Úkolem odborných skupin je řešit úkoly podporující činnost oborových skupin. Jejich aktivity reagují na současné podněty související s vývojem odborného vzdělávání.
Skupiny jsou ustavovány příležitostně, podle povahy konkrétního řešeného úkolu. Pracují vždy jen do dokončení úkolu, pro jehož řešení byly vytvořeny.
V současnosti pracuje pět odborných skupin:
- Odborná skupina pro podporu kvality v odborném vzdělávání v České republice.
Skupina se z rozhodnutí MŠMT změnila v roce 2007 na Národní síť pro podporu zajišťování kvality odborného vzdělávání.
- Odborná skupina pro podporu rozvoje Národní soustavy kvalifikací v České republice.
Skupina se z rozhodnutí MŠMT změnila v roce 2008 na Poradní skupinu Koordinačního centra EQF. Skupina podporuje zavádění evropských nástrojů Evropský rámec kvalifikací a Evropský systém přenosu kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu .
- Odborná skupina pro podporu vzdělávání k udržitelnému rozvoji
Skupina se ihned po svém založení zapojila do činnosti pracovní skupiny pro vzdělávání v oblasti obnovitelných zdrojů energie a úsporách energie vytvořené z iniciativy Ministerstva životního prostředí. Výsledky této činnosti lze využít jako náměty vzdělavatelům pro implementaci témat zaměřených na obnovitelné zdroje energie a úspory energií do počátečního nebo dalšího vzdělávání.
Internetová prezentace dosavadních výsledků práce skupiny je zde.
- Odborná skupina pro společenskovědní vzdělávání v odborném školství.
Skupina byla vytvořena jako poradní orgán pro oblast společenskovědního vzdělávání žáků v odborném školství, zejména v otázkách koncepce, analýzy a revize vzdělávacích programů. Zabývá se také vybranými otázkami reálné výuky společenskovědních předmětů.
- Odborná skupina pro jazykové vzdělávání v odborném školství.
Skupina byla založena s cílem zabývat se otázkami postavení výuky cizích jazyků ve středních odborných školách a středních odborných učilištích. Aktuálním úkolem skupiny je analyzovat školní vzdělávací programy a sledovat výuku cizího jazyka přímo ve škole.