Re:Praktická zkouška truhlář Odpo
.
08. 2011, 11:55:34 | Jana Motyková Dobrý den, na základě konzultace s autorským týmem oboru Truhlář
uvádím následující. Bohužel Vámi zmíněné skutečnosti nejspíše pramení z toho, že školy zcela nerespektovaly
požadavky uvedené v JZZZ.
Z pohledu jednotného zadání závěrečné zkoušky je zahrnut jak dýhovaný nábytek, tak klasické konstrukční
spoje.
V našich tématech na praktickou zkoušku je zařazeno ruční i strojové opracování v takovém rozsahu, aby žáci stihli
výrobek v limitu 21 hodin. Konstrukční spoje (čepy, ozuby aj.) zhotovují vždy ručně (jsou zařazeny ve všech
tématech). Materiál převažuje masiv a částečně dýhované konstrukční desky (lamino není). Výběr v nabídce máme
široký - 12 témat:
téma 1. ODKLÁDACÍ STOLEK - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 2. DĚTSKÁ ŽIDLE - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 3. OKNO - sám o sobě specifický výrobek
téma 4. VOLNÉ, kdo si vymyslí
téma 5. SCHŮUDKY - masiv a ozuby (není dýhováno)
téma 6. STOLIČKA - masiv a ozuby (není dýhováno)
téma 7. TELEVIZNÍ STOLEK - dýhované (nejsou ozuby ani masiv - zásuvka je na kolíky)
téma 8. KONFERENČNÍ STOLEK - je dýhováno, masiv, zásuvka je na kolíky
téma 9. OKNO (sám o sobě specifický výrobek)
téma 10. KOMODA - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 11. STOLEK S PROFILEM - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 12. STOLEK - je dýhováno, masiv i ozuby
Doufám, že moje odpověď alespoň částečně zmírnila Váš pesimistický názor na výuku v truhlářských oborech. Pokud
máte další dotazy, směřujte je, prosím, na moji adresu jana.motykova@nuovcz
Tak jsem četl váš příspěvek,a jsem z toho zklamán :-( ale bohužel je to tak jak píšete,dneska se dělá z lamina a z tapet a naše děti si vůbec nedovedou představit co je to za práci dělat z masívu.
Já když jsem se učil tak jsem (cinky) dělal v druhé polovině prvního ročníku.Ve třetím ročníku jsem dělal řediteli celou kancelář dýhováním laťovky (Mahagon a jasan),stolů,včetně zásuvek z buku.
Dnešní truhlařina už se asi neučí,je to jen samé lamino a lamelky,naši dědové by se moc divily.Je to smutné a je to tak :-(
12. 08. 2011, 21:57:44 | Havlíček Vojtěch Já jsem s těma chlapcema hovořil delší dobu. Co jsem se dozvěděl mě šokovalo:
výběr:
- skoro vůbec od druhého ročníku nepracovali s masivem (protože ten má škola jen pro první ročník a to ještě z z palet a beden). Od druhého ročníku pracovali většinou jen s laminem (většinou ze starých skříní). Hrany zažehlovali jen žehličkou. Vše prý pro nedostatek peněz na materiál a vybavení dílen.
- celý třetí ročník jsou ve firmách, kde dělají většinou přidavače, tedy odebírače za strojem a nebo práci, kterou nikdo nechce dělat (úklid, plení záhonků, skládání materiálu, svačináře, dokonce i topiče,...)
- písemné učňovské zkoušky dělají podle vašeho jednotného zadání, a jsou hodnoceny, tak že každý projde (při ústní zkoušce, kde se ukazují písemné zkoušky předsedovy jeden student viděl ve své práci i části které vůbec nedělal, takže mu je tam musel někdo dodělat, aby získal body, nepropadl a nevypadala škola blbě
- ...
Kdy s tím ministerstvo, vláda a všichni co s tím mají něco společného začnou něco dělat. Už teď je pozdě, chceme aby to tu vypadalo jako v Anglii, Francii,...
26. 08. 2011, 09:16:17 | Jarmila Kozová dcera dělala závěrečky podle vašeho jednotného zadání a opravné zkoušky, prý již bude dělat podle zadání školy. Když jsme se ptali proč, tak protože to jednotné zadání je plné chyb a škola udělala chybu, že si to nemohla přečíst dříve, než do toho šla. Prý tam jsou pravopisné chyby, ale i dvoucestné odpovědi.
Může škola takto změnit pravidla na opravky?
Nechci psát kerá škola, aby to dcera neodnesla špatným postojem od zkoušejících
Děkuji
26. 08. 2011, 15:44:28 | Dana Kočková O využití jednotného zadání rozhoduje ředitel školy, je tedy možné, že škola připraví zadání vlastní. Případ, kdy škola v řádném termínu uplatní jednotné zadání a v opravném termínu zadání vlastní je méně obvyklý.
Se zdůvodněním, které uvádíte, však nemohu souhlasit:
1. Texty jednotných zadání byly několikrát kontrolovány po obsahové i formální stránce včetně jazykové korektury. Nevylučuji, že někde nám chyba utekla, nemohlo se však stát, že by zadání bylo "plné chyb".
2. Školy měly jednotná zadání k dispozici od března 2011, tzn. zhruba 2 měsíce na to, aby se s nimi seznámily a případné chyby opravily.
Prosím, uveďte alespoň mázev oboru, abychom Vám mohli sdělit podrobnější informace. Můžete se na mě obrátit přímo: dana.kockova@nuov

27. 08. 2011, 19:47:03 | Ing. Kozlíková Andrea mám různá zadání doma (syn a jeho kamarádi je nafilmovali kamerou, kterou mají v propisovací tužce), a manžel jako učitel českého jazyka kroutil hlavou
Dnešní technologie jsou úžasné.
PS. nechci uvádět zadání oboru, neboť by se podle toho asi dalo zjistit, z kterých škol to mohlo být, že?
30. 08. 2011, 08:14:21 | Dana Kočková Když napíšete název oboru a odkážete na chyby v zadání, můžeme se k nim vyjádřit. Obsah jednotného zadání vytváří tým odborníků z různých škol. Hotové zadání pak předáváme všem školám k využití.
5. 09. 2011, 09:19:24 | Ing. Mrázková Barbora Dobrý den,
nešlo by trochu spolupracovat?
Teď jsem valila oči, že na vedlejší škole mají jiné zadání než u nás na stejný obor.
Nešlo by těm školám, co se přihlásily do JZZZ, poslat e-mail, že došlo ke změně v zadání a že na internetu je ke stažení upravená a aktualizovaná verze?
Přeci není normální, aby si to školy hlídaly samy.
A obzvláště, když už to mají nakopírované pro všechny studenty, když ředitel vybral tři varianty. Je normální, že si to školy připraví dopředu.
Jedná se o strojařský obor, kdyby něco.
Děkuji za pochopení.
B.M.
6. 09. 2011, 11:21:55 | Dana Kočková Dobrý den, jednotné zadání obsahuje několik (více) témat pro jednotlivé zkoušky (písemnou, praktickou a ústní), jejich náročnost je srovnatelná. Z jednotného zadání ředitel vybere témata pro závěrečné zkoušky ve své škole. Tak se může stát, že ve dvou školách jsou vybrána jiná témata.
Nová jednotná zadání jsou školám zpřístupňována již standardně v březnu každého roku. Tuto informaci školy získávají také v Souboru pedabobicko-organizačních opatřeních, dopisem řediteli, direct mailem a dalšími cestami.
7. 09. 2011, 02:25:32 | Ing. Mrázková Barbora Jedná se o jedno a totéž zadání stejného oboru, stejné téma, stejné číslo, ale jsou tam změny v číslech pro výpočty,...
7. 09. 2011, 08:30:32 | Dana Kočková Je možné, že se vůbec do systému NZZ nepřihlásili a využili zadání z předchozího roku. V tom případě škola nepostupovala zcela korektně, nicméně převzetí a využití jednotného zadání dosud není povinné a závisí na rozhodnutí ředitele.
7. 09. 2011, 18:05:09 | Ing. Mrázková Barbora ??? Co je to za nesmysl?
Co to tu píšete? Vy ani nevíte, že lžete. Mluvila jsem s kolegyní a upozornila mě, že tady na tomto fóru se to psalo, že se to opraví. Ale jsou školy povinni sledovat toto fórum a podle toho stahovat znovu zadání, staré tisky vyhodit a tisknout nové. A pokud píši, že se jedná o jedno a totéž zadání, tak mě uráží, že mě považujete za dementa, který ani neumí číst, když v tom zadání je napsaný školní rok. Velice se mě to vaše psaní dotklo. Místo toho aby jste napsala ano, udělali se opravy, popřemýšlíme o způsoby informování, tak se tu vykrucujete.
Je mě z toho špatně.
7. 09. 2011, 21:47:56 | Dana kočková Špatně jsem pochopila Váš dotaz, domnívala jsem se, že se jedná o odlišná zadání, ale po Vašem upřesnění vidím, že šlo o chybu ve stejném zadání. Za chybu se omlouvám, stejně jako to po upozornění učinil pan Roll, vedoucí autorského týmu.
8. 09. 2011, 19:43:32 | Ing. Mrázková Barbora Ale nás zajímá jak to budete řešit, aby se školám (co školám, někteří ředitelé to mají na háku), ale těm vyučujícím se dostalo informace, že došlo ke změně zadání.
Děkuji, že to vyřešíte.
9. 09. 2011, 09:13:22 | Dana Kočková Především musíme zajistit, aby zadání byla bez chyb. Když se stane, že nějaká chyba při kontrole uteče a přijde se na to až po zveřejnění jednotného zadání pro školy, budeme o tom informovat všechny školy daného oboru. Doufám, že k takové situaci, kterou jste popsala, už proto nedojde.
7. 09. 2011, 18:07:56 | Ing. Mrázková Barbora Zde máte např. důkaz!!!
Re:Vaše otázky
21. 04. 2011, 13:19:10 | Bohuslav Roll Děkuji za upozornění na některéh chyby, které bohužel vznikly. Omlouvám se Vám, ale i ostatním učitelům. U písemné zkoušky oboru klempíř - strojírenská výroba , téma 1 byla chyba opravena. Toto téma má 9 otázek.
Bohužel došlo, při překlopení z programu tvůrců do programu presentace, k některým nepřevídatelným změnám - viz rozhození tabulky odpovědí na test apod.. Bude opraveno v co nejkratší době. Je mi bohužel záhadou, proč k této situaci došlo.....
13. 09. 2011, 09:13:19 | Jana Masarošová Dobrý den,
bylo by prosím Vás možné dodávat zadání i ve formátu pro editaci, aby jsme nemuseli tisknout dva listy na jeden, potom to je hůře čitelné, když vlastně na formátu A4 tiskneme dvě stránky, jejichž velikost je 2× A5 na ležato. Jedná se nám o to, že to máte strašně roztahané (velké okraje, hlavičky nesmyslně široké a kolikrát zbytečné - na obálce je napsáno, že se jedná o JZZZ, školní rok,... tak proč na skoro každém dalším listu, písmo velké, mezery mezi řádky,... je to hodně peněz za kopírování, zvlášť, když se musí tisknout tři varianty pro výběr pro studenta a dvě stejně hned putují do koše. A to i přesto to je drahé, když si to necháváme tisknout v tiskárně, kde to vyjde levněji, než na naší kopírce. Rádi bychom si to sami upravili, když vy nechcete a je jedno z jakého důvodu, aby jsme snížili počty stran. které mají žáci na stole. Děkuji za pochopení Jana
14. 09. 2011, 08:08:11 | Petrželka Filip U nás to promítáme na plátno. Vůbec nekopírujeme, je to drahý.
14. 09. 2011, 13:18:05 | Libor Berny Dobrý den, zadání se nyní budou vytvářet v novém editoru, kde už nebude možnost vkládat prázdné řádky, tak jak to běžně používali autoři JZZZ v openoffice a tím vznikaly mezery, písmo je nastaveno na 10 bodů, což je asi nejmenší možné a autoři budou muset si nejprve rozmyslet jak sestavit zadání z jakých částí, bay co nejvíce využili plochu a pak teprve budou vyplňovat text a vkládat obrázky. A důkladnou kontrolou chceme zabránit, aby se jednotné zadání roztahovalo na velký počet stran.
16. 09. 2011, 15:04:12 | Mgr. Koutný Marcel A obrazová grafika bude taky změněna pro použití do kopírky? Aby to nebyli kopie (scany) z učebnic, které se špatně kopírují.
23. 09. 2011, 13:56:58 | Libor Berny V systemu je nastaveno, ze obrazky muze autor do textu zadani vlozit, pokud ma obrazek rozsliśeni 300 dpi, tim se ten probelm vyresi
26. 09. 2011, 01:02:17 | Mgr. Koutný Marcel A jak systém pozná, že se jedná o scan fotografie mnohdy malé z učebnice, která se prakticky zle kopíruje. I když DPI bude mít 300 a vyšší.
Např. obráběč, obrázky nástrojů v tabulce,... obor klempíř řada foto, která na kopírce jsou špatně viditelné,...
23. 09. 2011, 20:20:48 | Irena Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v oboru aranžér jsou zkoušky z cizího jazyka, a pokud ano, tak jestli jen ústní nebo i písemné. Děkuji
26. 09. 2011, 08:50:18 | Zuzana Dvořáková Dobrý den,
ano, zkouška z cizího jazyka, lépe řečeno krátká jazyková část, je zahrnuta (překlad slovní zásoby a jednoduchých vět). Pro školní rok 2010/11 jsme ji zařadili nově a to do písemné části jednotného zadání.
30. 09. 2011, 09:55:31 | Mgr. Ilona Hamanová Dobrý den,
naše škola uvažuje o zapojení do Jednotných závěrečných zkoušek. V souvislosti s tím se objevuje hlavně otázka ohledně zpřístupnění závěrečných otázek ústní části zkoušky žákům nebo alespoň učitelům odborných předmětů. Dosud u nás, stejně asi jako i jinde, byla praxe taková, že před Vánočními prázdninami dostali všichni žáci výtisk otázek k ústním zkouškám a podle nich se připravovali. Podle toho, co jsem dosud k JZZ četla mi připadá, že všichni (učitelé i žáci) kromě ředitele školy, případně osob pověřených tiskem zadání uvidí zadání poprvé až ve zkouškový den. Prosím Vás tedy o ujasnění této otázky. Děkuji
1. 10. 2011, 10:02:34 | Ing. Kamila Kovářová Stoletá praxe je fakt jiná, než v monopolu JZZZ. I u nás se před vánoci, rozdávali okruhy (ne konkrétní otázky).
Podívejte se po internetu, je toho tam mnoho. Všechny roky JZZZ se tam dají najít a můžete z toho čerpat.
NUOV by měl změnit strategii a mít JZZZ hotové do Vánoc, aby to mistři na OV a učitelé dostali včas. KDyž to v březnu dostanou do škol je to moc pozdě.
Moc pozdě aby !!! učitel probral i to co se na některých školách neučí, pouze se o tom umíní, jelikož to je k ničemu. Na řadě škol se bere více praktická teorie, než trapná teorie podle RVP - ŠVP. která neodráží zkušenosti z firem.
Jsou školy, kde aby nezasahovali do JZZZ, tak pokud si někdo vezme téma, které nebylo do hloubky probrané i správnou odpověď. Pak jsou školy, kde to předělají a sporná témata vyškrtnou a nahradí svými
Nejlepší je nevstupovat do JZZZ, ale podle vzoru JZZZ si udělat své vlastní ZZ. Máte vlastně ZZ podle svých představ, ale s možností mít stejné zadání. A pookud si to upravíte k obrazu svému i výrobky, tak ani licenční či podobné zákony neporušíte...
3. 10. 2011, 15:01:15 | Dana Kočková Dobrý den, jednotná zadání se připravují v období září-únor a v březnu jsou zpřístupňována školám. Po jejich prostudování se šola (resp. její řditel) rozhodne, jestli zadání využije nebo ne. Může také využít zadání pro jednu nebo dvě zkoušky (písemnou, praktickou nebo ústní) a pro zbylé použít zadání vlastní. Jednotné zadání není povinné, školy ho dostávají jako nabídku, kterou mohou, ale nemusí využít.
3. 10. 2011, 14:53:35 | Dana Kočková Dobrý den, jednotná zadání(pro písemnou, praktickou a ústní zkoušku)budou ředitelům škol zpřístupněna v průběhu března 2012. Následně zadání získají vyučující, kteří budou připravovat závěrečné zkoušky. Žákům bude zadání předáno až v den zkoušky. Můžete jim pochopitelně před Vánocemi předat okruhy nebo otázky k ústní zkoušce, tak jako obvykle. Obsah okruhů máte možnost porovnat s loňským jednotným zadáním (ke kterému má škola stále přístup).
5. 10. 2011, 13:23:39 | Lukešová Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit do kdy se musí škola registrovat, aby mohla využít JZZZ?
Děkuji za odpověď. Lukešová
6. 10. 2011, 08:36:31 | Dana Kočková Dobrý den, registrovat se můžete kdykoliv podle pokynů na https://www.nuov.cz/nzz/informacni-system-nzz.
Získáte tak přístup k loňským jednotným zadáním. Nová zadání budou zpřístupněna v březnu 2012.
8. 10. 2011, 13:32:20 | Ing. Roman Fracis Na některých školách stará jednotná zadání (tedy opravená od chyb) používají normálně při výuce. Tedy ne v tom provedení jako poskytujete školám, ale bez hlavičky o JZZZ a samostatné úlohy. Tedy test, výkres, kusovník. Samozřejmostí je, že neřeknou studentům, že je to z jednotného zadání, ale že to co právě procvičují, tak na podobném principu může být i u písemné ZZ.
Podobně i výrobky z praktických ZZ.
JE TO MOŽNÉ? Můžeme to takto používat?
Děkuji za odpověď, abych měl klidný svědomí, když to tolik škol dělá (fakt jich znám hodně, mluvíme o tom s kolegy z jiných škol na různých setkáních pedagogů, soutěžích apod.) Akorát je hrozné, že celé zadání vždycky někdo musí přepsat, oscanovat a projet SW OCR ,... aby se to dalo ve Wordu upravit. Bylo by asi dobré to zveřejňovat i v tomto editovatelném formátu, protože, kdo si to chce upravit, tak si to upraví i když mu to dáte v jakémkoliv formátu. A takhle se to pak šíří mezi námi.
11. 10. 2011, 09:46:44 | Romana Jezberová Vážený pane kolego,
k využívání jednotného zadání či jeho dílčích částí v běžné výuce by ve školách nemělo docházet.
Každý z vyučujících, který připravuje závěrečnou zkoušku podle JZZZ, totiž podepisuje závazek mlčenlivosti a je povinen zabezpečit JZZZ před únikem informací.
Jako tvůrci jednotného zadání ovšem nemůžeme zabránit tomu, aby vyučující nepředkládali dílčí části (tj. jednotlivé úkoly) vybrané z JZZZ z předchozích let žákům.
Je zcela logické, že snaží tímto způsobem o to, aby žáci byli lépe připraveni na ZZ.
Každému bychom ovšem velmi doporučovali v žádném případě nepředkládat žákům celá témata.
Také jednotlivé úkoly či otázky vybrané z JZZZ by vyučující měl přinejmenším pozměnit (např. jinak formulovat obsahově stejné otázky, příp. pozměnit výpočty apod.).
Vyhne se tak příp. nepříjemnostem se strany kontrolních orgánů (ČŠI).
Rovněž nepokládáme za žádoucí, aby si žáci hromadně sdělovali, že i přestože je zadání ZZ „tajné“, řeší nyní úkol či dokonce téma, který byl vloni součástí JZZZ. Z uvedeného důvodu také neposkytujeme JZZZ v editovatelném formátu.
18. 10. 2011, 23:28:37 | Mgr. Kamila Kovaříková Zbytečnost a prudérství.
Z Vašeho needitovatelného zadání se dá během pár minut udělat editovatelné. PS. i kdybyste to poskytovali pouze v papírové podobě, tak dnešní scanery s OCR systémem udělají totéž za pár minut a pak stačí doba co vypijete jednu kávu provést korekce chyb. S pozdravem Kamča
13. 11. 2011, 21:25:34 | Petr Hejma Tak a teď mi řekněte jak k tomu přijdeme jako u nás (ale asi i na jiných školách, jak jsem tak na konferenci učitelů Jihomoravského kraje spolu mluvili), když se do zadání dostala témata, která u nás na škole používáme k výuce. Tedy, že jedna z našich kolegyň dala do zadání úlohy, které ve škole probíráme, cvičíme, počítáme,...
Tak proč byxch pozměňoval zadání, jinak to formuloval a měnil čísla. Ta zadání tady jsou historicky již po kolegách, kteří tu již mnoho let neučí a dědí se z kantora na kantora.
Co s tím???
kdo mi na to odpoví?
11. 10. 2011, 12:59:59 | Jana Vančatová Pokouším se vytisknout našim absolventům učebních oborů potvrzení o absolvování JZZZ v angličtině. Když zadám vpravo dolů číslo vysvědčení a dám tisknout nebo uložit, číslo se zkráí o první čtyři místa. (Příklad AB 123
456 se zkrátí na 23456.)Co s tím?
12. 10. 2011, 07:54:23 | Jan Velický Dobrý den. Stáhněte si znovu příslušnou šablonu a uložte. Pole čísla vysvedčení umožňuje zápis patnácti znaků. Pokud budete potřebovat další pomoc, kontaktujte prosím přímo webmastera.
13. 10. 2011, 13:04:36 | vlasta stejskalová Vážení, kdy budu znát složení předmětů, ze kterých se bude skládat písemná závěrečná zkouška oboru aranžér.
S pozdravem
v. stejskalová
18. 10. 2011, 10:16:08 | Zuzana Dvořáková Dobrý den,
první pracovní setkání autorského týmu pro OV Aranžér pro letošní školní rok bude až za týden. Tam se rozhoduje o složení jednotlivých zkoušek. Ale troufnu si tvrdit, že koncepce písemné zkoušky se nebude příliš lišit od loňského roku.
13. 10. 2011, 19:53:56 | Milena Ungerová Dobrý den, chci se zeptat, jestli budou ve školním roce 2011/2012 v JZZZ pro obor cukrář podobně koncipované přepočty surovinových norem, jako byly v předchozím roce. Loňské ročníky totiž ještě měly výuku podle starých osnov, ale letošní už se učí podle švp. Při výpočtech se používá tzv. přepočtové číslo, ale v testech byla zkratka K. Znamená koeficient (což je to stejné, jako přepočtové číslo). V učebnicích se tento výraz už neužívá, žáci tedy o něm neměli po celé 3 roky ponětí. Já ve výuce totiž používám výraz přepočtové číslo. Ráda bych tedy věděla, jak to bude letos - abych do nich tentokrát nehustila koeficient, a pak tam nenašla přepočtové číslo. Děkuji.
20. 10. 2011, 11:05:51 | Eva Rathouská Grmelová Dobrý den paní Ungerová, odpovědí autorského týmu je, že se bude v písemné zkoušce používat přepočtové číslo (p.č.), které se počítá resp. zaokrouhluje na 2 desetinná místa. Pokud budete mít další dotazy je možné se na nás znovu obrátit. Hezký den. Eva Rathouská Grmelová
1. 11. 2011, 19:10:52 | Milena Ungerová Díky za odpověď. Takže je to letos jinak. Už ne koeficient. Dokonce i to zaokrouhlování je jinak.....vloni to bylo na 3 desetinná čísla. Apropó - byly tam v zaokrouhlování chyby.
2. 11. 2011, 09:20:00 | Eva Rathouská Grmelová Dobrý den paní Ungerová, děkujeme za komunikaci s Vámi. Budeme se snažit, aby chyby v JZZZ Cukrář v letošním školnim roce nebyly. Přeji Vám příjemný den.
6. 11. 2011, 22:11:19 | Unrát Vlastimil Dobrý den
nebylo by možné něco inteligentního udělat s testy?
1. jsou rozplizlé až na 5 papírů a přitom by to šlo udělat tak, že by ty krátké odpovědi byli vedle sebe. Např. a) stříbro b) měď c) železo atd. Rozumíte?
2. jsou všude stejné (u všech témat) a když sedí studenti vedle sebe, tak to opíšou. Tedy opisují. A neuhlídáte to ve třídě, kde sedí 32 studentů. Představovali bychom si to tak, že by jsme mohli studentům rozdat více verzí testů, takže by to neopsali. Kdyby tu bylo deset, patnáct, dvacet různých verzí. Třeba obráběč je má rozdílné v tématech, to je paráda. Ale také rozplizlé. Děkuji za pochopení.
7. 11. 2011, 23:02:55 | Roman Pane kolego, neřešte to, hoďte to do wordu, dejte řádkování jedna, velikost písma 8 - 10, zmenšete okraje stránky na jeden centimetr a rozdělte to na více tzv. novinových sloupců a máte test o pár stránek menší. U nás si to takto děláme sami z toho jednotného zadání, které je fakt natažené a které by nám jinak hodně nabouralo rozpočet s kopírováním. Sice nás to zdržuje, ale funguje to.
Jak to hodit do wordu vám určitě nějaký Váš ajťák poradí a když ne, tak studenti umí fakt hodně věcí.
7. 11. 2011, 23:04:51 | Roman dodatek: samozřejmě jsem měl na mysli, že Vám studenti ukážou jak to udělat na zcela jiném PDFku, ale ne na souboru s jednotným zadáním :-)) to by se NUOVu nelíbilo a nebylo to tak myšleno
7. 11. 2011, 10:55:58 | Romana Jezberová Dobrý den pane kolego,
Váš dotaz předáme tvůrcům jednotného zadání oboru klempíř, kteří rozhodují o tom, jaký obsah a formu mají testy v daném oboru. Požádáme je o zvážení, zda je žádoucí pro různá témata zadávat obsahově různé testy, nebo například ponechat stejný obsah testů,ale u jednotlivých témat změnit pořadí a čísla otázek, aby žáci nemohli tak snadno opisovat.
Pokud jde o formální úpravy testů (t.j. že jsou "rozplizlé"), předpokládáme, že nejpozději v příštím školním roce již budou ve všedch jednotných zadáních vytvářeny testy zcela jinak: Bude zprovozněn nový vnitřní editor JZZZ, který poskytne všem tvůrcům jednotného zadání pevnou strukturu pro tvorbu testů a neumožní jejich přílišné "roztažení" na řadě stránek JZZZ.
8. 11. 2011, 22:31:35 | srjnoqr GuwHVu irwwxcezrppk, [url=https://xfonkkmcgjyz.com/]xfonkkmcgjyz[/url], [link=https://ydoerjcbxabk.com/]ydoerjcbxabk[/link], https://caxhbhwisses.com/
14. 11. 2011, 00:11:02 | Sliby - chyby bylo napsáno
15. 04. 2011, 14:38:30 | Libor Berný Opět Vaše připomínky předávám vedoucímu autorského týmu...
...Můžete mně prosím napsat e-mail na adresu libor.berny@nuov

14. 11. 2011, 10:25:29 | Libor Berný Vážený pane, našel jsem e-mail, kde jsem Vám odpověděl a předal vyjádření editora zadání pana ing.Svobody. E-mail jsem odeslal 19.4. A odešel z mého počítače. Pokud máte problémy s e-mailovou poštou dejte si ji laskavě do pořádku. S pozdravem Libor Berný.
14. 11. 2011, 21:47:03 | ach jo Urážet umíte. To je pravda. A nebo jste úplně naivní, že tomu nerozumíte. Jak mohu ovlivnit fungování pošty na Seznamu, když pošlete mejl petrovi, tak dojde pavlovi. Ověřeno. Ověřeno, že kolikrát odeslaný e-mail nedojde kam má dojít. A vy místo aby jste ukázal tvář džentmena, a napsal, něco jako, posílám znovu, třeba se někde ztratil,...tak se necháte obyčejně vytočit.
14. 11. 2011, 10:29:15 | Dana Kočková Informaci o úpravě výkresů v jednotném zadání Obráběč kovů spolu s vyjádřením Ing. Svobody (vedoucí autorského týmu) jsme odeslali na adresu Ing. Skuhravého 19. 4. 2011. Zprávu máme archivovanou, můžeme Vám ji znovu přeposlat.
14. 11. 2011, 21:49:10 | mám vás snad prosit na kolenou? A proč asi myslíte, že jsem před půlrokem vznášel námitku? Mám se snad doprošovat. To se u nás na Moravě stát nemůže.
15. 11. 2011, 08:51:59 | Dana Kočková Dobrý den, vypořádání Vaší připomínky jsem odeslala na e-mailovou adresu, na kterou jsme odpovídali 19. 4. 2011. Kdyby byl opět problém s poštou, sdělte mi prosím, kam Vám máme zprávu poslat. Děkuji. dana.kockova@nuv

15. 11. 2011, 10:40:28 | Radek radovan.skuhravy@seznam

22. 11. 2011, 22:49:32 | Mawerick Stat si zase neco vymyslel a zase na to dojedou nase deti to uz neni mozne od prvni republiky ucnovske zkousky fungovaly dobre tak nevim proc to zese menit od kdypak se na ucnovskych zkouska zkous z cizyho jazyka to snad ne to uz je moc i na me na ucnaky vetsinou chodi deti ktere nemaji na maturu tak porc to delat jednoduse kdyz to jde zase slozite ze
23. 11. 2011, 11:48:31 | Romana Jezberová Dobrý den, mrzí nás, že považujete naši snahu o sjednocení požadavků na to, aby absolventi téhož oboru (např.instalatér, nebo zedník) uměli všichni to, co je obecně všemi odborníky považováno za podstatné a základní pro výkon jejich budoucí profese. Právě k tomu směřuje jednotné zadání závěrečné zkoušky. Také po cca 8 letém ověřování tohoto způsobu ZZ lze říci, že to pochopily i odborné školy. Jednotné zadání je jim dosud pouze nabízeno a jeho využívání ve školách je dobrovolné. I přesto vloni využilo jednotné zadíní alespoň v jednom z vyučovaných oborů více než 76% škol v oborech vzdělání kategorie H (běžné učební obory).
Proč to asi školy dělají, když nemusí?
Problém je v tom, že po roce 1990 až dosud si mohla každá odborná škola navrhovat obsah závěrečné zkoušky sama. Pak se stávalo, že zkouška v témže oboru měla na různých školách velmi rozdílnou úroveň. Také hodnota výučního listu v očích veřejnosti (a hlavně zaměstnavatelů) značně poklesla. Nyní obsah ZZ vytvářejí společně odborní učitelé z různých škol a shodují se na tom, co je pro obor podstatné. Zaměstnavatelé posuzují jednotná zadání a hlídají, aby zadání neobsahovalo třeba zastaralé technologie, které se již v praxi běžně neužívají, apod.
Nakonec, pokud jde o ten cizí jazyk, prosím nelekejte se: Cizí jazyk je zařazen pouze do zadání takových oborů, kde je významně potřebný pro praktický výkon profese - např. kuchař,číšník, kadeřník.... Obory, kde není nutný, jej u závěrečné zkoušky pochopitelně nemají. Nám jde o to, absolventi oboru zvládali profesi a nemíníme je stressovat u ZZ nepřiměřenými požadavky na perfektní zvládání složitostí české gramatiky nebo zbytečným zkoušením teoretických vědomostí z předmětů, které v praxi neuplatní.
Pokud se podaří trochu přispět jednotným zadáním k tomu, aby výuční list opět nabyl v Čechách tradiční společenské vážnosti, budeme velmi rádi.
4. 01. 2012, 23:26:53 | Student První tři řádky mě teda dostaly říkate aby všichni měly stejne vědomosti ale zkouška není poviná pro všechny školy tudiž si studenti budou vybírat školu podle naročnosti zkoušek.teda ja bych to tak alespoň udělal.
takže se muže taky stát to že v ČR bude spostu lidi vycházet jen se základním vzdělaním pač pro ty slabší tu asi není místo možna nějaký ten dvouletý obor :D
25. 11. 2011, 21:18:53 | Martin dobry den chci se zepat jestli k temto zkouskam budou i nove vyucni listy podle vseho jsou tezsi nez normalni zkousky ale lehci nez maturity a pripada mi trozku nefer ze nektere skoly treba se stejnymi obory (kdyz tedy tvrdite ze jsou tyto zkousky dobrovolne) maji tyto zkousky jednodusi nez ty druhe takze by mely byt k JZZZ nejake jine vyucni listy ne?? nebo by to tam melo byt alespon zapsano ze studenti absolvovaly JZZZ
28. 11. 2011, 12:26:30 | Dana Kočková Dobrý den. Školy,kde žáci skládají závěrečné zkoušky podle jednotných zadání, žákům vystavují zvláštní formulář jako přílohu k výučnímu listu:
https://www.nuov.cz/nzz/certifikat
29. 11. 2011, 18:48:57 | Marie Bartoňová Dobrý den, tvůrci jednotného zadání témat k písemným, praktickým i ústním zkouškám nepřihlédli k RVP a ŠVP pro učební obor Ošetřovatel!!, ale téměř všechna témata se vztahují k předmětu Ošetřovatelství maturitních oborů a oborů vyšších zdravotnických škol!Naše škola se dobrovolně účastnila písemné a praktické části,ale jen proto,že nebylo problém vybrat 3 - 5 témat z
nabídky. Ústní zkoušky by v této podobě nebylo možné realizovat. Ať tvůrci jednotného zadání ještě jednou prostudují RVP oboru Ošetřovatel 53-41-H/01.
1. 12. 2011, 16:08:58 | Dana Kočková Jednotné zadání se připravuje pro stávající obor vzdělání 53-41-H/002 Ošetřovatel. Zadání bude také k dispozici školám s novým oborem 53-41-H/01 Ošetřovatel (s RVP), které ho mohou využít podle svého uvážení. Jednotné zadání pro nový obor se bude připravovat až za rok.
22. 12. 2011, 20:28:10 | L.Václavík V prvních zadáních oboru "Zámečník", nevím proč, nebylo možné použít přednostně značení oceli podle ČSN, prý bychom nebyli evropští. V posledním zadání (2010/2011) jsme se stali konečně vlastenci?
JZZ
8. 12. 2010, 22:06:17 | Milena Ungerová
Je pravda, že se škola po vyzkoušení JZZ sama rozhodne,zda se vrátí zpět k původním ZZ, nebo bude v JZZ
pokračovat?
Re:JZZ
10. 12. 2010, 13:31:29 | Dana Kočková
Na webovém portálu jsou v březnu každé škole K DISPOZICI jednotná zadání. O obsahu závěrečných zkoušek ROZHODUJE
ŘEDITEL ŠKOLY (Vyhláška č. 47/2005), a tak škola buď připraví ke zkouškám zadání vlastní nebo využije zadání
jednotná. Využití jednotných zadání bylo a je zcela DOBROVOLNÉ.
Re:Re:JZZ
11. 12. 2010, 22:52:01 | Radim Hrbka
Jak dlouho DOBROVOLNÉ? Pak to přijde z vrchu nařízením, že to bude povinné a co s tím, když to je zatím
nepoužitelné. Nemyslím to, že tam je tolik chyb, že kdyby podle toho naše kadeřnice pracovali, tak polovina lidí
odejde holohlavá. Ale nepoužitelné v tom, že to bodování je málo přísné. Výučák dostane každá.
A naše paní ředitelka stejně napíše hodnocení, aby s tím neměla žádnou práci. Tak do zpětné odezvy je lepší napsat
(jako ji to poradili jiní ředitelé), že je vše v pořádku. A je klid.
Učitelé mají míň práce, stejně jim nikdo nepřidá za práci navíc, tak JZZZ je ideál jak si nehonit triko. Co naplat
- škola je placena za kus (za žáka) a hodně propadlých dělá škole špatnou reklamu, tak se radši všichni nechají
projít.
Taková je realita. Hlavně se mi líbí, jak si všichni hrajeme na projekty,... výkazy,... ale je to samá lež. Papír
sežere vše. Děti si řeknou, tam to uděláš, tam klidně běž. Fakt je, že nemáme problém s žáky. Když teď každá se u
nás vyučí.
Re:Re:Re:JZZ
15. 12. 2010, 22:13:38 | Milena Ungerová
Máte naprostou pravdu - žáci nic neumějí - protože nic umět nechtějí, ale málokdo na to dojede....přece by za to
mohla učitelka...A kdo by chtěl proti sobě štvát rodiče i vedení??? Jak ale donutit žáky, aby alespoň trošku
pracovali? Po dobrém to nejde a po zlém taky ne. Už vím, co to znamená "vyhoření".
Re:Re:JZZ
15. 12. 2010, 22:06:20 | Milena Ungerová
Dokud nebudu mít možnost si je prohlédnout, tak nemohu vědět, jestli by nebylo lepší připravit zadání k ZZ sama.
Podle toho, jak to probíhalo u oboru Aranžér na naší škole (byla jsem třídní dělené třídy - proto o tom vím), tak
to příliš nikoho nenadchlo. Naprosto chyběla zkouška z cizího jazyka. Obor Aranžéř se tedy vrací k původním ZZ a
Cukráři si to vyzkoušejí letos. Je někde alespoň malá zmínka o tom, v jakém rozsahu ta zkouška je - myslím jaká
zkouška z jakého předmětu?
Re:Re:JZZ
10. 03. 2011, 22:53:20 | Milena Ungerová
"Školy samy a dobrovolně k té zkoušce přistupují, aniž by jim to nějaký zákon nařizoval," pochvaluje si také
Jaromír Krejčí z ministerstva školství. V roce 2014 by tak prý chtěli jednotné zkoušky pro učně uzákonit, odpor
škol a veřejnosti jako v případě státních maturit ale neočekávají. Tak tady jsem si přečetla, jak dlouho ještě
budou tzv. DOBROVOLNÉ!
Vaše otázky
13. 12. 2010, 09:51:44 | Dana Kočková
Domníváme se, že model, kdy školy přistupují k jednotnému zadání postupně a dobrovolně, je lepší než model, kdy by
se jednotné zadání stalo povinné, aniž by školy měly dostatek času se na něj adaptovat.
Své připomínky k jednotnému zadání pro obor Kadeřník sdělte prosím elektronicky editorce autorského týmu: vera.nemcova@nuovcz. Děkuji.
Učební obor: Kuchař (65-52-H/001) Učební obor: Kuchař - číšník pro pohostinství (65-51-H/002) Dobrý den, kdy budou
zveřejněny JZZ uvedených oborů pro školní rok 2010-11?? Nebo platí ty z minulého roku?? Děkuji
16. 12. 2010, 18:10:10 | Kocunová
nemám příspěvek
Re:Učební obor: Kuchař (65-52-H/001) Učební obor: Kuchař - číšník pro pohostinství (65-51-H/002)
Dobrý den, kdy budou zveřejněny JZZ uvedených oborů pro školní rok 2010-11?? Nebo platí ty z minulého roku?? Děkuji
17. 12. 2010, 18:31:56 | Dana Kočková
Jednotná zadání budou zpřístupněna na webovém portálu https://skoly.nzz.nuov.cz/ v průběhu března 2011. Součástí jednotného zadání v
uvedených oborech je samostatná odborná práce (SOP), pokyny k zadání SOP obdrží školy poštou v lednu 2011 - budou
rovněž zveřejněny na těchto webových stránkách projektu.
Re:Učební obor: Kuchař (65-52-H/001) Učební obor: Kuchař - číšník pro pohostinství (65-51-H/002) Dobrý den, kdy
budou zveřejněny JZZ uvedených oborů pro školní rok 2010-11?? Nebo platí ty z minulého roku?? Děkuji
Odpovědět Smazat 15. 02. 2011, 17:41:58 | Lucie Kozáková
jo to by se mi taky hodilo =D
Vaše otázky
22. 12. 2010, 00:55:14 | Ing. Jaromír Halvsa
V průběhu března to je katastrofa!!! Třeba truhlář nemá šanci kvalitně připravit si materiál. Vemte do úvahy, že to
v Březnu bude zveřejněné, ředitelé to stáhnou a budou vybírat a zbude žákům pouze duben a květen. Odečtěte teorii,
tak to je 1 měsíc = 4 týdny = 20 dní praxe odečtěte velikonoce,...
Pokud jsme si to dělali sami, tak již v lednu žáci dostali zadání, aby si stihli vše připravit.
A to nepočítám, když někdo onemocní.
Z toho důvodu, také několik žáků nemůže absolvovat každý rok ZZ v řádném termínu.
Zde je vidět, že to nemají zase promyšlené a že nemají páru o tom co který obor potřebuje za přípravu.
A u nás nejdeme cestou, že to třeťákům, připravují druháci jako jinde,...
Chtělo by to dotáhnout do konce a zveřejňovat v lednu.
Re:Vaše otázky
6. 01. 2011, 14:40:47 | Jana Motyková
Vážený pane inženýre, na webovém portálu https://skoly.nzz.nuov.cz/ jsou v
březnu po zadání identifikačních údajů k dispozici VŠEM ŠKOLÁM (prostřednictvím jejich vedení) jednotná zadání
oborů, které vyučují. V průběhu pilotního ověřování i několikaleté existence této - pro školy zcela dobrovolné (a
snad i výhodné nabídky) jednotných zadání závěrečných zkoušek - jsme se s obdobnou připomínkou u oboru truhlář
nesetkali. Je zcela na Vás (resp. na vaší škole), zda jednotné zadání (nebo pouze jeho část) využijete, nebo
připravíte své vlastní závěrečné zkoušky.
Pokud budete mít konkrétní připomínky k obsahu témat, kontaktujte mne na adrese jana.motykova@nuovcz.
Re:Re:Vaše otázky
30. 01. 2011, 01:40:49 | Mgr. Peterka Ladislav
Dobrý den paní Motyková.
Ano, protože to řada škol zapře. Znám spoustu škol, kde budou lhát, že to tak nedělají, ale to nevadí.
Pokud si student tu svoji práci, chce nechat NA PAMÁTKU!!! jako práci poslední, tak se brání, aby používal
předpřipravené dílce někým cizím z nižšího ročníku. Takové dílce jsou kolikrát nedobře obrobené, chyby v
rozměrech,... Proč to dělat jednoduše, tak jak Komenský učil. Škola hrou!!! Děláte z toho grotesku.
Re:Re:Re:Vaše otázky
18. 02. 2011, 13:14:34 | Jana Motyková
Dobrý den pane magistře,
domnívám se, že pokud materiál k JZZZ připravují žáci nižších ročníků, tak by odpovědný pedagog (mistr odborného
výcviku) měl zabezpečit jeho odpovídající kvalitu. Pokud si některé polotovary připravují sami žáci 3. ročníků,
neměli by znát zadání zkoušky.
Vaše otázky
5. 02. 2011, 11:15:50 | Ing. Jaromír Halvsa
A jak to prosím Vás máme udělat, když studenti ten výrobek chtějí na památku, ale nesouhlasí s kvalitou
připravených dílců od nižších ročníků. Odmítají to zaplatit a nám tady zůstávají neprodejné výrobky!!!
Prosím o odpověď na setkání. Bude nás tam takových více, ale mnozí to veřejně nepřiznají.
Re:Vaše otázky
18. 02. 2011, 13:46:27 | Jana Motyková
Dobrý den pane inženýre,
domnívám se, že pokud materiál k JZZZ připravují žáci nižších ročníků, tak by odpovědný pedagog (mistr odborného
výcviku) měl zabezpečit jeho odpovídající kvalitu. Pokud si některé polotovary připravují sami žáci 3. ročníků,
neměli by znát zadání zkoušky. Na krátkou dobu přípravy materiálu jsme žádné připomínky neobdrželi.
Své dotazy můžete přednést na seminářích, které se k JZZZ oboru Truhlář uskuteční ve druhé polovině března v Praze
a v Brně a na které školy, které mají žáky tohoto oboru ve 3. ročníku, obdržely pozvánku.
Re:Re:Vaše otázky
26. 02. 2011, 19:06:34 | Bc. Jan Radomil
Vážení,
to dost dobře to nejde, když máte polovinu studentu na práci levých. Co s tím pokažený materiálem? Když to bude
muset někdo udělat znovu, aby to bylo OK. Je vidět, že to smolíte od stolu a nikdy jste nebyli v praxi učňovského
školství aspoň minimálně jeden rok.
Fakt je a přidávám se do diskuze, že si to na školách budeme dělat tak jak to je správné a jak vy nechcete.
Nechcete nám pomoci a vymýšlíte zrůdný model průběhu závěrečných zkoušek.
A kde není žalobce, není soudce, Navenek se budeme tvářit, že dodržujeme Vaše pravidla, ale uděláme si to po svém.
Jen nás učíte podvádět a zároveň jako škola učíme podvádět mladou generaci. Tfuj.
Proč bych se na to náš zástupce, který tam pojede ptal na tom setkání, když nevidím vůli dát školám volnou ruku,
aby si to mohli upravit podle situace, která je v daném ročníku.
zavěrečné zkoušky 5. 02. 2011, 18:30:51 |
mirka chtěla bych se zeptat mám tema gastronomie na příč časem vubec nevím co si mám pod tímto představit
...prosím o radu..děkuji předem ...
Taťána Vencovská Dobrý den.
Témata k samostatné odborné práci jsou úmyslně volena tak, aby umožňovala co nejširší možnosti pro jejich zpracování. Specifikace tématu se odvíjí od zájmu a možností žáka. Pro téma Gastronomie napříč časem je možné využít například témata související s historií a stravováním v libovolné etapě nebo také s budoucností a představami žáka, jak se bude gastronomie vyvíjet.
Lucie Kozáková No bohužel sem tedy měla takovýhle štěstí a tohle téma na Závěrečné zkoušky si dnes vytáhla..=/ ..Popravdě si s tím taqké nevím rady a žádného zkušeného kuchaře a číšníka neznám..Jsem obor kuchař číšník takže potřebuji jak něco o tom tak taky jak založit tabuly..co uvařit .. =) a hlavně to teda taky musím přeložit do němčiny a odkecat o tom něco jak v češtině tak ještě v němčině.. a jelikož mluvim rychle tak by toho teda mělo bejt hodně abych měla o čem těch 5 minut mluvit a neměla to odkecaný už za =D poraďe prosííím =)
Lucie Kozáková ***oprava : taky dnes vytáhla... ( Gastronomie napříč časem).
Taťána Vencovská K vašemu dotazu , týkajícímu se SOP na téma Gastronomie napříč časem bych Vám doporučila promyslet si možnosti, které Vám toto téma poskytuje. Zvolit si nějakou výraznou časovou etapu, ke které máte vztah, zjistit si, co bylo v té době pro gastronomii typické ( příklady témat -stravování na venkově počátkem minulého století , stravování podle Dobromily Rettigové apd.). Vyhledat si potřebnou literaturu a kuchařky, vybrat vhodnou skladbu menu atd. Nejvíce ze všeho však doporučuji konzultovat průběžně s učiteli jak odborného výcviku, tak teoretického vyučování u Vás ve škole. Ti Vám přesně poradí, jak byste měla postupovat, abyste práci zvládla po obsahové, odborné i formální stránce včas. Na konzultaci jazykové části zase doporučuji obrátit se na učitele cizích jazyků, kteří Vám rádi poradí.
Britka Zdravím,taktéž jsem si vytáhla Gastronomii napříč časem a jako podtéma jsem zvolila právě Rettigovou.Jenže si nevím rady s charakteristikou tabule.O Rettigové jsem toho našla spoustu,mám i plno kuchařek ze kterých čerpám,ale potřebovala bych nakopnout s tou charakteristikou.
Taťána Vencovská Doporučuji, abyste do charakteristiky příležitosti ve stručnosti popsala dobu, kdy Magdalena Dobromila Rettigová žila, jak se vařilo, jaké suroviny se používaly, jaké byly pokrmy a co vás zaujalo např. odlišnosti od dnešního stravování. Co se týká tabule, ta musí odpovídat tomu, co se učíte. Připravíte nákres tabule včetně výzdoby. Právě výzdobu je vhodné zaměřit na období konce 19. století. Dále je požadován nákres prostření pro 1 osobu včetně popisu. Své představy konzultujte s učiteli odborného výcviku, kteří vám jistě rádi poradí a uvidíte, že se vám vše nakonec povede.
Britka Děkuji mnohokrát :)..s naší mistrovou jsem už něco prokonzultovat chtěla,ale není zrovna dvakrát ochotná a řekla bych,že ani moc chytrá(mladá holka,co před časem dokončila školu a mnoho znalostmi neoplývá),tak jsem jako konzultantku svojí práce zvolila jinou paní mistrovou,která je ohromně vstřícná a ráda mi pomůže.
Děkuji. Bernatíková
náš pan mistr nám řekl že nám materiál budou připravovat druháci.a když jsme s tím nesouhlasili tak nám řekl že máme napsat sem že on s tím nic neuděla.Co je to za hlouposti kdyš já si výrobek chci koupi a darovat své mamince k narozeninám. Já si ho chci vyrobit od píki a ne dostat materiál kde se nebudu moci spolehnout na kvalitu lepené spárovky, dýhování ,,..
všdyť to do teťka šlo že si třeťáci mohli připravovat sami materiál k zavěrečkám.
Děkuji že budete jednat rozumě a že si to všichni tak jak byly zviklí připraví sami.
děkuji moc za celý třetí ročník truhlářů
o tom, jakým způsobem se bude připravovat materiál pro závěrečnou zkoušku, rozhoduje škola; vychází při tom z konkrétních podmínek a možností, které má.

prosím Vás jsem studentem pekař a chci se zeptat jestli budou těžké stroje a zařízení.Vloni dostali bývalí třeťáci zadání již na konci ledna,ale my jsme stále nic nedostali.Učitel mi otázky neprozradí jelikož je údajně neví.Prosím o brzkou odpověď,děkuji.
Zapoměl jsem se také zeptat jestli při ZZ v oboru pekař bude také English (angličtina),děkuji.
takže chápu dobře,že stroje budou pouze v písemných ZZ?U ústních ZZ nebudou?Děkuji
Ústní zkouška bude už jen z technologie a surovin, ale pokud v ní budeš uplatňovat i znalosti ze strojů, zkušební komise to ocení. Držím Ti pěsti!
dostaneme letos také k vypracování otázky z různých odborných předmětů, které si budeme losovat při ZZ?Do teď jsme žádné otázky ještě nedostali.SOPku dávám dohromady,ale mám obavu, abych vůbec zkoužky zvládla.
Děkuji
můj kamarád chodí do II. ročníku oboru pekař a prý se přes něho Vás mám zeptat a zároveň ho omluvit,jelikož nemá počítač s internetem a tak Vám nemůže napsat osobně,ale teď k dotazu.Chce se zeptat,zda-li stroje a zařízení nebudou v ústních ZZ i příští rok, kdy je bude dělat (pokud vše dobře dopadne).
Svým i jeho jménem Vám děkuji za brzkou odpověď.
Jak bude vypadat zadání závěrečné zkoušky pro příští rok, to je ještě předčasné sdělovat. Myslím však, že s největší pravděpodobností to bude jako letos.
Zajímalo by mě, co Ti vyhovuje více - ústní nebo písemné prověření znalostí ze strojů? Prosím, abys mi názor touto cestou sdělil. Děkuji.
rád bych se informoval. Ve škole prvním rokem budeme realizovat JZZZ a paní ředitelka jmenovala mě a kolegyni zodpovědnými osobami s nakládáním JZZZ. Chtěl bych se tedy zeptat, jakmile budeme mít k dispozici verzi pro učitele a žáky, zda můžeme s ostatním odborným učitelům dát k nahlédnutí verzi pro učitele, abychom se poradili a nebo do ní můžeme nahlížet jen s kolegyní, když jsme podepisovali bezpečnostní protokol o mlčenlivosti. A ještě jeden dotaz mám. Příští rok budeme konat JZZZ ve všech oborech na škole a tím pádem se ptám, když máme obor kucař - číšník a to se zaměřením kuchař, číšník nebo KČ, jestli bude i příští rok pro zaměření zvláštní zadání, jelikož kód oboru je jen jen pro všechna zaměření.
Předem děkuji za odpověď.
Příští rok budou pro obor Kuchař-číšník k dispozici 3 zadání, ze kterých si škola vybere zadání podle zaměření svého ŠVP.
je možné stáhnout loňské zadání JZZZ oboru hutník ?

Odpovídám Vám na Váš dotaz.Vyhovovuje mi spíše písemné prověření ze strojů,jelikož nejsem moc dobrý řečník :(
Když jsem si o přestávce o hodině IKT zjístil,že jste mi odpověděla,tak jsem s touto zprávou zašel za svým kamarádem a také jsem se ho zeptal co by mu více vyhovovalo a on na to,že spíše písemná zkouška,takže pokud by to bylo jako letos,tak by prý měl obrovskou radost,jelikož také před cizími lidmi se mu špatně hovoří.
Mám Vám ještě jednou jeho jménem poděkovat a zároveň Vám děkuji i svým jménem.
Na shledanou.
Kam až s tím zajdete. Takové bizárnosti.

Vždyť se na to podívejte, když to vytiskenete. Např. Obráběč kovů 23-56-H_001
str. 22, 75,... je to zubatý jako prase v zimě, blbě čitelné
- dále stínované obrázky na naší tiskárně (nemáme žádné moderní stroje) jsou tak tmavé, že to je těžko rozeznatelné
- typografie pod psa (psaní matematických symbolů (např krát,...), v tabulkách různá velikost písma (např. s. 237,...), psaní spojovníků a pomlček,...
zarovnání čísel pod sebe
A mnoho dalšího. Nemám čas to vypisovat nejsem zato placen. Uvedl jsem pouze malý zlomek. A pošlu to i na MŠMT, aby si v tom udělali pořádek, když to jde z evropských peněz.
Asi to nikdo nekontroluje. Ostuda českého školství.
děkuji za připomínky. Předal jsem je panu Svobodovi, vedoucímu autorského týmu a chci, aby špatné výkresy opravili.
Jenom chci Vas upozornit, že se jedná o oddíl správná řešení jako podklad pro hodnocení a není to obsahem oddílu výkresová dokumentace, přesto je třeba tyto výkresy upravit resp. vložit nové v lelším rozlišení. Co se týče formátu písma, pro další tvorbu bude nasazen nový textový vlastní textový editor, u kterého budou nastaveny přesně styly a nebude je moci každý autor měnit. Prosím pro jakékoliv další připomínky k obsahu využijte dotazník, který bude zpřístupněn na konci května a školy v němu mohou vyplnit své konkrétní připomínky adresně a vedoucí každého týmu je povinen je vypořádat. Takto to bylo nastaveno již vloni.
Je jedno jestli to je verze pro učitele a nebo pro žáky, kvalita by měla být na dnešní možnosti (technické) suprová. A není
Např. str. 22, 75,...
str. 45 na naší černobílé tiskárně vůbec není znát ten nástroj, když se to vytiskne a kopíruje
Je tam spousta matematických, typografických chyb (i ve výkresech), jak to máme distrubuovat žákům a dělat ze sebe amatéry.
Pane Inženýre nic ve zlém, ale doplňte si vzdělání v typografii, která vychází z českého jazyka.
Tady to je ještě horší. Co třeba na str. 33., 36., (pro učitele)
Neostré fotografie (k čemu je ostrá podlaha?) jako např. s. 140..
A mimochodem, pokud někdo takto vezme obrázky z učebnice a použije je jinde ... není to TRESTNÉ? Co autorská práva? Na to bych chtěl taky odpověď podepřenou zákonnou citací.
Děkuji
Citace
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo ...c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu...

tak by se ty iustrační obrázky měli překreslit, aby to nebyla fotografie, ale kresba. Zručná kreslířka to zvládne za pět minut a neříkejte mi, ža mezi studenty nemají. nebo rodiči.
Stačí hledat!!! Máme s tím ty nejlepší zkušenosti. A máme takovou.
Ale pokud Vám mohu poradit. gůglujte a naleznete.
- strašně rozcancané testy (na mnoho stran i když je odpověď 1-2 slovní a dalo by se dát do řádku,...)
- str 73. - 74 u učitele co to je?
- výkresy pro praktickou zkoušku, co je to za rozlišení, vždyť to je hrozný (např. téma 1, ale i ty další, pokud to neumí v PC kreslit, tak ať to nedělají a někomu to svěří, cpát se bezpodmínečně do něčeho je na škodu věci)
- typografie (asi autoři neví co to je - nebudu napovídat), vždyť to někdo musí kontrolovat
- přílohy (oni autoři neví jak se dělají vnořené odrážky?)
- a co číslování otázek???
v tématu jedna chybí 9 a rozdílná velikost písma
v tématu dva jsou přeházené otázky (je rozdíl mezi žákovskou a učitelskou verzí)
....
!!! vynechané místo s vytečkovanými řádky na odpověď je strašné. Vím ze zkušeností, že některým studentům stačí méně prostoru na některou otázku a u jiné zase jim chybí. Tak jak to svými slovy popisují. Nejlepší je napsat otázky nahoru a potom ať si sami hospodaří s místem, které zbude. Zkušený pedagog a profesionál si s tím hravě poradí. Jen učitel lenoch to musí mít takto nalajnovaný jak ve zvláštní škole.
Je toho tam hodně nad čím by se mělo plakat a to nám tu někdo před rokem sliboval, že se to zlepší.
Pokud to je placená funkce, tak za takovouto práci brát peníze, by se mi také líbilo.
Bohužel došlo, při překlopení z programu tvůrců do programu presentace, k některým nepřevídatelným změnám - viz rozhození tabulky odpovědí na test apod.. Bude opraveno v co nejkratší době. Je mi bohužel záhadou, proč k této situaci došlo.
K Vašemu názoru na tvar zadání písemné zkoušky a testů je to Váš názor - např. "nalajnovaný, jak ve zvláštní škole" je opět Váš názor. Někteří jiní učitelé mají názor jiný a tento styl jim vyhovuje. Bude nutno najít kompromis. Tento styl zadání není používán jen u oboru klempíř - strojírenská výroba, ale i u jiných oborů.
Pokud, poslední větu ve Vašem příspěvku myslíte vážně, prosím, aby jste uvedla svoji adresu NUOV a rád Vás zařadím do autorského týmu pro příští školní rok.
Editor oborů klempíř - strojírenská výroba, klempíř - stavební výroba, karosář.
Ano je to můj (nejen můj) názor. A zkušenosti (testovala jsem to asi tři roky ve dvou třídách co učím). Jedné třídě jsem dávala nalinkované písemky (ne ZZ, ale čtvrtletní práce, pololetní, pětiminutovky,...) a druhé třídě, aby měli místa kolik si sami určí, tedy nahoře jenom soupis otázek. A vyšlo mi z toho, že pokud student nebyl omezen řádky, tak napsal co věděl a v textu se objevila podstata věci i když tam bylo spoustu zbytečností. Ne každý student dokáže napsat hned to co je důležité k otázce. Takhle i když ví více, tak skončí vyčerpáním řádků a víc nenapíše a kolikrát studenti řekli, když jsem jim to neuznala, protože tam chyběla podstata, že oni by rádi napsali více, ale už neměli kam a matlat to někam na konec papíru je odvádí od souvislosti.
Tomuhle já říkám praktická didaktika. A ne to co se někde prezentuje od lili, kteří nemají za sebou třicetileté zkušenosti mezi studenty pak vymýšlí didaktiku teoretickou.
Chyb tam je mnohem více. Nemám sil je tady vyjmenovávat je pro mě rychlejší si je při tom převodu do texťáku opravit sama.
Naše paní ředitelka nám vytiskne jen 3 témata (co si vybereme pro výběr studentům) pro písemnou ZZ a tím máme pouze tři druhy testů. Ale mi chceme všechny testy, protože jsme si všimli, že jsou každý jiný a hodilo by se nám to, aby každý student měl svůj a nemohli si mobilem posílat výsledky.
Nešlo by to dát do jednoho souboru, někde v těch přílohách? Aby jsme to vytiskli najednou? Děkuji velice moc.
U nás sice nepoužívají mobil (aspoň si myslím) ale mnohem rafinovanější metody.
Třeba vyblikávání laserovým světlem (vymysleli svůj kód), světýlkem který je samozřejmě na konci tužky (nební to samostatné laserové ukazovátko), dokonce se tu objevili tužky, které mají a to jsem málem spadl ze židle, možnost navolit čísla a písmena a to se potom jako světelný obraz promítne na zeď, na strop (to je hrozný!!!).
Aby byl test v jednom souboru ničemu neodporuje, protože pokud jsme ty testy dobře četli, tak jsme nenašli žádnou VAZBU!, která by se vázala na konkrétní téma, tedy aby byl obsah otázek provázán obsahově se zadáním.
Myslím si, že jde více méně o ochotu (o lidskou ochotu) a nic víc, nic míň.
Já to klidně udělám, pokud to autoři nechtějí dělat, nebo jak to je? A zadarmo, protože nám to pomůže.
Testy jsou skvělé, děkuji, ale dotáhněte to do konce. Takhle to je polovičaté. Proč nevyužít tu OHROMNOU PRÁCI, kterou tam ty lidi udělali, ze svých zkušeností vím jak je pracné vymyslet a udělat test, ale takhle zůstane ta hromada práce nevyužitá, když se použijí testy z jednoho tématu a max. jeden žák si vybere něco jiného.
Kluci se dopředu domlouvají právě na tom, aby si všichni vybrali jedno téma (ve většině případů), aby mohli opisovat. Nechávají si na toaletách lístečky s výsledky (třeba kusovníky, spotřeba materiálu, skica co má být na chybějícím výkresu...) a postupně si to chodí číst. A schválně nechodí na toaletu na patře, ale mají domluvenou toaletu jinde. A dokonce co jsme zjistili, že se sychrují i zálohou na jiné toaletě.
Je toho hodně jak se snaží podvádět. Samozřejmě u testů to moc dobře nejde takto s WC dělat, je to časově limitované a i tak má polovina studentů testy hotové do dvaceti minut.
Hezký den
R. Krátký
nechápu jak je možné,že když student odpoví správně u písemných i ústních zkoušek,ale neudělá praxi (konkrétně u pekařů) tak jako proč má mít nedostatečnou???To je skoro jak za komunismu!Jsi chytrý,ale vzhledem k tomu,že nejsi manuálně zručný dostaneš za pět!Je to spravedlivé???Znám takového člověka,je chytrý,ale neumí moc ručně pracovat.To jako neudělá závěrečné zkoušky a nedostane VL?A na druhou stranu,když je někdo líný se naučit a při písemných i ústních dostane za pět,ale z praxe bude mít jedničku jelikož je manuálně zručný tak normálně VL dostane???To není spravedlivé!!!
Z důvodu úspory papíru Vás zdvořile žádáme o souhlas s úpravou zadání. Nechceme měnit obsah, ale zmenšit počet stran. Učíme u nás několik oborů a všechny (je jedno jestli technické a nebo společenské obory) mají šíleně nevyužité místo na stranách. Velké řádkování, velké nadpisy o JZZZ, testy na mnoha stranách,...
Děkuji, že nám vyjdete vstříci a že nebudeme muset nechat studenty jako v minulých letech, aby si platili poplatek za ZZ, tak aby se pokryli zvýšené náklady na nadměrné tisky, které již od počátku máme a zmenšují nám rozpočet na nákup učebnic, videofilmů s odborným zaměřením, PC,....
Řeknete si, že to není moc, ale spočítejte si, když třeba jedno téma u klempíře je na 17 stranách. Studentům musíte dát tři témata aby si vybrali, což je 51 stran jeden student. A u nás to je 561 papíru, nemáme tiskárnu na které můžeme tisknout oboustranně automaticky a tisknout sudé zvlášť a potom liché, tak to je strašná práce a mnoho lidí to otočí a pak to je vzhůru nohama, nebo tisknou na tu samou stranu liché, spoustu pokaženého papíru, proto se tiskne na jednu stranu, což tedy 51 papírů na jednoho žáka. Krát 22 studentů = víc jak 1100 papírů * 1,8 kč co vychází náklady na naší tiskárně a to je cca 2 000 kč. Za jeden obor!!!
Děkuji za pochopení a povolení. Prosím aby autoři našli optimalizaci a stáhli počty stran Děkuji za pochopení
Helena Procházková
takhle je někde dotaz a další se valí za ně a orientovat se v tom a hledat jestli tam přibyla odpověď a nebo ne, je strašně zdlouhavé.
Opravdu je jednoduché vytvořit podmenu, kde by se to dalo takto udělat podle oborů a třeba ještě všeobecné dotazy, které by nebyli vázané na jeden jediný obor, ale celkového pojetí JZZZ. Vím o čem mluvím, že to není složité. U nás to umí udělat každý student, děláme to v redakčních systémech a dalších technologiích webu (PHP,...) a to bez problému za pár !!! opravdu pár minut.
Děkuji určitě to zvýší prestiž tohoto institutu.
Př.
Když jsem dával sem dotaz (ještě na něj nemám odpověď), tak jsme o tom mluvili na jedné žákovské soutěži s kolegy, které to taky zajímalo. Tak jsme se dohodli, že to sem napíšu. A i oni čekají na odpověď.
Námět:
1. viděl bych to tak, že každý dotaz by zde byl a po rozkliknutí by se zobrazil celý příspěvek podle oboru
2. až budete vytvářet nový web, tak by stálo zato (jako to dělají i jinde) zveřejnit beta verzi a nechat to připomínkovat veřejnost, autory, tvůrce ,... a nechat třeba hlasovat, aby se sešly návrhy k tomu co se vytvoří. To je rozumná varianta ve světě odzkoušená.
Děkuji, tak se vyhneme tomu, že by někdo chtěl něco upravit a i kdyby to bylo rozumné, tak by se potom do toho nikomu nechtělo
Samozřejmě, že názory škol na délku praktické zkoušky stanovenou v jednotném zadání se mohou různit. To by mělo zjistit ověřování JZZZ a získané připomínky škol, na které vždy tvůrci JZZZ berou zřetel.
Např.
test: litina je železný materiál s obsahem uhlíku:
a) více než 1%
c) více než 2%
obě odpovědi správné, protože kde je strop co je to víc jak jedno procento? Víc jak jedno procento je třeba 5,...
ví autoři co je správně a co je odborný výraz a ne jenom hovorové označení, slang nebo odborný vulgarizmus, abych zas byl konkrétní "úhel ostří" se nepoužívá, doplňte si. A další.
Proč nemá téma 1 až 3 rýsování a další témata ho mají
Čeština je slabá stránka autorů, vždyť ale musí být někdo, kdo to po nich kontroluje. Je toho tam hoďne. např.
"popišTE .... a uveDE...." má být uveďte atd.
nebo vypočítejte potřebnou šířku plechu pro zakroužení,... nemá být délku?
když už udělají zkratku ve větě, kde to je zbytečný, tak by další slovo nemělo začínat velkým písmem, když to na to navazuje a není to nová věta
atd. atd. atd.
PS. více témat a odlišných nebude, takhle to je skoro na stejné brdo až na několik odlišností
Děkuji moc za odpověď, jestli se to zlepší, včetně mizerných pomocných obrázků
rád bych se zeptal na jednu věc. Tento školní rok poprvé zkoušíme JZZZ a zajímá mě, jak je to s výsledky zkoušky písemné a praktické, kdy se mají žáci tyto výsledky dozvědět, jestli je proto stanoven nějaký přesný datum nebo to záleží na škole.
Předem děkuji za odpověď.
Vybraná témata jednotného zadání realizuje škola v plném rozsahu. Upravovat, příp. nahrazovat lze pouze ty části témat, které jsou označeny písmenem Š.
ALE JAK??? když to je PDFko.
Pošle nám to někdo v něčem jiném (word, excel, txt, rtf,...)? Nebo to musíme jak hlupáci, přepsat?
Děkuji, že na můj dotaz bude zodpovězeno. Všiml jsem si, že se tu na dost podstatných věcí neodpovídá.
Děkuji
Ing. Honza Bratník
Vyřešte to prosím Vás. Moc Vás prosím, copak Vám je to lhostejné, takto plýtvat našema daněma? Copak i vy na to neplatíte daně ze svého platu?
Děkuji moc, zbude nám více peněz na materiál do dílen, nářadí, počítače, pomůcky,...
Dříve jsme měli OCR SW, který by to po vytisknutí z nascanovaného papíru převedl do wordu, ale již nám propadla licence. To by také bylo řešení.
zorro.josef@seznam

naši studenti budou mít problém v celé řadě otázek, protože nemáme takové strojnické tabulky, kde by byly požadované hodnoty, které jsou v zadání. Budou muset leccos dopočítávat a některé to ani nenapadne, když to nebudou mít v tabulkách.
Příklad.:
v tom bodě šest. např. str 32 je průměr obrobku nebo nástroje 11 ale v tabulkách není, dále str 48 je průměr 17 a i jinde to je takto
Další nesrovnalost v několika případech. Např. bod šest v písemní JZZZ stanovení řezných podmínek a určení otáček - u soustružení (někde to chybí i u frézování) chybí zadané h= (v tabulkách si mají vybrat libovolné????) u frézování je již někde zadané
Další blbost, je po nich požadovaná hloubka řezu při vyhrubování, vrtání, vystružování... (takového nic neexistuje,...)
STARÉ NORMY - je tu značení použitého nástroje ...S20, ale dneska se to již značí jinak
testy: str. 37 otázka 11 je správně b) i c) neboť, když se vypne příčný posun a na konzoli se dá šablona,... a naši studenti to vědí
str 103 otázka 15 - jako operační nástroj.... zcela nepřesné, chlapi na dílnách i já jsme z toho mimo, když vezmete tabulky....
nejsou schopni udělat:
někde v bodě 6 při určení otáček ze stanovených řezných podmínek je broušení, ale nemají ho v tabulkách studenti
Výkresy: jsou tu pěkné ale i mizerné jako např. téma 5 CNC, je to šedivý podklad, kóty špatně čitelné, opravte to za lepší rozlišení a vyhoďte ty rámečky
- přece by všechny výkresy měly mít stejnou úroveň a styl
piktogramy v testu CNC - na různých strojích jsou různé, to je docela úlet
obrázek určení souřadnic - POMÓC proč bílá čára na černém pozadí!!! toho zbytečně promrhaného toneru!!!
budou nějaké opravy? Abychom studentům předložily správné zadání? Odpoví mi někdo? Všimla jsem si, že se tu neodpovídá? Nebo se to řeší soukromě? Děkuji moc
Veronika
dovolte abych Vám poděkoval, že jste se poctivě věnovala JZZZ oboru „Obráběč kovů“
Na Vaše připomínky budu stručný. Pokud Vám mé vysvětlení nebude stačit, lze připomínky konzultovat telefonicky. Mé údaje jako editora tohoto zadání najdete na webu.
Podotýkám, že na vypracování spolupracovali partneři.
1. Určení otáček-jde pouze o jednoduchý výpočet ze známého vzorce pro řeznou rychlost a základní podmínky. Takže pokud mám nástroj s SK a žáci určí řeznou rychlost od 80 do 300 m/min (dokonce nejnověji i 500) a vypočtou otáčky se správnými jednotkami, tak je to dobře. Obdobně si volí hloubku řezu a posuv (pokud je vyžadováno.
2. Značení nástrojů – velký problém, neboť existuje velké množství katalogů, kde výrobci značí nástroje dle ČSN, ISO, DIN a někdo má rád staré normy jako je tomu u značení ocelí. Je to na učitelích, neboť katalog nástrojů nelze předepisovat. Osobně bych se rád těmto údajům příště vyhnul (viz např. určení nástrojů z obrázků).
3. Další blbost, je po nich požadovaná hloubka řezu při vyhrubování, vrtání, vystružování... (takového nic neexistuje,...)- nevím honem co myslíte tou blbostí a kterou část z JZZZ máte na mysli. Nicméně žáci by měli určit přídavky pro vrtání přesných děr , tj. průměr vrtáku, výhrubníku, výstružníku (a opět lze použít za správné řešení více údajů dle velikosti otvorů (např. pro výstružník nechává výhrubník přídavek dle velikosti otvoru cca (0,1 až 0,3)mm. I zde můžeme diskutovat zda pro strojní, či ruční nástroj obecně.
4. str. 37 otázka 11 je správně b) i c) neboť, když se vypne příčný posun a na konzoli se dá šablona,... a naši studenti to vědí- Od vás veliká hloupost, neboť u běžných konzolových frézek nelze příčný posuv vypínat. Nebo chcete pro uvolnění matice posuvu stroj rozebírat? I to je možné.
5. Broušení je zahrnuto v NSK jako Odborná způsobilost a nevím co chcete hledat v tabulkách. Opět jde o určení řezné rychlosti tak ja je tomu u ostatních nástrojů.
6. str 103 otázka 15 - jako operační nástroj.... zcela nepřesné, chlapi na dílnách i já jsme z toho mimo, když vezmete tabulky....
7. Jako operačni nastroj se vyhrubnik použiva : u této testové otázky je nešťastná formulace, i když každý ví že se myslelo Výhrubník pro operaci vyhrubování (případně úsek z operace). Za tuto formulaci se omlouvám (přehlídl jsem při kontrole zadání.
8. Piktogramy jsou u každé otázky, kterých se to týká jednoznačné.
9. Určení souřadnic. Máte pravdu, že bílé na černém je nešťastné řešení. Osobně jsem tuto část nezpracovával a poprosil jsem autora o nápravu. Ale ani to snad není nepřekonatelný problém. Čitelnost je velmi dobrá. Kdyby se na plýtvání dbalo i jinde.
10. Výkresy-to je problém sám o sobě a chce to skutečně odborníka a vhodné prostředky aby si s vkládáním výkresové dokumentace poradil. Nelze totiž vkládat výkresy ve formě rastrových obrázků jako BMP, TIFF, JPG, GIF atd. Takže ani editor nemůže pokud nemá k dispozici originály provést nápravu.
Ing. Jaroslav Svoboda-editor zadání
ad 9) píšete "Čitelnost je velmi dobrá. Kdyby se na plýtvání dbalo i jinde." ALE o tom to je!!! každý musí začít sám u sebe, pokud budu alibista, že když to nedělají jinde, proč zrovna JÁ mám šetřit? Ale to je v naší hnusný společnosti se vším, všímáte si? třeba ve vládě... Děkuji, že to změníte :-)
určení otáček ze stanovených řezných podmínek je broušení, ale nemají ho v tabulkách studenti
ad 3) např. strana 16
U vyhrubování je hloubka řezu a pod. jak jsem psala výše. takový termín přeci neexistuje. vy jste to rozkopírovali pro všechny operace univerzálně a nenapadlo vás to, že tak ne.
Tamto vše ostatní. Vydíte to moc deformovaně z pozice odborníka, ale měli byste to brát z pozice studenta
- to označení S20 je označení výrobce a některé tabulky to špatně přebírají, ale odborník by to měl vědět, že to tam nepatří a neměl by to dát do tohoto zadání, jelikož se změní knižní tabulky a zadání JZZZ bude špatně. Dobré by bylo, kdyby to označení bylo vysvětlené, aby studenti věděli.
ráda bych se zeptala na pár věcí týkajících se SOP a praktické ZZ z cizího jazyka oboru kuchař-číšník/číšník a prodavač. Není mi jasné, proč ve zkoušce z cizího jazyka (s příznačným názvem "praktická")není zařazen praktický rozhovor, který žáci potřebují v každodenní praxi namísto popisu servisu jídel a pití, který nevyužijí po zkoušce již nikde. Myslím, že je to krok zpět a v tom případě by bylo daleko pohodlnější tyhle znalosti zkoušet jednorázově písemně a nezatěžovat učitele přítomností u zjišťování znalostí, které žáci dále nevyužijí a tudíž nepotřebují verbálně zvládnout.
Moje druhá otázka se týká oboru prodavač. Nedávno jsem zažila téměř šok, když jsem zjistila, že u tohoto oboru (poprvé za mou skoro dvacetiletou praxi) nejsou předepsané zkoušky z cizího jazyka! Myslíte si, že prodavač v obchodě poskytující služby a denně konverzující se zákazníky potřebuje znát jazyk méně než např. kuchař nebo číšník? Těžko chápu toto rozhodnutí a předpokládám, že nebudu jediná, kdo se absenci jazyka podiví.
Děkuji za odpověď.
Regina J.
Nenašla jsem odpověď na svou první otázku, zda se počítá s nějakými úpravami zadání směrem k praktickému využití zkoušek pro obor kuchař, číšník. Děkuji.
Celkově je to takové chaotické. Protože tady v těch JZZZ jsou i věci, které neučíme!!! jsou o teorii a radši učíme praxi, to co bude žák potřebovat.
Divím se jak může vzniknout celostátní zadání JZZZ, když každá škola má své ŠVP a každá škola to teď učí jinak. U nás některým kapitolám věnujeme 5, 10, 15 minut a na jiné škole o tom povídají zarputilí teoretisté několik hodin a studenti mají u nich popsaných několik listů A4. U nás pár řádků.
Je to scestné, pokud nebude jednotná osnova v celé republice.
Pak to dopadne jako u sousední školy, že k otázkám, které neučí vkládají do desek s ZZ i správné odpovědi, aby to studenti opsali a bylo to v archívu, že to napsali a bodově udělali.
není to alibizmus? Napsat, že není povinné, když to děláte právě proto, aby to jednou povinné bylo? Jinak. Můžete mi dát záruku, že to nebude nikdy povinné?
Jinak ten formulář zástupce ředitele vyplňuje sám a nikoho se neptá (ani nevíme, že něco takového existuje). Když řekneme nějaké připomínky, tak jen mávne rukou. Asi by se zpětná odezva měla řešit jinak, než přes jednu centrální osobu, protože při velkém množství oboru na škole, nebude mít chuť vypisovat problémy. U kolegy to zase vyplní jen tak, aby bylo vidět, že to četli a odklikají prý.
Kde se to dá prosím Vás stáhnout, třeba v PDF? Obory už si vybereme.
Děkuji moc
Rajhradová V.
Tím, že existuje spousta dokumentů se v tom jenom dělá chaos.
PS. děkuji Vám za rychlé odpovědi, jak jsem si všimla, tak to tu není zvykem. Docela jste mě překvapila.
V. R.
měla bych pár otázkek k oboru kuchař-číšník.
Cizí jazyk je řazen k závěrečné zkoušce a to jako jediné, není moje silná stránka.Pokud tedy zvládnu všechny zkoušky a ta z cizího jazyka se nepovede, tak to sníží známku z praktické zkoušky o jaký stupeň ?
Jsem schopná se naučit, řekněme to, co si nechám přeložit a odříkat to, ale už není v mým silách,abych odpovídala na jednotlivé otázky komise .
A pokud se nynějšího učitele zeptáme, tak nám jen poví to, co jsme měli zadáno od Vás - zaměření k představení,tématu...Ale co je požadováno dál, to už nevíme nikdo . A poslední dotaz - jak dlouhá je tato část zkoušky ?
Děkuji za poskytnutí informací .
S pozdravem...Ježková
Menu jsme měli objednané také na období zkoušek a dozvěděli se toto též asi týden před odevzdáváním SOP...
Poslední problém je,že jsme žádali školu,aby udělala rozpis žáků na praktickou zkoušku a dostalo se nám informace,že budou žáci rozděleny do termínů mezi 2-6.6. na složitou obsluhu a 7.-9.6. tabule,ale přesný den jsme se dozvěděli až dnes.
Zaměstnavatel mi již nechce povolit volno na tyto dny,protože musím nahlásit volno 14.dní předem...Manžel pracuje mimo republiku a přijet nemůže...Máme tedy problém s tím,kdo ji doveze potřebný inventář do školy apod.
Je v pořádku toto jednání školy ?
Děkujeme za odpověď,snad se dozvíme konečně jestli je jednání školy správné.
Eichlerovi
právě,že se jednalo o to, že si dcera měla dodat do SOP tištěné menu,které mělo být původně až ke slavnostním tabulím,ale najednou přišla s tím,že mistři ji sdělili,že má mít v SOP stejné menu jako bude mít na té slavnostní tabuli..A s tou fotografií je tak zvláštní,protože najít prostory pro tak velký stůl nebo prostření je nadlidský úkon...:-(
reaguji na dotaz pana Ervína Ernsta ohledně vlastní výroby plošných spojů k praktické části žáky předem.
Nepředpokládá se, jelikož již dnes není výukovou praxí, že by si žáci ručně kreslili plošný spoj, že by tento systém byl součástí JZZZ. Není obsažen ani v bodovém systému hodnocení. Rovněř jde i o ochranu zadání. Slepé schema je sice možné, ale již nastíní složitost zapojení.
Proto bylo v komisi autorů dohodnuto, že žáci dostanou k JZZZ plošný spoj hotový a klavně kvalitní.
Petr Vaško, editor
Např.Spotřebiče, akumulační spotřebiče, Některé otázky jsou nejednoznačné např. příprava montáže, druhy ochran - jakých.
Kde jsou přístupny učební texty na přípravu nejenom k NZZ, ale i k běžné výuce během studia.
Když je jednotná zkouška tak musí být i jednotné studium.
Děkuji
Smílek
ISŠ-COP VM
Pro výuku lze využít odbornou literaturu - např.Sobotales, BEN, Tribun EU...
Ústní otázky odpovídají náplni oboru.
Druhy ochran; příprava montáže - to jsou podotázky a vždy se vztahují k tématu.
Škola si může vybrat 25 otázek. Pokud se tedy některé otázky "nelíbí", škola je nepoužije.
Prosím popřemýšlejte o tom, protože takhle já sedím celý víkend doma a ty testy přepisuji a míchám ručně.
PS. je spousta fint, které již známe, kdy někdo dohodnutý odpoutá pozornost učitele, aby ostatní mohli si předat lístek se správnou odpovědí.
Děkuji, Martínková
nekomplikujete to? Vždyť to zase přidělá další práci učitelům/ředitelům, kdy budou muset na nějaký portál klikat jména... (třeba u nás v končících ročnících je cca 150 lidí) pak při rozdávání 3 složek z které si má student vybrat tu práci, kterou si vybere bude muset být nakopírováno jmenovitě a při rozdávání!!! kdy to rozdává učitel, který žáky nezná po jménu, tak bude muset vyvolávat, což následný proces zahájení ještě zdrží.
Navrhoval bych:
1.
Osobně bych šel cestou nejmenšího odporu a to, že bude přiložena příloha, kde bude vygenerováno (jak se domluvíte) třeba 10, 20, 30,... testů a škola si vytiskne kolik potřebuje.
2.
finanční prostředky, které na toto chcete vynaložit (mimochodem SW na to již každá větší škola má, pokud využívá techniku k výuce a šetří si čas učitelů), tak ty prostředky bych věnoval na to, aby zadání byla bez chyb (s těma z češtiny a typografie jsme se naučili žít, byť to je ostuda) ale chyb odborných. A taky, aby obrazová dokumentace byla v pořádku. Nějaké obrázky v barvě a odstíných šedi vypadají kouzelně, ale když ředitel nedovolí barevný tisk (peněz je málo), tak se mnohdy stávají zle čitelné.
PS. u nás stejně testy netiskneme do 3 nabízených témat, ale až když si student vybere, tak mu dáme test, který začne zpracovávat a už mu běží čas. A ještě to má zmenšené, protože jsou strašně natažené na velké množství stran. Takže má 2 stránky A4 na jedné straně,...
PS. proč nedistribuujete ta zadání jako maturity již vytištěné v profi kvalitě, možná by se předešlo nářkům s tiskem.
bod 1 je v podstatě návrat k tomu, co je, kdy autoři zadání sestavují test pro každé téma v písemné zkoušce a je to obvykle pouze modifikace jednoho testu. A to řadě škol nevyhovuje.
Bod 2 nejde o software. Chce mít několikanásobně více otázek, ze kterých by se testy generovaly. A to vyžaduje ješte dost velké úsilí autorů to připravit a nastavit tak, aby všichni žáci obraželi rovnocenný test. Tisk celých zadání nebudeme realizovat, některá mají řádově i stovky stránek a tím zavalíme sebe i školy. A zbytečně. Na škole vědí, které stránky a kolikrát mají tisknout. A témata praktické a ústní zkoušky si žák losuje a tak se počty vytištěných zadání minimalizují. Maturita je proto tak drahá, že se všechno tiskne centrálně ve velké počtu kusů a pak se to náročně distribuje. Jinak teď připravujeme návrh vstupu pro školy, aby to bylo pro ně, co nejjednodušší. A rád bych Vám jej poslal, aby jste mohl také k tomu vyjádřit a doplnit. Chceme zohlednit jak vyhlášku, tak i možnost zařadit vlastní části témat aspojit tyto požadavky není zcela jednoduché. A tak prosím mně pošlete svůj e-mail. Děkuji
PS. vím, že se to asi nemá, ale u nás se vytiskly testy ze všech témat a ty se rozdali klukům, tak aby "neměli šanci". V uvozovkách proto, že i já chodil do školy a vymýšlel jak si pomoci a napálit učitele :-))
martinek.holan@seznam

Ano, u nás také víme, kolik stránek máme tisknout, ale troje zadání se musí vytisknout, aby se hned dvě z nich hodili do koše. Letos to bylo 3,5 balíku papíru + kopírování na toner do koše za celou školu co se vyhodí.
A u známého to dokonce kvůli těm barevným obrázkům, nechávají ve městě v papírnictví tisknout barevně na zakázku. Asi jim to přinesou na flešce.
Kdy někomu konečně dojde, že se tím školy připravují o peníze, které mohou věnovat na materiál do dílen, nástroje...
Prosím Vás vemte rozum do hrsti!!!
Asi jste myslela pouze testy, ale to si nedovedu představit, kdy u nás máme v učebně pouze po 8 pc /běžně u jedno pc sedí při výuce dva žáci/. Máme sice více (4) učeben, ale různě po areálu školy. Nedovedu si představit, když třeba dvě učebny jsou v budově dílen a přecházení trvá cca 10 minut,...
Bojím se řešení testů na pc. Organizačně nemožné zajistit. Jeden učitel bude hlídat v učebně a druhý půjde se skupinkou na testy, až oni test udělají, pak se prostřídají s dalšíma, jak se bude prodlužovat čas na zkoušu, cestou se studenti spolu budou bavit a poví si něco k zadání!!! Zdá se mi to nedomyšlené. A hlavně zbytečné.
Co když nepůjde elektrika, bouřka v oblasti, kdy se pc vypínají,...
Nestrkejme vše na techniku, která nám jenom práci přidělá. Opravit ručně 30 testů trvá chvilku (cca 5 minut), když si při kafi uděláte šablonku.
Děkuji že na toto téma rozpoutáte diskuzi
Myslím si, že papírový test (dobře udělaný) je rychle opravený. A to ještě u nás stihneme během dozoru v učebně opravit.
Jak je možné, že stíhají na to aby prošli? Není to příliš jednoduché to JZZZ?
dnes má dcera na škole vykonávala praktiskou závěrečnou zkoušku v oboru servírka (složitá obsluha).
Pozvala si mě a manželku jako hosty k práci a my jsme byli svědkem celkem zvláštního přístupu školy.
Dcera si ráno měla vylosovat menu a na něj udělat žádanku na inventář --- tak učinila,ale při našem příchodu sháněla pomocnice části nádobí,protože je ho prý nedostatek pro všechny a to nechápu.Pokud jsem dobře počítal,tak bylo dnes studentů osm a proč tedy nerozdělí studenty do více skupin a dnů...
V menu měla flambování a podle mého zjištění celé tři roky flambovali tak,že první umístili máslo a teprve poté cukr, pak kvůli tomu byl průvan se škole a měla pracovat tak,jak se má.Dnes dala dcera tedy nejprve cukr a po chvíli ji navštívil mistr,který ji tam před lidmi začal vyčítat to,že si dělá co chce,že říkali,že to mají dělat tak,jak je to naučili apod.Nechápu,protože mají přece pracovat tak,aby to dělali správně a ne podle toho,jak si umyslí mistři oboru ve škole...
No a pak jsme měli mít v menu ovocný salát,který by podle mého názoru měl být založen jako salát a jíst tedy dzertní vidličkou,po založení si zase vyslechla a to upozorňuju,že přede všemi,že to prý je myšleno jako kompot se lžičkou a založením jako kompot.
vím,že určujete jen stanovy zkoušek,ale tohle se mi opravdu nelíbí a je pravda,že toto už je delší dobu a nejen na zkouškách a já bych si někde rád stěžoval,ale zkoušel jsem hned školu a tam mi VUOV sdělila,že se určitě zase tak moc nestalo a tím to skončilo.
Můžeme si tedy někde stěžovat mimo školu na tyto potíže ?
Děkuju za zodpovězení dotazu....Havlíček
jsem ze stejné školy jako dcera pana Havlíčka a s výše uvedenými problémy naprosto souhlasím.
Několikrát během školy jsme řešili problém s mistry,pak s VUOV a také se zástupcem OV,ale nikdy jsme problém nevyřešili a na vedení se zkrátka zakopl pod koberec.
Učitelka,která učí stolničení se nás zastala a dostalo se ji jen křiku,my jsme byli označeni jako lháři,flinkové a zase se jelo pode nich.
Rozdílné názory na výuku a organizaci OV,nepřipravenost mistrů na JZZZ atím vyplývají další problémy...
Pokud je možná nějaká stížnost,připojím se.
Ježková

pokud budete ve škole zjišťovat informace ohledně zadání apod.- budete u toho používat jméno dcery nebo moje a spolužačky dcery ?
Chystají se obě na nástavbu a bojí se toho,že pokud se tato věc bude řešit,tak to odnesou obě děvčata ve škole...:-(
děkuju za info. Havlíček
TAKOVÁ DEMAGOGIE, takhle to zdůvodňovat. Vždyť přeci mistr vidí jestli student dělá a nebo nedělá a vytáhne něco co neudělal. Vždyť vidí jaký má materiál a co z něj a v jaké kvalitě zhotoví.
Syn chtěl mít výrobek doma, ale když vidí jak je materiál připravený, tak se mu nelíbí.
Podle fotek co přinesl není nic co by bylo špatně, ale on by si to připravil jinak.
Konkrétní věci (dle jeho popisu - kopíruji z jeho poznámky co mi napsal):
- zatmelené suky (vyspravil bych vylodičkováním, vysukováním, protože po čase tmel vynikne, tím jak se dřevo barevně mění jinak, než tmel)
- divoce slepené prkýnka do spárovky (hned vedle sebe tangenciální řezivo s radiálním (nejenže to vypadá ošklivě, ale při sesychání/bobtnání se to jinak chová a může dojít k popraskání)
- dřevina kterou nechci a připravil bych si to rád ze své, aby mi to ladilo do pokojíčku
- kombinace běli a jádra ve výrobku
...
Prosím, dejte možnost, pokud chtějí a mají k tomu možnost, ať si to ti studenti připraví. To co mají mít připraveno, ať si zajistí.
Stejně VÝKRESY dostali od druháků do detailu ofocené.
Co z toho vyplývá.
Z Vaší odpovědi mi není jasné PROČ si studenti, když mají možnost, že si nemohou připravit materiál podle zadání sami. Proč? Rozumný a pádný důvod, bych ráda slyšela.
Co se týká těch fotek výkresů, co máme doma, můžete mi říci, jak škola může zabránit, aby to studenti neodfotili? To by mě zajímalo. Fakt, vysvětlete mi, jak škola pochybila. To by musel mít každý student celou pracovní dobu za zadečkem dozorce. A to po celou dobu co to vyrábí a věřte, že za den to nestihnou.
Mimochodem jedna věc z jiné školy. Tak odborný výcvik konají dohromady jak třetí, tak druhý ročník, takže když to druháci připravují, tak to stejně třeťáci vidí. A zde to obhájíte to utajení jak?
Fakt mi zde přijde "trapné" utajování něčeho co je zbytečné utajovat a jenom se z toho někdo cítí důležitý, že je to jak v CIA.
Moc prosím o odpověď.
Děkuji H.M.
Velice moc děkuji za Vaši odpověď na mé poslední dotazy. Už mi je více jasný smysl celého Vašeho institutu.
Matoušková
Stále se tu píše, že to podléhá utajení, ale nikdo to rozumně nevysvětlil.
Proč? Prosím Vás na kolenou je to utajení výkresů k praktické zkoušce.
Doufám, že tu jednají inteligentní lidé.
Takhle působíte z pozice diktátora, tím, že určíte, že to je utajené, ale nezdůvodníte.
Je mě z toho smutno.
Materiál určuje škola s přihlédnutím ke svým možnostem a dostupnosti daného materiálu. Typ dřeviny nelze projednat individuálně a předem /bez znalosti konkrétního zadání/. Vše je jasně řečeno v organizačních pokynech JZZZ.
a jak pan Baláž napsal - odpověď na to, proč!!! mají být výkresy utajené? Rozumný důvod se dozvíme kdy?
Děkuji za informaci
PS. na naší škole to stejně budeme dělat jako dříve, studenti jsou ve třetím ročníku na externích praxích ve firmách, dostanou výkresy a seznam co si mají připravit, protože to je hloupost to tajit. Každý si připraví takový materiál, který se mu hodí. Někomu se líbí dub, jinému modřín,...
Jo, a k tomu jak se tu psalo, že by druháci měli dostat rozměry jen dílců a ty postupně připravovat, tak to by to muselo tak v tom zadání být připraveno. Protože si nedovedu představit, že jeden týden budou řezat boky, druhý týden půdy a dna,... stejně tak rozměřovat kolíkování a potom se sejdou s rozměry jak - boky budou o půlmilimetru užší,...? Vždyť se seknou. Když budou za 14 dní znovu nastavovat kolíkovačku, pilu,...
Je to nabubřelost s tou utajeností.
Mějte se jak chcete
- jsem mistrem odborného výcviku již 42 let
- zároveň soukromě v truhlařině podnikám
- vlastním truhlárnu, kde můj syn dělá mistra a víme jaké studenty chceme zaměstnávat a vybíráme si naše nejlepší
- už když jsem já sám skládal praktickou
zkoušku i můj syn (a příští rok i můj vnuk), tak jsme vždy dostávali výkres a spolu s mistry jsme připravovali materiál na praktickou závěrečnou zkoušku
- je to vlastně součást praktické zkoušky, kde se nakonec zhodnotilo i to jak si student dokázal vybrat materiál na výrobek, jak správně udělal sesazenku, jak si poradil s kresbou dýhy, jak se mu podařil nákližek na pokos, jak správně vykolíkoval dílce, jak vybral prvou a levou stranu prkýnka s ohledem na umístění ve výrobku,... (nemusím snad popisovat dál...)
- a to vše proto, aby se hodnotil celkový vzhled výrobku (tedy jeho prodejnost)
- a to v současné době nejde, když nešikovní mladší ročník to pokazí, nejsme schopni připravit takový materiál, který by reprezentoval třeťáka, tento materiál reprezentuje druháka, který se teprve učí a je schopen až ve třetím ročníku připravit materiál na mnohem lepší úrovni
- zároveŇ se studenty připravujeme kusovníky na výrobek (ano jsou součástí JZZZ), aby bylo jasné, jak umí číst výkres a jestli všemu rozumí
- nedělejte z toho (a za svou letitou praxi s klukama Vás jako odborník žádám) polívku v prášku (jako dnešní budoucí kuchaři z 90% se učí vařit z prášku a ne ze surovin)
- i můj děda za první republiky měl svůj výkres (ještě je máme v domácím archívu) a to dělali krásný jídelní stůl s intarzovanou deskou a soustruženými nohami
- prosím, ať si to každá škola udělá podle svých zvyklostí, nenuťte nás dělat to tak jak jsme zvyklí a na ven pro vaše úřady se tvářit, že to děláme jinak (otevřeně to samozřejmě nepřiznáme, aby jsme nedostali namátkovou kontrolu, jestli se dodržuje jednotné zadání - i tak nám to náš řídící říká, hlavně o tom nikde nemluvte)
Prosím o odpověď:
Když tedy mají být výkresy tajemstvím
- tak jak má škola zabezpečit, aby je studenti při samotné zkoušce nenafotili (dnes každý mobil má foťák) a nedali si je na své servery s výukovými materiály pro budoucí žáky, který by za pár let mohli opět podle nich pracovat (takové servery existují)
- v čem se zlepší objektivita zkoušky, když budou utajovány
- v čem bude zkouška zkouškovější?
- proč se tedy mají výkresy utajovat
- co přispěje k psychické pohodě kluků na dílně, aby si tím stresem něco nepokazili a něco si neudělali
Na shledanou
Rudolf Hromádko
naprosto souhlasím s panem Hromádkem. I truhlářské firmy podnikající v zakázkové výrobě zadávají svým pracovníkům, případně partám zakázku od A do Z. To znamená od výběru materiálu přes výroby polotovarů, opracování, montáž až po povrchovou úpravu. Pokud se řeší reklamace, nikdo se na nikoho nemůže vymlouvat a je naprosto jasné, kdo ji zavinil.
Když tedy máme vyučovat pro praxi, proč nám v tom bráníte? Vždyť jak může třeťák ručit za výrobek a být z něj známkován, když mu polotovary připravoval někdo jiný?
Ve shodě s ostatními nevidím problém v tom, aby si žák sám připravil a opracoval materiál předem. Jinak to totiž z kapacitních důvodů ani nejde, při zkoušce by vznikaly fronty u strojů.
To mi nepřijde férové.
Bc. Pospíšil
Proč?
Protože s jednotným zadáním pracuje odborný učitel, který sice vznese připomínku, ale než se napíše vyjádření, tak ředitel to stejně zapomene a hlavně si s tím nechce přidělávat práci (i kdyby to měl zaplacený, tak se mu to prý nevyplatí, volný čas mu je milejší).
Hlavně po tom, co jste udělali tu komedii s tou fleškou, kde mají být uložena zadání, ty podmínky o uzamykatelnosti PC,... tak se ředitel takovýmito věcmi nechce zabývat
PS. to že to nečtou tvůrci je jedna věc, ale snad je ještě nějaká zodpovědná osoba nad tvůrci, která by na to měla odpovědět a nebo kontaktovat tvůrce, který by se měl vyjádřit. A hlavně to zkontrolovat, jestli došlo k vyřešení dotazu.
To bych řekl, že je Váš organizační nedostatek, protože pokud má vzniknout kvalitní produkt, tak musí být odezva od těch co s tím pracují a ne s řediteli škol, který tomu za prvé nerozumí a za druhé se jich to vůbec netýká.

- můj názor na věc jakožto nestranného pozorovatele
já bych také měl zájem znát odpověď na dotazy jiných. Třeba tady na tomto webu, pokud by to fungovalo, tak je hodně dotazů, které kolegové položily a mě by zajímalo jaké je stanovisko.
Osobně na soukromé dotazy po E-mailu, abych si uhamounil odpověď pro sebe nejsem nakloněn.
Pospíšil Z.
Udělal jsem si totiž rozbor, kolik bylo položených dotazů a na kolik bylo zodpovězeno.
Tedy co jste napsali:
"Na velkou většinu dotazů jsme reagovali."
je to jako počítání u indiánů. 1, 2, 3, 4, 5, mnoho.
:-)))
už dost dávno jsem zde psal příspěvky k jednotným závěrečným zkouškám oboru Truhlář. Upozorňuji, že můj názor (negativní) se stále nezměnil. Tehdy jste nejen mě, ale i jiným diskutujícím odpovídali, že zkoušky jsou dobrovolné. Teď jsem se dočetl, že do dvou let budou povinné. Je to pravda?
Co je na zkoušce jednotného, když si žáci volí z několika témat a výsledek práce posuzují různí lidé? Naprosto stejnou kvalitu výrobku a jeho opracování mohou hodnotit 2 lidé naprosto jinak.
Dále jste tvrdili, že jednotnou závěrečnou zkoušku chtějí zaměstnavatelé. Nedávno jsem byl na jednání Svazu podnikatelů ve stavebnictví, jehož je naše škola členem. Účastnil se i Ing. Ševčík - viceprezident svazu. Přímo jsem se jej zeptal, zda Svaz podporuje jednotnou závěrečnou zkoušku. Ten o její existenci vůbec nevěděl a se Svazem prý nikdo nic okolo jednotné zkoušky neprojednával. Kde tedy berete informace, že zkoušku chtějí zaměstnavatelé, když jeden z čelních představitelů zaměstnavatelského svazu nebyl vůbec informován?
Stále jsem přesvědčen, že nejen státní závěrečná zkouška, ale i státní maturita jsou naprosto zbytečné, nevycházejí vůbec z potřeb zaměstnavatelů. V žádném případě se díky nim nezvedne úroveň absolventů. Kdyby se peníze, které stát stojí státní z. zkoušky, státní maturita a také chod institucí, které je vymýšlejí věnovaly na modernizaci vybavení škol, byly by jistě lépe vynaloženy i ke spokojenosti budoucích zaměstnavatelů žáků.
Jednotný je postup při tvorbě zadání, struktura JZZZ, metodické pokyny atd. Témata, která žáci vybírají nebo si losují, by měla být srovnatelná. Jednotné pro dané JZZZ jsou také pokyny k hodnocení a kritéria hodnocení. Hodnocení na základě těchto kritérií, které provádí učitelé ve školách, je podle našeho názoru dostatečně objektivní. Přenášet hodnocení mimo školu nepovažujeme za přínosné.
Na vývoji JZZZ spolupracují odborníci z praxe nominovaní Hospodářskou komorou ČR. Je mi líto, že o NZZ není informován Svaz podnikatelů ve stavebnictví, budeme se snažit tuto skutečnost napravit a informace jim předat.
Oni nás tlačí k tomu, aby jsme to nedělali. Proto říkají, že je to dobrovolné. A taky proto, aby jsme do toho nerejpali. Jim stačí pár škol, které v tom jsou, aby splnili indikátory.
Kdo to dělá, tak do toho trochu vidí, rejpe jim do toho a to je jim nepříjemné. Takhle mají peníze z EU, které je živí a pak školy postaví před hotovou věc, až to bude povinné. A když se budeme bouřit, tak řeknou, však jste se mohli zapojit do dobrovolného testování a připomínkovat to.
A když tady někdo něco připomínkuje, tak mu stejně nikdo neodpoví.
Třeba teď poslední příspěvky, taky tu není odpověď. A podstatná s těma výkresama a přípravou,...
Jojo. Je to podlost proti národu.
Na většinu dotazů jsme reagovali, na dotaz k JZZZ truhlář byla editorka upozorněna, odpověď připravuje a uvede ji po konzultaci se školou.
měla bych dotaz jak je to s úpravou jednotného zadání.
Např. kadeřnice.
někde jsou kapitoly podtržené, jinde ne (mimochodem podtržené písmo se podle zásad typografie nepoužívá)
je to třeba u ústní zkoušky (odborné otázky/otázka ze světa práce) a je to zbytečně rozplýtvané. Proč každá otázka na extra straně? Studentům stačí úzký proužek, který je na té příloze.
Hlavně mi nepiště, že si to některé školy takto přejí, to je nabádání k plýtvání.
Dále nejednotné podtržení u přílohy č. 1 (něco je a něco není) atd.
Děláte jednotné zadání a každý obor je jinak formátovaný. Takže to vlastně v globálu jednotný není.
Třeba odrážky. Opět Kadeřník a jiné v Kuchaři, číšníkovi,...
Nejednotné řádkování (porovnejte téma 4 a 5 zadání u písemky u kuchaře mezi 1. a 2.] - a to je na mnoha místech.
atd.
Vezmu-li počty stran níže uvedeného zadání, tak se toho Vašeho průměru zdaleka nemohu dopočítat (píšu nejvyšší počet stran z učitelské verze co jsem po známých posbíral, co mi poslali).
Prosím Vás, nevytvářejte uměle vysoké číslo nadbytečnými a dublovanými stranami, kdy každé zadání opakuje několik stejných stran s pokyny,... dále nesčítejte verzi pro žáky a pro učitele, kde je drtivá většina stejná a jen učitelská rozšířená.
Dále se zbytečně uvádí jednotlivá otázka pro ústní na jedné straně a bohatě stačí ten seznam, kde jsou za sebou. Pro žáky to nařežeme na řezačce.
Počty stran (cca)
Cukrář - 178
Kadeřník - 164
umělecký truhlář - 143
Kuchař, číšník - 136
Klempíř - 235
Opakuji - nesčítejte žákovskou a učitelskou verzi - tím nás jenom klamete na počtech stran, to si nechte k vykazování indikátorů při čerpání dotace z evropských fondů.
V úctě a s vřelým pozdravem
Mgr. Martin Standa
Obráběč 280
Truhlář 299
To je to samé jako průměrná výplata v ČR :-))
Stále se tu píše, že to podléhá utajení, ale nikdo to rozumně nevysvětlil.
Proč? Prosím Vás na kolenou, proč je to utajení výkresů k praktické zkoušce.
Doufám, že tu jednají inteligentní lidé.
Takhle působíte z pozice diktátora, tím, že určíte, že to je utajené, ale nezdůvodníte to.
Je mě z toho smutno.
Já když jsem dělal závěrečné zkoušky, tak jsme dostali výkresy domů, aby jsme se s tím seznámili, .... a teď kluci přijdou, v pondělí dostanou výkresy, 2 - 3 hodiny trvá, než se s tím seznámí, než se jim to vysvětlí, než to pochopí,...
Zbytečná ztráta času pro ty studenty, kteří nejsou TOP.
U nás se tomu výkresu po špatné zkušenosti věnujeme několik dní dopředu, aby to studenti pochopili a mohli hned první den vyrábět, jinak bychom dopadli jak před několika lety, kdy se dva studenti ze stresu pořezali.
Ano, porušujeme pravidla, ale pro dobro věci.
Přeji Vám hodně úspěchů a dělejte to tak, aby jste měli vůči studentům svědomí čisté i když porušíte tuhle demagogii.
Jarča
Celá zkouška je hodnocena 65 body a komunikace v cizím jazyce je za 5 bodů.
Pokud to je jiný obor, tak to může být jinak.
U nás to v takovém případě dáme do kopicentra na flešce a do týdne nám to vytisknou a nakopírují.
Asi to není správně podle Vašich pravidel, ale asi by se to mělo promyslet, co zadáte do JZZZ.
Děkuji za střízlivé podmínky, které neutahují volnost, ale naopak dávají tvůrčí možnosti při JZZZ.
Pepa
Taky s tím máme problémy. U nás to musíme přelepovat a nahrazovat perokresbou, což je spousta zbytečné práce. Asi by to měli udělat ti zhotovitelé.
Alča P.
Proč?
To by mě zajímalo, protože tady jsem se to nedočetl. A věta, že se to má respektovat zavání nadutostí.
A propó. Jezdím na sousední školu (kde učí truhláře) jako předseda zkušební komise za kuchaře a tam ty výkresy mají normálně za sklem na zdi. Jen tak na okraj.
Budeme vděčni za jakoukoliv konstruktivní kritiku (adresná, doporučení na úpravy zadání...), která pomůže jednotné zadání tohoto oboru pro další roky zlepšit. Pokud takovéto náměty máte, zašlete je na adresu jana.motykova@nuov

Fakt nevím jak utajíte výkres, který musíte (tedy u nás to tak neděláme, ale nebudu na sebe upozorňovat, jak sleduji je nás více, co to děláme tajně) přece dát žákům nižšího ročníku, aby vyráběli pro ty starší.
Museli byste autory donutit, aby nakreslili výkresy dílců, aby neviděli výkres výrobku.
Jelikož se to nedá kontrolovat, tak stejně třeťáci dostanou výkresy, aby si připravili materiál sami, podle svých představ.
Nazdar
chcete adresnou a věcnou kritiku, ale neumíte adresně a věcně odpovědět.
Znovu jsem si přešel všechny odpovědi a nikde jsem nenašel odpověď na důvod proč to má být utajené.
Vidíte jak jste falešní?
Místo, abyste uznali, že se můžete mýlit, nebo že vlastně to není podstatné to utajovat, tak se chováte jako malé děti, které lžou i když rodiče vědí že lžou. Také nedokážou se přiznat.
Je mi z toho na blití.
Nebo ještě jiný návrh. Což tak nechat jednotné pouze otázky k ústní zkoušce, eventuálně ke zkoušce písemné a praktickou zkoušku nechat na škole? Konkrétně u oboru Truhlář bychom se vyhnuli zbytečným komplikacím kritizovaným oprávněně i na tomto fóru.
Jenom bych chtěl upozornit, že to je možné i podle současné podoby.
Viz téma 4 - Výroba truhlářského výrobku zadaného školou. Zde si může škola udělat jakýkoliv výrobek.
Jinak musím poděkovat autorům truhlářů, protože to jsou asi nejlépe zpracované zadání, které naše škola má pro naše obory.

Hezký den.
Stejně jako znám školy, které rozdají těsně před maturitní zkouškou zadání včetně výsledků, tak jsem se nyní setkala ve složce z písemnou zz (náhodou, protože to zapomněli vyndat) s vloženým řešením. Když jsem se tak na to dívala, tak ti studenti to udělali podobně, aby to nebylo nápadné, že to je opsané.
Je to komedie, plakat se mi chce kam to české školství dotáhlo.
A nezveřejňujte jak to děláte, aby mi co to taky obcházíme porůznu jsme se nedostali do problémů, že začnou chodit nějaké kontroly.
Přes absenci konkrétních údajů, které nám znemožňují s ředitelem příslušné školy v dané věci neprodleně jednat, Vám děkujeme za sdělení zjištěného problému. Zařadíme je mezi shromažďované podklady pro tvorbu legislativních změn v souvislosti s plošným zavedením nové závěrečné zkoušky. Kromě toho v rámci stávajícího právního rámce zapracujeme potřebná opatření do JZZZ pro příští školní rok.
On taky trochu problém je v tom, že na některých školách se asi některé věci neberou tak podrobně, aby je ti žáci zvládnuli při písemce.
Tak se pak nedivme, že to některé školy obcházejí. Tak jim pomohou a dostanou řešení k věcem, které u nich neberou a nebo tak okrajově, že nejsou pokládány za důležité.
Pan Mgr. Rychetský to napsal dobře v první větě.
A čím více to legislativně svážete, tím více to lidi budou obcházet. Myslel jsem, že to děláte pro lidi jako pomoc a ne jako nutné zlo.
Tak to totiž teď vypadá.
Normální učitel bude vlastně vámi trestán.
jestli budou JZZZ povinné, tak nevím jak je budeme dělat. Kdybychom se měli zabývat kapitolami, která jsou v společenských oborech jak je v JZZZ tak ztrácíme čas nesmysly. Jsou tam zbytečné teoretické bláboly, které u nás neučíme. Více se zaměřujeme na praktickou kuchařinu, číšničinu, cukrařinu.
Máte pravdu, že jsou v tom části, které vyhovují pár školám, a nebo o tom rozhodují ředitelé, které nemají ani ponětí o reálném průběhu a do dotazníku napíšou cokoliv (jako u nás).
Ale už tu nepiště jak to děláte, všechny nás tím přivedete do průšvihu.
Jako malý děti, kterým na písečku někdo sebere lopatičku
Co se týče využití jednotných zadání, je to zcela na rozhodnutí ředitele školy. Myslím ale, že je škoda, jestliže jste se rozhodli zadání nevyužít kvůli bezpečnostním pokynům. Je mi rovněž líto, že jsme se nemohli zúčastnit porady ředitelů, kterou zmiňujete, a vysvětlit důvody, které vedly k zavedení bezpečnostních pokynů. Podobné výhrady měli také ředitelé ze Sdružení učňovských zařízení (SUZ), a proto nás pozvali na své jednání, kde jsme vše v klidu probrali a domluvili se na konkrétním řešení. Budete-li mít zájem, jsme připraveni se s Vámi také sejít a vše projednat.