyplynout z výsledků prováděného průzkumu a dalších podnětů pracovníků RKC a SOŠ.
Vizitka konzultačního centra
Název kraje: Moravskoslezský
Počet oslovených škol v kraji: 151 středních odborných škol
Název a kontakt: Regionální konzultační centrum Moravskoslezského kraje, Ostravská univerzita v Ostravě, Českobratrská 16, 701 03 Ostrava
Dostupnost RKC: V pracovní dny od 7.00 - 19.00 na výše uvedené adrese nebo na kontaktním telefonu 774 761 577.
Kontaktní osoby: Doc. Ing. Berta Rychlíková, CSc. (berta.rychlikova@osucz), Ing. Svatopluk Slovák, Ph.D. (svatopluk.slovak@osucz)
Web: https://projekty.osu.cz/kurikulum/, dostupné i na https://pdf.osu.cz/ |