Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Těsnopis pro každého: říjen 2008

Oddělení STÚ pro vás periodicky připravuje stručné příklady ze základů těsnopisu. Toto jsme připravili pro

říjen 2008

Chladnější část podzimu nás zahání do tepla našich domovů a to je doba jako dělaná na jednu lekci těsnopisu. Možná vás potěší, že je už předposlední.

V této lekci přichází na řadu jediné písmeno, ale použijeme ho i v předponě. Navíc nás čekají i dvě složky, tedy znaky pro dvě písmena. Umožní nám poradit si i se skupinami souhlásek, které jsou pro psaní některých běžných slov nezbytné. Hlavně nešetřete časem při čtení a psaní našich příkladů. Chybné tvary hned škrtněte a pište znovu. Po několika správných pokusech se vám bude psát slovo lépe a zvýší se i rychlost psaní, což je hlavní smysl našeho snažení v těsnopise.

Těsnopisná podoba slov

1. řádek obrázku: mají, zájem, pracuje, kupují, zajistit, chtějí

2. řádek obrázku: nejvíce, nejvýše, nejnižší, největší

3. řádek obrázku: stojí, stejně, staré, stačit, často

4. řádek obrázku: stihne, vyčistit, části, více částí, z možností

5. řádek obrázku: strach, ztráta, střední, ve středu, vlastně, stál, dostali

6. řádek obrázku: pošta, příště, štěstí

Písmeno "j" základní se připojuje jako vpravo zatočená malinká kružnice. Jak vidíte na 1. řádku obrázku, většinou se používá v koncovkách. Na začátku slova už umíte toto písmeno vyznačovat jinými způsoby. Vzpomínáte si?

Předponu nej- budete psát bez "n". Předvěsíte ji na začátku každého znaku, třeba u vnitřní linky, jako je tomu u slov na 2. řádku obrázku.

Složku "st" na 3. řádku začnete štíhlou levotočivou smyčkou, to už umíte, ale pokračovat budete svislou vlnovkou ostře zakončenou na základně. To je nové a moc záleží na dvojím prohnutí. Ve slabice "sta" zesílíte levou stranu smyčky.

Změkčené "sť" na 4. řádku vytvoříte zpříčením dolní části složky "st". Zkrátka prostřední část vlnovky bude delší, ale její konec s opačným zahnutím musí být zachován. Na konci slova se čte jako "sti", které se tak odlišuje od "stí" s vyznačeným "i".

"Str" na dalším řádku začíná jako "st", a tak má smyčku protaženou. Používá se i pro "ztr". Vydutím smyčky vytvoříte "stř". Naproti tomu "stň" bude mít vydutou smyčku jednostupňovou. Symbol "stl" se používá pro slabiku "stal", po zesílení smyčky napíšete slovo "stála".

I složku "št" na posledním řádku začněte levotočivou smyčkou, ale pak pokračujte přímým tahem dolů a zakončete na základně pravotočivou smyčkou. Když zesílíte přímý tah dolů, napíšete "šta", a když ho zpříčíte, napíšete "šť".

Pokud jste si nacvičili všechna nová slova, můžete je zkusit psát ve větách. Vybavují se vám dobře? Pak jste lekci zvládli. Nebo je musíte pracně vymýšlet? Pak se vraťte k nácviku slov, jinak vám těsnopis neposlouží.

Největší zájem mají o staré věci. Často kupují to, co stojí nejvíce. Stejně pracuje podle svých možností. Chtějí mít co nejnižší ztrátu. Příště musí zajistit více částí. Střední části je třeba vyčistit ve středu. Pošta to vlastně stihne za jeden den. Dostali strach, že jim nebudou stačit. Měla štěstí, že stála nejvýše.

Nahoru