Vysokoškolské studium nedokončilo 9 % absolventů gymnázií z let 2006 až 2009, a to především ve strojírenských (20 %), matematicko-fyzikálních (13 %), zemědělských (12 %) a elektrotechnických oborech (11 %). Nejméně gymnazistů naopak předčasně odešlo ze studia práv (4 %), medicíny a zdravotnických oborů (5 %).
Absolventi gymnázií se hlásí ke studiu pestré škály oborů, prakticky všichni z nich (95 %) jsou ke studiu i přijati. U přijímacích zkoušek je zvýhodňují hlubší znalosti všeobecně vzdělávacích předmětů a často i větší motivace ke studiu konkrétního oboru.
„Díky tomu, že mají znalosti a dovednosti, které jim poskytují dobrý základ pro studium na vysoké škole, nastupují obvykle ke studiu oborů, o které mají skutečně zájem,“ potvrzuje spoluautorka publikace Úspěšnost absolventů středních škol ve vysokoškolském studiu Michaela Kleňhová.
Podíl studentů předčasně ukončujících studium na vysoké škole je nízký také u absolventů lyceí (13 %), v jejichž vzdělávacích plánech se věnuje více prostoru všeobecně vzdělávacím předmětům, než je tomu u profesně zaměřených oborů středních škol.
Studium na VŠ je nejobtížnější pro absolventy učilišť
Z odborného proudu středoškolského vzdělávání jsou na vysokých školách nejúspěšnější absolventi oborů středních odborných škol, ze studia jich předčasně odchází 21 %. „Ze střední školy si tito absolventi přinášejí zejména poměrně hluboké odborné znalosti, nemají však příliš rozsáhlý všeobecně vzdělávací přehled,“ vysvětluje důvody jejich předčasných odchodů Michaela Kleňhová.
V porovnání s ostatními absolventy odborně zaměřených oborů středních škol studia na vysoké škole nejčastěji zanechávají absolventi strojírenských (32 %), zemědělských (31 %), elektrotechnických (23 %) a stavebních oborů (22 %). Vysokoškolské studium nedokončí také čtvrtina absolventů oborové skupiny podnikání.
Poměrně úspěšní jsou při studiu na vysoké škole naopak absolventi uměleckých oborů středních škol (12 % studium na VŠ nedokončí), pedagogiky, učitelství a sociální péče (14 %), ekonomických (16 %) a zdravotnických oborů (17 %) a oborů z oblasti práva a právní činnosti (18 %).
Největší problémy se zvládáním vysokoškolského studia mají podle analýzy NÚV absolventi nástavbového studia (44 % přijatých uchazečů studium nedokončí) a absolventi oborů středních odborných učilišť, z nichž studia na vysoké škole zanechá 38 %.
Technické VŠ nedokončí až třetina studentů
Absolventi středních škol předčasně odcházejí především z technických oborů vysokých škol. Kromě náročnosti studia zde v tomto ohledu hraje roli také fakt, že technické školy obvykle přijímají uchazeče bez přijímacích zkoušek a ke tak studiu nastupují i absolventi, kteří se nedostali na jiný obor a techniku chtějí jen „zkusit“.
Nejméně úspěšní jsou absolventi středních škol ve studiu strojírenství (31 % přijatých uchazečů studium nedokončí), chemie (22 %), elektrotechniky (19 %) a stavebnictví (13 %). Mnohem méně často studenti odcházejí z právních (5 %), lékařských (8 %) a uměleckých oborů (9 %).
Rádi zodpovíme Vaše dotazy.
Ing. Jiří Vojtěch, vedoucí oddělení pro analýzy trhu práce
e-mail: vojtech@nuovcz, tel.: 274 022 321
Zoja Franklová, tisková mluvčí NÚOV
zoja.franklova@nuovcz, tel.: 274 022 112, mobil: 724 652 240
**Národní projekt VIP kariéra II – kariérové poradenství řídí MŠMT, jeho partnerem je Národní ústav odborného vzdělávání a spolufinancuje ho Evropský sociální fond a státní rozpočet ČR.