Autorka: Mgr. Jarmila Kadlecová, SŠ zemědělská a přírodovědná, Rožnov p. Radhoštěm
Střední škola zemědělská a přírodovědná v Rožnově pod Radhoštěm zrealizovala projekt v rámci Programu celoživotního učení Leonardo da Vinci – Projekty mobility 2010 s názvem „Výměna zkušeností v rostlinné a živočišné výrobě, chovu koní a ekologických postupů na stáži v Polsku“. Naším partnerem v Polsku byla střední škola Zespol Skol Rolniczych v Grzybnie.
Rozhodovaly studijní výsledky
Projektu se zúčastnilo celkem 10 studentů 3. a 4. ročníku studijního oboru Agropodnikání se zaměřením na chov koní a částečně i se zaměřením péče o krajinu. Studenti byli vybráni na základě výběrového řízení, které zohledňovalo jejich zájem o obor, studijní výsledky teoretické i praktické. Přihlíželo se k aktivnímu přístupu k práci, zodpovědnosti a spolehlivosti, ochotě spolupracovat, aby naše škola byla kladně reprezentována. Před odjezdem na stáž probíhala ve škole mimo vyučovací hodiny kulturně-pedagogicko-jazyková příprava, v níž byli účastníci seznámeni s tematikou a harmonogramem stáže, systémem vzdělávání a odborné přípravy v Polsku a partnerskou školou. Dále poznali kulturní dědictví regionu, zvyky a tradice Poláků. I když polština je češtině velmi podobná, byli žáci seznámeni s nezbytnou slovní zásobou potřebnou pro zvládání situací všedního dne a s odbornými výrazy.
Následovala třítýdenní odborná stáž v době od 12. 9. 2010 do 2. 10. 2010. Žáci pracovali pět dní v týdnu na třech soukromých farmách v kraji Šrem ve Velkopolském vojvodství. Žáci byli rozděleni na tři skupiny a na farmách se střídali. Náplň prací byla úzce spojena s učebními osnovami, a proto byla tato stáž začleněna do odborné praxe.
Cílem stáže bylo zkvalitnění dovedností a získání nových zkušeností v oblasti pěstování rostlin a jejich technologií, přípravy krmiv pro hospodářská zvířata včetně použití odpovídající zemědělské techniky. Dále celodenní péče o koně, sedlání, řízení a zátěž, jízda ve volné krajině. Tyto cíle byly dosaženy v plném rozsahu díky dobré přípravě a vstřícnému přístupu a ochotě zaměstnanců farem. Stážisti měli možnost obsluhovat a využívat nejmodernější vybavení, např. kruhovou dojírnu nebo automatického robota na dojení.
Víkendy byly nabité výlety
O víkendech měli účastníci perfektně organizovaný kulturní program: výlet do Kornika s prohlídkou zámku a arboreta, výlet do Poznaně – starého centra a jeho památek, návštěva mezinárodní ekologické výstavy a arboreta, prohlídka Šremu a zemědělských muzeí a výlet do zámku v Rogalině. Nejvíce zaujal výlet k moři do rekreační oblasti Kolobrzeg, procházka centrem města a seznámení s jeho historií. Po návštěvě přístavu následovala projížďka lodí.
Naši studenti se spřátelili se žáky místní školy, kde byli ubytováni, i díky společným sportovním a kulturním aktivitám (volejbal, vystoupení folklorního souboru Chabry). Celý pobyt probíhal v přátelské atmosféře a naši hostitelé z Grzybna byli velmi pohostinní. Po skončení stáže obdrželi účastníci Certifikát o absolvování stáže v rámci programu Leonardo da Vinci jako doklad o nabytých vědomostech. Nyní škola zažádá o vydání Europassů mobility, které pomohou studentům po ukončení školy při následném začlenění do pracovního procesu, a tím napomohou rozvoji celého zemědělského sektoru v kraji.