Analýza profesní struktury pracovních sil a struktury absolventů z pohledu sféry vzdělávání – 2010
Uvedené studie mapují stav a vývoj zaměstnanosti v kontextu hospodářského a politického vývoje, a to nejen celkově, ale i v jednotlivých třídách a podtřídách zaměstnání a z pohledu odvětví. Na základě výpočtů podrobně zjišťují trendy proměn profesní a vzdělanostní struktury zaměstnanosti v konkrétních podtřídách zaměstnání a vysvětlují příčiny aktuální situace.
Studie také přinášejí srovnání stavu a vývoje zaměstnanosti pracovníků se strukturou absolventů vstupujících na trh práce. Kromě celkového pohledu hodnotí strukturu připravovaných žáků z pohledu tříd zaměstnání a podle počtu zaměstnaných členěných dle skupin oborů.
Veškeré analýzy jsou doplněny grafy ilustrujícími dlouhodobý vývoj, podrobnými tabulkami konkrétních hodnot a trendů a přehlednými mapkami, které dokreslují strukturu zaměstnanosti z regionálního pohledu.
V poslední studii je věnována pozornost hodnocení situace ve zpracovatelském průmyslu, protože průmyslová výroba sehrávala v české ekonomice vždy dominantní úlohu.
Publikace obsahují přehledně zpracované informace jednak od expertů oborových skupin, jednak od pracovníků vědeckotechnických parků, kteří znají a sledují vývoj ve světě práce, a odborníků, kteří mají zkušenosti s tvorbou programů odborného vzdělávání. Publikace sumarizují názory vybraných odborníků na odhadnutelný vývoj jednotlivých odvětví, resp. na očekávané trendy vývoje kvalifikačních požadavků profesí v České republice a přináší také zpracované náměty expertů na změny ve vzdělávání. Vyjádření vybraných expertů není orientováno pouze na aktuální stav; je zaměřeno na mapování a analýzu celkových trendů, perspektiv a perspektivních dovedností důležitých pro jednotlivé sektory či odvětví s ohledem na působení obecnějších trendů.
Publikace se zabývá projekcí kvalifikačních potřeb trhu práce jak v celé ekonomice, tak i v podrobnějším členění odvětví i profesí dle vypracované klasifikace.
Analyzovány jsou jednak faktory ovlivňující počet a strukturu pracovních míst, jednak vývoj kvalifikačních struktur. Po celkovém pohledu od pol. 19. stol. je podrobně analyzována struktura zaměstnaných v posledním desetiletí v odvětvové, profesní i vzdělanostní struktuře a ve srovnání se zeměmi EU.
Významnou součástí jsou zahraniční projekce a jejich porovnání s projekcí Střediska vzdělávací politiky PedF UK.