Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Tuček a Šlajs nebyli poslední. Třídy se večer opět zaplní

30.7.2011    Mladá fronta DNES - Večerní školy ožijí. Klesající počet žáků na středních školách nahradí v některých školách přerostlí studenti. Podniky tak formou stohodinových kurzů získají nové vodohospodáře, zedníky nebo kuchaře.  

VYSOKÉ MÝTO A běda vám, jestli mi to nepůjde.

Věta, kterou bude možná hrozit nejeden zedník, který se po letech přihlásí do školy. Stejně jako Jiří Kroupa v podání Jiřího Sováka ve známém fimovém hitu Marečku, podejte mi pero. Přestože noví odrostlí studenti nebudou muset sbírat papír, ani znát význam slova „hrdobec“, dost možná si na film vzpomenou.

Dospělí, kteří si chtějí doplnit vzdělání, nebo si jejich zaměstnavatel přeje, aby se naučili nové dovednosti formou kurzu, nastoupí do sedmi škol v Pardubickém kraji v září. Školám nový projekt, který prosadilo ministerstvo školství, pomůže zacelit díry po úbytku studentů, zaplnit budovy a využít úvazky učitelů.

 

Vzdělávat se může kdokoli

 

„Cílem je v období demografického poklesu počtu žáků proměnit některé školy v centra celoživotního učení,“ řekl Jiří Varhaník z Národního ústavu pro vzdělávání.

Například na stavební škole ve Vysokém Mýtě se budou učit ti, ze kterých škola vychová odborníky na vodohospodářské stavby, jež budou čelit povodním.

Daný typ odborníků totiž chybí celostátně - s problémy úprav vodních toků se lze setkat ve všech pěti povodích v rámci České republiky. „Všude tam se tito lidé uplatní,“ říká Vacek.

Tímto vzdělávacím programem navazuje škola na studium, které vyučuje své středoškoláky.

„Chceme otevřít celou jednu třídu, oslovili jsme už v tom směru pracovníky firem, s nimiž spolupracujeme,“ řekl ředitel školy Pavel Vacek. Podle něj chybí momentálně odborníci i v oblasti pitné vody. „Také protomá další vzdělávání v těchto oblastech perspektivu a je dobře udržitelné,“ říká Vacek. Celkově jsou kurzy určeny pro ty, kteří mají zájem o další vzdělávání. „Vstupním předpokladem pro mnohé kurzy je základní vzdělání. Některé kurzy však navazují na předchozí získané vzdělání a jsou určeny například pro osoby s ukončeným středním vzděláním v určitém oboru,“ řekla metodička projektu Elena Zrebená s tím, že informace pro příslušný kurz sdělí zájemcům přímo škola, která kurz pořádá.

Na přihlášení do kurzu není pozdě, nicméně kapacita alespoň některých je omezena například technickými možnostmi. Kurz bude mít zhruba sto hodin, což představuje zhruba jedno pololetí. Školy je plánují spustit v odpoledních až večerních hodinách.

Vysokomýtská stavební škola bude v září jednou ze sedmi škol, které se v Pardubickém kraji připojily k projektu ministerstva školství. Jeho cílem je v období očekávaného poklesu počtu žáků proměnit 325 středních odborných škol v České republice v centra vzdělávání dospělých a naučit je využívat svých učitelů, tříd i praktických učeben k dalšímu typu vzdělávání. „Účastníky programu mohou být pracovníci se znalostmi z praxe, kteří si chtějí doplnit kvalifikaci. Do programu ale mohou stále vstoupit i další zájemci, kteří se s oborem chtějí seznámit, například s ohledem na svoji volně související práci,“ řekla Zrebená.

Kurzem však školní docházka končit nemusí. Vzdělávací program je podle slov ředitele školy připraví kmaturitní zkoušce, k jejímuž vykonání se poté, vybaveni patřičným certifikátem,mohou na škole přihlásit.

 

Kraj lákal v minulosti do školy na Hujera

 

Pardubický kraj přišel s podobným projektem před třemi lety, když rozjel kampaň s billboardy Hujera ťukajícího na hodinky a sloganem Nikdy není pozdě. Tehdy s pomocí peněz z Evropské unie otevíraly školy rekvalifikační kurzy pro dospělé.

Například na Střední pedagogické škole v Litomyšli absolvovaly více než dvě desítky dospělých studentů přípravný kurz pro pedagogy. Vybrali si jej hlavně absolventi pedagogických škol, kteří vystudovali vychovatelství a potřebovali si doplnit vzdělání v oboru učitelství pro mateřské školy.

Kromě toho škola nabízela také kurz pro pracovníky v sociálních službách. Když například v domově důchodců pracovala zdravotní sestra, která neměla sociálně-pedagogické vzdělání, mohla si jej prostřednictvím kurzu dodělat.

Průmyslovka v Holicích tehdy například nabízela školení řidičů kamionové a autobusové dopravy

 

***

 

FAKTA Kam do školy - vzdělávací kurzy Počítačová gramotnost Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola, Pardubice, Karla IV. 13 Seřizování a obsluha plastikářských strojů SOŠ SOU Lanškroun Základní kovoobráběčské práce Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické Třemošnice, Sportovní 322 Komplexní obsluha hostů Střední odborná škola a Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Chrudim, Čáslavská 205 Údržbář Střední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště stavební Rybitví E-obchod v systému FelixNET Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Gustava Habrmana, Česká Třebová, Habrmanova 1540 Vodohospodářské stavby VOŠS a SŠS Vysoké Mýto Němčina pro potravinářskou praxi Střední škola potravinářství a služeb v Pardubicích

Nahoru