Blanensko – Je jim čtyřicet nebo i šedesát, učňovské zkoušky či maturitu už mají dávno za sebou, ale do školy se znovu vrací. Někteří prostě chtějí, jiní ale třeba proto, že ve svém původním oboru nemůžou najít místo, a tak zkoušejí štěstí jinde. Někteří míří do kurzů celoživotního vzdělávání. Dříve je nabízely jen vysoké školy ve velkých městech, dnes nejsou výjimkou ani ve školách středních. Čtyři takové jsou i na Blanensku.
Nyní nezaměstnaná Martina Oujezdská nedávno úspěšně absolvovala šestitýdenní kurz Příprava teplých pokrmů na Vyšší odborné škole ekonomické a zdravotní a Střední škole v Boskovicích. Je to jedno ze čtyř témat, které škola jako celoživotní vzdělání zatím nabídla. „Člověk si řekne, že je to jako vaření doma, ale není to pravda. Ve velkém množství a podle norem se vaří úplně jinak než pro rodinu v malé kuchyni. Navíc jsme kromě zkušeností získali i hodně teoretických znalostí,“ přiblížila Oujezdská, která je původním povoláním švadlena. Doufá, že se jí teď lépe podaří sehnat práci. „Nejdřív jsem šila pro boskovický Kras, léta jsem dělala v pekárně, od února jsem kvůli zdravotním důvodům nezaměstnaná. Už jsem se poohlížela po práci, ale dokonce i na pomocnou sílu do kuchyně chtějí, aby člověk měl nějaké vzdělání v oboru. Některé moje spolužáky z takového místa vyhodili, protože zkrátka neměli žádný papír. Když si kurz zapíšu do životopisu, hned při konkurzu udělám jiný dojem,“ myslí si žena.
Hlavně je to blízko
Pochvaluje si také to, že do školy to má ze Svitávky, kde bydlí, blízko do Boskovic. „Představa, že bych musela třeba třikrát týdně jezdit do Brna, se mi moc nelíbí. Člověk bez práce má minimum peněz a ještě musí dát spoustu dalších za jízdné,“ doplnila Oujezdská. Na studium doplácela jen zhruba dvě stě padesát korun, za které se kupovaly suroviny na vaření. Kurz totiž jinak platily Evropské sociální fondy a stát prostřednictvím projektu UNIV2 KRAJE. Takové kurzy pak využívají nezaměstnaní jako rekvalifikaci, ale i další lidé, kteří stojí o rozšíření vzdělání. Do projektu, který potrvá až do ledna 2013, je zapojeno přes tři sta škol z celé České republiky a náklady na něj jsou tři sta miliónů korun.
Kromě kurzu přípravy teplých pokrmů se lidé v Boskovicích mohli naučit i něco o údržbě veřejné zeleně nebo se připravovat na získání certifikátu ze zvládání základní obsluhy počítače. „Největší ohlas u nás má kurz pracovníků v sociálních službách, to se hodně šíří mezi lidmi a je o to stále zájem. Navštěvují ho nezaměstnaní lidé i ti, kteří hodlají podnikat v sociálních službách. Tento kurz budeme možná nabízet i po skončení projektu UNIV2, i když si ho lidé budou muset platit,“ podotkla Hana Švecová z Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotní a Střední školy v Boskovicích.
Kromě této školy jsou do projektu zapojeny i další na Blanensku. Na některé kurzy aktivně posílá uchazeče o zaměstnání i blanenský úřad práce. „Na Masarykově škole práce v Letovicích mají lidé možnost absolvovat zednický kurz a v Boskovicích ve škole André Citroëna si zvyšují kvalifikaci ve strojírenství. Tam také připravujeme nový kurz diagnostiky motorových vozidel,“ podotkla ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková.
Do projektu je zapojená také Střední průmyslová škola v Jedovnicích.