Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Střední škola je i pro dospělé

2.3.2010    Slovácko - regionální týdeník    Veselí nad Moravou – Proměna škol v centra celoživotního učení. Tak zní název projektu Národního ústavu odborného vzdělávání, do kterého se od začátku letošního roku zapojila také Střední odborná škola ekonomická a Střední odborné učiliště Kollárova ve Veselí nad Moravou.  

„Projekt spočívá v tom, že se učitelé naučí zjišťovat požadavky sociálních partnerů, tedy zaměstnavatelů, úřadů práce a dalších, aby se vědělo, jaká je poptávka po vzdělání,“ informoval ředitel Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště Kollárova Jiří Vavříček.

            „Na základě tohoto zjištění se naučí vypracovávat vzdělávací programy pro dospělé, které pak budou zpětně s danými sociálními partnery konzultovat, zda–li jsou vyhovující. Poté je začnou učit,“ doplnil Vavříček.

            Na projektu se finančně podílí Evropský sociální fond a také státní rozpočet České republiky.

            Jeho cílem je vytvořit z vybraných škol centra celoživotního vzdělávání, a rozšířit tak nabídku oborů a především forem vzdělávání pro veřejnost, zejména pro dospělé. Těm by mohl pomoci například dokončit si vzdělání či absolvovat rekvalifikaci.

            „Není to přímo rekvalifikace, ale lze vytvořit i takový program, který bude její požadavky a požadavky národní soustavy rekvalifikací splňovat,“ poukázal Vavříček.

            Střední odborná škola ekonomická a Střední odborné učiliště Kollárova by teď měla vytvořit tři studijní programy, které budou v rozsahu sto až sto padesáti hodin.

            „Pedagogové budou vyučovat takové programy, pro které nemusíme získávat akreditaci. To znamená takové, které u nás už běžně učíme,“ doplnil Vavříček.

            Jedním ze tří nabízených programů bude například takový, kde se zájemci budou moct seznámit s prací truhláře. „Na tento obor máme lidi, techniku i vybavení,“ dodal ředitel.

            Ti, kteří se do projektu přihlásí a úspěšně ho absolvují, získají osvědčení.

            Více informací najdou zájemci na webových stránkách: www.nuov.cz/univ2k.

Nahoru