Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Od příštího roku mohou učni skládat jednotnou závěrečnou zkoušku

Praha 31. března (ČTK) - Od příštího školního roku budou moci učni všech oborů skládat jednotnou závěrečnou zkoušku. Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV) začne od dubna vytvářet zadání zkoušek pro jednotlivé obory, učni budou muset řešit hlavně úkoly z praxe. ČTK to řekla Dana Kočková, která projekt vede.  

Jednotné zkoušky skládalo už loni asi 12.000 učňů ze 70 oborů, tedy asi třetina loňských absolventů učilišť. Ústav letos připraví témata a úkoly zkoušek pro zbývajících patnáct oborů, například pro štukatéry, reprodukční grafiky nebo montéry vodovodů.

Zároveň však NÚOV spolu s učiteli a odborníky z praxe aktualizují zadání použitá loni. "Závěrečná zkouška se skládá z části písemné, praktické a ústní a pro každou je třeba vytvořit určité množství témat," uvedla Kočková.

V rámci projektu se budou tvořit závěrečné zkoušky také pro dvouleté učební obory pro žáky se specifickými vzdělávacími potřebami. Program, který je spolufinancován z evropských fondů, skončí v roce 2012. Pak prý bude možné jednotnou podobu závěrečných zkoušek uzákonit, dosud totiž jejich zavedení závisí na řediteli školy.

Standardizované zkoušky jsou zaváděny hlavně proto, aby se sjednotila úroveň absolventů. "Při použití jednotného zadání už nebude možné, aby škola něco podstatného z oboru vynechala, například protože nemá dostatečné technické vybavení," vysvětlil NÚOV.

Zkoušky jsou zaměřeny víc na praxi, učni budou v praktické části řešit reálné úkoly z provozu. Také při ústní části zkoušky budou zkoušející zjišťovat, jestli má žák představu o praktickém uplatnění. Žáci některých oborů budou také muset ve výuce samostatně vytvořit nějakou odbornou práci a tu pak při zkoušce obhájit.

 

31.3.2009    ČTK       Zpravodajství

 

Nahoru

Novinky

SOUTĚŽ SOP

Ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR vyhlašujeme soutěž samostatných odborných prací v gastronomických oborech  

 

Konference „Nová závěrečná zkouška – kvalita pro učňovské školství“

Dne 8. března 2012 se u příležitosti ukončení projektu NZZ uskutečnila konference „Nová závěrečná zkouška – kvalita pro učňovské školství“. Konference se zúčastnili ředitelé a zřizovatelé odborných škol, odborníci z praxe, zástupci Hospodářské komory ČR, krajů, ČŠI a dalších partnerů v odborném vzdělávání.  

 

Závěrečná zkouška podle jednotného zadání ve škole

příručka Závěrečná zkouška podle jednotného zadání ve škole -  školní rok 2011/2012  

 

Zadání samostatné odborné práce

V březnu 2012 budou zpřístupněna jednotná zadání,  která školy mohou využít pro závěrečné zkoušky 2011/2012. Součástí jednotného zadání je v některých oborech samostatná odborná práce (SOP) . Její zařazení do závěrečné zkoušky je závazné.  

 

Pilotní ověřování jednotného zadání v oborech vzdělání kategorie E

Ve školním roce 2010 - 2011 se příprava jednotného zadání poprvé soustředila rovněž na obory středního vzdělání s výučním listem kategorie E.  

 

další novinky