Výběr jazyka
Cz | En
Web není aktualizován od roku 2012
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 118


Peer Review Extended II


QualiVET


Další odborné vzdělávání a příprava dospělých

Delší tradici má vzdělávání dospělých na školách, v určitých profesích a oblastech i podnikové vzdělávání. V posledních letech bylo zpracováno několik strategických dokumentů, které vymezují priority v této oblasti.  


Ostatní vzdělávací cesty pro mladé

V systému počátečního odborného vzdělávání ČR, které má podle stávajícího školského zákona výhradně charakter formálního vzdělávání, se alternativní vzdělávací možnosti uplatňují ve specificky koncipovaných vzdělávacích programech. Nový školský zákon, platný od ledna 2005, již umožňuje i různé vzdělávací cesty (např. dosažení stejného stupně vzdělání). Současně bude možné i vzájemně kombinovat vzdělávání formální (ve školách) se vzděláváním neformálním.  


Počáteční odborné vzdělávání na vyšší sekundární úrovni

Střední odborné vzdělávání má v ČR již více než stoletou tradici. Postupně došlo k rozšiřování podílu všeobecného vzdělávání a k prohlubování teoretických základů jednotlivých odborných předmětů. Školy poskytující odborné vzdělávání mívaly velmi úzkou specializaci. Nyní však značná část škol poskytuje více druhů vzdělávání, jak pokud jde o úroveň, tak pokud se jedná o obory.    


Nižší sekundární úroveň počátečního odborného vzdělávání


Odborné vzdělávání

Součástí výchovně vzdělávací soustavy ČR jsou mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a vyšší odborné školy, které jsou kodifikovány školským zákonem. Jsou sem začleněny i instituce poskytující základy uměleckého vzdělání (zájmového) - základní umělecké školy. Součástí výchovně vzdělávací soustavy jsou rovněž školská zařízení výchovná a účelová, která podléhají školskému zákonu, popř. zákonu o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy. Nejvyšším článkem školské soustavy jsou školy vysoké, které jsou předmětem zákona o vysokých školách  


Vývoj vzdělávací politiky

Národní program rozvoje vzdělávání v ČR, tzv. Bílá kniha , byl v březnu 2001 projednán vládou. V návaznosti na Bílou knihu byl vypracován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy (DZ ) , který vymezuje základní státem podporované záměry rozvoje vzdělávací soustavy. V návaznosti na Dlouhodobý záměr byly vypracovány Dlouhodobé záměry rozvoje vzdělávání v jednotlivých krajích ČR (14). Příprava obou úrovní zpracování, republikové i krajské, je navzájem propojena – časově, postupem zpracování i strukturou. Metodicky je řízena a koordinována MŠMT.  


Přehled o odborném vzdělávání v České republice

Česká republika (ČR) je od roku 2000 z hlediska správního rozdělena do čtrnácti územněsprávních celků nazývaných kraje (NUTS 3), řízených krajskými samosprávami, v jejichž čele stojí volení hejtmani.   Z hlediska dlouhodobých vývojových trendů předpokládá střední varianta demografické prognózy změnu struktury obyvatelstva v neprospěch mladších věkových skupin.    


Učební osnovy


2008/3

Vlastní hodnocení a řízení kvality odborných škol. Kdo je kdo v NÚOV.  


2008/2

Evropský slovník dovedností a kompetencí - DISCO. Projekt QualiVET vytvořil rámec pro rozvoj kvality. Projekt LdV QF Embodiment. Kdo je kdo v NÚOV.  


2008/1

Bude Evropský rámec kvalifikací v ČR? Další vzdělávání pedagogických pracovníků odborných škol k realizaci školních vzdělávacích programů.  


2007/5

Co přinesl projekt /ilot S odbornému školství. Jak můžeme využít evropské fondy v odborných školách. Kdo je kdo v NÚOV.  


2007/4

Informační systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce (ISA) byl uveden do provozu. Kdo je kdo v NÚOV.  


2007/2-3

Národní soustava kvalifikací začíná fungovat. Uznávání výsledků neformálního vzdělávání a informálního učení v sítích škol poskytujících vzdělávací služby dospělým (UNIV). Podpora pro rozhodování v oblasti podnikového vzdělávání. Uplatnění absolventů škol na trhu práce - 2006. Kdo je kdo v NÚOV.  


Projekt VIP Kariéra pomohl ke zlepšení psychologického, výchovného a kariérového poradenství na školách

Projekt „Rozvoj a zdokonalení integrovaného diagnostického, informačního a poradenského systému v oblasti vzdělávání a volby povolání“, zkráceně označovaný jako VIP-Kariéra, je realizován s podporou Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu, v celkových nákladech více jak 120 milionů korun. Byl zahájen 1.9.2005, zakončen bude 30.9.2008. Řešiteli projektu jsou IPPP ČR (Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR) a NÚOV (Národní ústav odborného vzdělávání). IPPP ČR se zabýval vytvářením a činností   školních poradenských pracovišť (ŠPP) a prezenčním vzděláváním odborníků ze škol zapojených do projektu. NÚOV měl na starosti vytvoření Informačního systému o uplatnění absolventů škol s multimediálním průvodcem usnadňujícím orientaci ve vzdělávacím systému a ve světě práce a také e-learningové vzdělávání pedagogů.  


2007/1

Rámcové vzdělávací programy vstupují do středních škol.  


2006/5

Vývoj nové závěrečné zkoušky v systémovém projektu Kvalita I. Podpora rozvoje oborových a předmětových didaktik v odborném vzdělávání - konference Partnerství TTnet ČR.  


Finanční gramotnost - obsah a příklady z praxe škol

NÚOV vydává příručku pro učitele základních a středních škol  Finanční gramotnost - obsah a příklady z praxe škol. Účelem publikace je seznámit učitelskou veřejnost s tím, co se finanční gramotností rozumí a seznámit je s příklady dobré praxe.  


2006/3-4

ISA - informační systém o uplatnění absolventů škol. Přechod absolventů středních škol do terciárního vzdělávání. Kompetence absolventů požadované zaměstnavateli.  


2006 3-4

ISA - informační systém o uplatnění absolventů škol. Přechod absolventů středních škol do terciárního vzdělávání. Jaké kompetence požadují u absolventů škol zaměstnavatelé?  


2006/1-2

Kvalita odborného vzdělávání. Analýza učebních plánů v používaných vzdělávacích programech. Informace o činnosti Národního centra Europass ČR.  


Rozhledy č. 2 – říjen


Vývoj kvalifikačních požadavků na pracovním trhu v ČR a v zahraničí

Koucký, J. – Lepič, M.; Praha, NÚOV 2008, 92 stran  


Kvalifikační požadavky


Učební dokumenty

Učební dokumenty zpracované Národním ústavem odborného vzdělávání jsou základními pedagogickými dokumenty, podle kterých se realizuje vzdělávání na středních školách v České republice. Tyto učební dokumenty jsou postupně nahrazovány školními vzdělávacími programy, které školy zpracovávají podle rámcových vzdělávacích programů.  


Knihovna

Knihovna slouží především pracovníkům ústavu. Fondy knihovny jsou profilovány podle zaměření NÚOV na literaturu ze společenských věd (pedagogiky, psychologie, sociologie...) a ze všech dalších oborů, které patří do odborného vzdělávání.    


Příručka příkladů dobré praxe

Příručka příkladů dobré praxe dobré praxe učitelů středních odborných škol a středních odborných učilišť zapojených do projektu Pilot S.  


ReferNet ČR

logorefernet.jpg  


Národní centrum Europass

logo_europassCR.jpg  


Rámcové vzdělávací programy

rvp.jpg  


Státní těsnopisný ústav

logo_tesnopis.jpg  


Kariérové poradenství

logo_fiktivni.jpg  


Co je NÚOV

S platností od 1. července 2011 došlo ke sloučení tří přímo řízených organizací MŠMT: Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV), Výzkumného ústavu pedagogického v Praze (VÚP) a Institutu pedagogicko-psychologického poradenství (IPPP).  


Anglicko-český a česko anglický slovník odborného vzdělávání

Slovník je převzat z přílohy Zpravodaje V/2007, v níž jsou vysvětlující poznámky k účelu slovníku, k jeho uspořádání, důvody, proč některá slova či slovní spojení překládat uvedeným způsobem, seznam použité literatury a jména spolupracovníků, kteří se na vytváření slovníku podíleli či stále ještě podílejí.  


Zkratky a akronyma - elektronický slovník

Zkratky a akronyma z oblasti odborného vzdělávání, přípravy a trhu práce. Slovník obsahuje zkratky používané v různých zemích a jazycích světa. Ty jsou doplněny celým názvem v původním jazyce a (orientačním) překladem do češtiny. České zkratky, např. názvů institucí jsou doplněny oficiálním překladem názvu do angličtiny, popř. francouzštiny a němčiny.  


Zpravodaj 9/2008

Jaké jazyky pro jakou Evropu?  * e-skills Industry Leadership Board * Vzdělání a život člověka * L epší podmínky ve zdravotnických profesích * Kvalifikace starších dlouhodobě nezaměstnaných v Německu * Co to je, když se řekne perex * Prostupnost mezi odborným a vysokoškolským vzděláváním v Německu * Jaké písmeno psát při citování Zákonů?  


Zpravodaj - příloha II/2008

Vzdělávání v dokumentech EU 1999-2009  


Zpravodaj 7-8/2008

Trio v předsednictví EU  * Vzdělávání a mládež * První evaluace Europassu * Aktualizace ISCO-08 * Soutěž ve znalosti cizích jazyků v Německu * Mobilita a flexibilita v profesní přípravě * Odborné vzdělávání ve Švýcarsku * research*eu * Význam práce v dnešním světě * Německé děti rády čtou  


Zpravodaj - příloha I/2008

Odborné vzdělávání v Portugalsku  


Zpravodaj 6/2008

200 let baccalauréatu ve Francii  * Odliv mozků z rozvojových zemí * Deset doporučení pro modernizaci a zlepšení struktury profesní přípravy v Německu * Historie Evropského rámce kvalifikací (EQF)  


Zpravodaj - příloha V/2007

Angličtina v (odborném) vzdělávání * Angličtina je lingua franca dnešní doby. Evropská unie sice propaguje vícejazyčnost a rozmanitost, bez znalosti angličtiny se však lze jen těžko orientovat v dnešní informační společnosti. Používá se na webových stránkách (přinejmenším jako dorozumívací jazyk), jako jednací jazyk na konferencích i při povídání v kuloárech, v cestovním ruchu apod.  


Zpravodaj - příloha IV/2007

Odborné vzdělávání v Německu  


Zpravodaj 6/2007

Renesance měst a Lipská charta  * T urecko: společnost a vzdělávání * Diplom B2i ve Francii * Strukturální nevzdělanost v Německu * Co to je zralost pro profesní přípravu? * Sociální kompetence mistrů odborné výchovy *  Kariérní poradenství na vysokých školách *   Příloha III/2007: „Vzdělávání a odborná příprava 2010“ (Tato příloha byla nahrazena aktualizovanou přílohou II/2008: Vzdělávání v dokumentech EU.)  


Zpravodaj 5/2007

Klíčové kompetence v celoživotním vzdělávání  * Prostupnost v německém školském systému * Budoucnost francouzské mládeže * Doktorské studium ve Francii * Perspektivy čínského odborného vzdělávání * Sebevzdělávání v námořní dopravě * Africké geny v Británii  


Zpravodaj - příloha II/2007

Odborné vzdělávání ve Finsku  


Zpravodaj 4/2007

Mládež v Evropské unii  * Automatický systém pro překlady * Vzdělání a životní dráha 3 * Marshallův plán pro němčinu * Ministři školství se špatnými známkami * Celoživotní vzdělávání a definice OECD * Agentura Evropské unie pro základní práva * Začleňování do světa práce v Hesensku * Duální profesní příprava se modernizuje  


Zpravodaj 3/2007

Evropská unie ve statistice  * Digitální hry pro seniory * Vícejazyčnost posiluje konkurenceschopnost * Vzdělání a životní dráha 2 * Centrální maturita ve spolkové zemi NRW * Dodatkové kvalifikace v profesní přípravě * Bibliografická databáze Cedefopu  


Zpravodaj 2/2007

Co to je FP7? * Diskriminace v Evropské unii * Vzdělávání dospělých nespojené s povoláním * Cizí jazyky v Rakousku * U mistra Reného * Úloha teletutorů v profesní přípravě    


Zpravodaj - příloha I/2007

Pozadí Helsinského komuniké * Helsinské komuniké o zvýšené evropské spolupráci v odborném vzdělávání a přípravě  


Zpravodaj 1/2007

Německé předsednictví EU a vzdělávání * Poradenství ve Francii * Vzdělání a životní dráha * Skills a jak je překládat * Lidská práva v technickém vyučování * Perspektivní povolání v USA * Mezinárodní vývoj ve vzdělávání techniků  


Zpravodaj 12/2006

ECVET a jeho poslání * Vzdělávání dospělých v Evropě * Progress – nový akční program Společenství * Rámec výzkumu, vývoje a inovací (R&D&I) * Evropa dává impulsy politice vzdělávání * Obecný základ znalostí ve Francii * Dvouleté učební obory v Německu * Mozek, učení a úloha učitele  


Zpravodaj 11/2006

Celoživotní vzdělávání – nový program EU pro znalostní společnost * Způsobilost učňů v Německu * Odborné vzdělávání v Britské Kolumbii * Překládání v Evropské unii * Individualizovaná podpora znevýhodněným * Volba vzdělávací cesty v Rakousku * Politika odborného vzdělávání v Lotyšsku * Europass v Belgii * KIBB – komunikační a informační systém * Přístup na odbornou vysokou školu v SRN * Zaměstnávání starších pracovníků  


Zpravodaj 10/2006

Skillsnet – mezinárodní síť * Litva a její vzdělávací systém * Evropská unie a vícejazyčnost * Eurostat a stárnutí Evropy * Cedefop a jeho historie * Duální studijní obory jako klíč k profesi * Škola může způsobit chorobu     


Zpravodaj - příloha III/2006

Odborné vzdělávání v Rakousku Modularizace učňovství * Vzdělávací standardy v odborném školství  


Zpravodaj 9/2006

Spolupráce EU-USA ve vzdělávání * Lidské zdroje ve vědě a technice * Gymnázia ve Švédsku * Znalostní management a vzdělávání * Evropský rámec kvalifikací * Školy Idea ve Švédsku * Migrační zázemí a přístup ke vzdělávání  


Zpravodaj 7-8/2006

Priority finského předsednictví EU * Evropské roky * Francie – odchod silných ročníků do důchodu * Starší pracovníci a celoživotní vzdělávání * Vliv vzdělání na zaměstnanost * Profesní příprava pro místní policii * Zemědělské školství chudé jako myš * Hluk na pracovišti * EQF pro celoživotní vzdělávání * Evaluační standardy v odborném vzdělávání * Cizí jazyky v německých podnicích * Povolání a rodina v Německu a ve Švédsku * Další vzdělávání pro znalostní společnost  


Zpravodaj 6/2006

UNESCO a negramotnost ve světě * T erminologie vzdělávání ve statistice * Odborné vzdělávání migrantů * Jak se plní lisabonské cíle * Reforma odborného vzdělávání v Austrálii * Management kvality s EFQM * Profesní příprava a mladí rodiče * Více prvňáčků v Německu * Výrobní školy v Německu, v Evropě a ve světě  


Zpravodaj 5/2006

Mezinárodní statistiky vzdělávání * Co to je Rada EU a Evropská rada * Profesní bakalaureát ve Francii * Podnikové vzdělávání starších zaměstnanců * Odborné vzdělávání v Brazílii * Život, práce a vzdělávání z pohledu SRN * Situace v odborném vzdělávání v Německu  


Zpravodaj 4/2006

Konference evropských ministrů školství * Vyšší odborné školy a jak je překládat * Vzdělávání a zaměstnanost mládeže ve Francii * Evropané a mobilita * Čína – přes hranice za vzděláním * Čínsko-německá spolupráce ve vzdělávání * Volba povolání v Německu * Publikování vědeckých prací * Redcom a spolupráce odborných časopisů  


Zpravodaj - příloha II/2006

Odborné vzdělávání ve Spojeném království  


Zpravodaj 3/2006

Poučení ze vzájemného srovnávání v EU * Přechod ze školy na trh práce v Belgii * Abibac – francouzsko-německá maturita * Počet dětí na jednu ženu v 15 zemích EU v roce 2003 * Celodenní odborné vzdělávání ve školách v Nizozemsku, Rakousku a Dánsku * Nový profil povolání pro call centra * Spolupráce sociálních partnerů v Norsku * Listování v časopise Le Monde de l’Éducation  


Zpravodaj - příloha I/2006

Odborné vzdělávání ve Spojeném království  


Zpravodaj 2/2006

ERO – nová databáze * Zajišťování kvality ve vyučování jazyků v postsekundárním vzdělávání * Vzdělávání dospělých v zemích OECD * Mobilita pracovních sil v EU * Evropané a jazyky * Assessment and Qualifications Alliance * Hodnocení metodou forced ranking * Služby v odborném vzdělávání ve Švýcarsku * Duální profesní příprava a profesní odborné školy v Německu * Strach ze zkoušky a jak ho překonat * Neformální další vzdělávání v Polsku  


Zpravodaj 1/2006

Význam vzdělání na trhu práce * Zdravotnické vzdělávání v Evropě * Profesní poradenství v zahraničí * ECER 2005 * Diskriminace, stáže a zaměstnání ve Francii * Assessment centra v profesní orientaci * Včasné rozpoznání vývoje kvalifikací * Rakouské předsednictví EU ve vzdělávání  


Zpravodaj 12/2005

Vzdělávání a profesní příprava 2010 * Vzdělávání v Koreji * Etymologie a definice slova „evaluace“ * Klíčové termíny vztahující se k evaluaci * Eurobarometr a cizí jazyky * K čemu slouží národní rámce kvalifikací? * Uznávání kvalifikací na Maltě * Další vzdělávání starších zaměstnanců  


Zpravodaj 11/2005

Nezaměstnanost mládeže * Povolání ve veřejné správě ve Francii * Studijní úmrtnost ve Spojeném království * Vstup na trh práce ve Švédsku * Reforma vzdělávacího systému v Itálii * Odborné a všeobecné vzdělávání * Skotský rámec kreditů a kvalifikací * Rámce kvalifikací používané v UK * Vzdělávání dospělých v Německu * Evropská nadace pro kvalitu v e-learningu  


Zpravodaj - příloha VI/2005

Model učení v pracovním životě  


Zpravodaj 10/2005

Odborné vzdělávání ve světě * Terminologie (odborného) vzdělávání * Vzdělávání v Makedonii * Pique-nique * Reforma vysokých škol ve Švédsku * Prostupnost mezi odborným a vysokoškolským vzděláváním v Německu * Budoucí perspektivy profesní přípravy * Budoucnost duálního systému v Německu  


Zpravodaj 9/2005

Střednědobé priority pro CEDEFOP * Vzdělávání v Evropské unii v číslech * Půl století odborného vzdělávání v Evropě * Stručná historie testů a zkoušek * Školy MET v USA * Typologie znalostí, dovedností a kompetencí * Informační technologie v Německu * A-levels ve Spojeném království * Reforma profesní přípravy v Lucembursku * Pas pro trh práce v Nizozemsku * Informační systém o vzdělávání v Estonsku  


Zpravodaj 7-8/2005

Dějiny odborného vzdělávání v Evropě * Národní rámec kvalifikací v Irsku * Začleňování do světa práce ve Francii * Vzdělávání versus ekonomika? * Internetový vyhledávač pro učence * Environmentální vzdělávání v Japonsku * Berlínští imámové pro profesní přípravu * Odborné vzdělávání v Baskicku * Násilí ve francouzských školách  


Zpravodaj - příloha V/2005

Zajišťování kvality v odborném vzdělávání  


Zpravodaj 6/2005

Využívání Internetu v evropských zemích * Postsekundární vzdělávání v Evropské unii * Rozvíjení frankofonního „lidského kapitálu“ * Nezaměstnanost mládeže * Školství v Egyptě * Koučování pro učně * Nanotechnologie * Včasné rozpoznávání kvalifikací v Dánsku, Norsku a ve Švédsku * Budoucí perspektivy profesní přípravy  


Zpravodaj - příloha IV/2005

Nadbytečné vzdělání a nedostatečné učení  


Zpravodaj 5/2005

Stručné dějiny metrologie * Úloha vysokoškolského vzdělávání v EU * Vzdělávání na Islandu * Klíčové kvalifikace v odborném vzdělávání * Struktura kreditu pro Anglii * Reforma gymnázia ve Švédsku * Nové a modernizované učební obory v SRN  


Zpravodaj - příloha III/2005

Základy Společného rámce zajišťování kvality odborného vzdělávání a přípravy v Evropě  


Zpravodaj 4/2005

Plnění lisabonských cílů ve vzdělávání * Postavení vědců v Evropské unii * Choroby z  práce s počítačem ve zkratce * Vývoj odborného vzdělávání v Rusku * Angličtina na vysokých školách ve Francii * Změny v mezinárodním testu TOEFL * Francouzština v německých školách * Činnost Spolkové agentury práce v Německu * Mít pojem o tom, co je pojem * Velká Británie – dovednosti pro 21. století  


Zpravodaj 3/2005

Vědecké informace pro politické rozhodování * Volný pohyb dobrých nápadů * Nové a upravené učební obory v Německu * Zákon o reformě odborného vzdělávání * Ideální učeň * Učební obor pro ochranu přírody v Německu * Národní středisko pro poradenství v  Itálii * Profesní orientace v Rakousku *  Vzdělávání černých chlapců v Anglii * Předsednictví Evropské unie  


Zpravodaj - příloha II/2005

Přechod žáků do středoškolského vzdělávání  


Zpravodaj 2/2005

Eurobarometr o plnění Lisabonské strategie * Nová generace programů * Evropské unie * Vývoj profesní přípravy ve Francii * Termín „kompetence“ ve Francii * Jazykový pobyt a jak ho vybrat * Jazykové vzdělávání v Evropě v číslech * Klíčové kvalifikace v Německu * Odborné vzdělávání v Polsku * Jak ohýbat kurikulum  


Zpravodaj - příloha I/2005

Maastrichtské komuniké o budoucích prioritách zvýšené evropské spolupráce v odborném vzdělávání a přípravě (Revize Kodaňské deklarace z 30. listopadu 2002)  


Zpravodaj 1/2005

Priority lucemburského předsednictví EU * Přírodní vědy v dnešním vzdělávání * Neformální historie e-learningu * Reforma odborného vzdělávání v Německu * Polytechnická škola v Rakousku *  Profesní poradenství v Německu *  Odborné vzdělávání ve Flandrech * Nezaměstnanost mládeže v Nizozemsku  


Sektorové rady


Mechanismy zapojování sociálních partnerů


Legislativní podpora zapojování sociálních partenrů


Organizace dialogu se sociálními partnery


Sociální partneři a odborné vzdělávání


Průvodce současným odborným vzděláváním

Pruvodce_soucasnym_vzdelava.jpg Vydal Národní ústav odborného vzdělávání, Praha 2008. Publikace vznikla v rámci systémového projektu Partnerství a kvalita, financovaného z prostředků ESF a státního rozpočtu České republiky.  


Připravenost absolventů středních odborných škol na uplatnění v praxi

(Srovnání situace absolventů středního odborného vzdělávání s výučním listem, s maturitou i odborným výcvikem a s maturitou tři roky od ukončení studia)  Trhlíková, J. - Vojtěch, J. - Úlovcová. H.; Praha, NÚOV 2008. 31 stran  


Odborné vzdělávání a sociální partnerství

Příručka pro účastníky studijní cesty  


Novinky


Moravskoslezský kraj


Zlínský kraj


Olomoucký kraj


Jihomoravský kraj


Vysočina


Pardubický kraj


Královéhradecký kraj


Liberecký kraj


Ústecký kraj


Karlovarský kraj


Plzeňský kraj


Jihočeský kraj


Hl. m. Praha


Firemní hodnoty

Každý z nás si v průběhu života vytváří vlastní hodnotový systém a ujasňuje si tak, co je pro něho v té které životní etapě důležité a co nikoli. Činíme tak mnohdy neuvědoměle, avšak vždy v souladu „s povahou věci“, „s logikou života“. Nemůžeme jinak. Naplňujeme tím svou potřebu vymezit a zkonkrétnit sebe sama v prostoru vlastního života, tj. hlavně mezi lidmi, s nimiž je nám dáno žít, a proměnit se k obrazu svému ve vlastním životním čase, který přes rodiče, ideové a jiné předchůdce hledá svůj počátek v minulosti a prostřednictvím potomků a následovníků vrůstá do budoucnosti. Naše životní hodnoty tak postupně získávají nejen osobní, ale i místní, národní až světový rozměr, to v prostorovém významu, a v časovém smyslu vedle hodnot s omezenou platností vyznáváme i hodnoty trvalejší, leckdy vpravdě dějinné.  


Evropské aktivity v oblasti odborného vzdělávání

Evropske_aktivity_v_oblasti.jpg Hana Čiháková, Martina Kaňáková, Miloš Rathouský  


Evropský systém kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu

Evropsky_system_kreditu_1.jpg Miroslav Kadlec, Jan Peška, Jiří Strádal, Mario Stretti  


Kvalita odborného vzdělávání a role sociálních partnerů

Kvalita_odborneho_vzdelavan.jpg Stanislav Michek, Romana Jezberová, Dana Kočková, Martina Kaňáková, Petr Jadrný, Jiří Valenta, Zdeněk Vršník, Libor Berný  


Partnerství škol a zaměstnavatelů

Partnerstvi_skol_a_zamestna.jpg Jan Peška, Zorka Husová, Taťána Vencovská, Jana Kratochvílová, Věra Vašáková, Libor Berný, Jiří Vojtěch, Helena Marinková, Hana Čiháková, Jiří Strádal, Jaromír Coufalik, Bohumil Mužík, František Barták  


Středočeský kraj


Studie PaK

Analytické studie o odborném vzdělávání a partnerství, které obsahují rozbor současného stavu spolupráce škol a podniků v rámci EU i ČR, možnosti spolupráce v oblasti dalšího vzdělávání a v oblasti uznávání výsledku neformálního vzdělávání a informálního učení, vybrané faktory ovlivňující kvalitu odborného vzdělávání v ČR, možný vliv zavedení Evropského systému přenosu kreditů v odborném vzdělávání (ECVET) na odborné vzdělávání v ČR a analýzu evropských aktivit a iniciativ v odborném vzdělávání s texty dokumentů.  


Kontakty projektu PaK


Popis projektu PaK

Projekt probíhal od června do října 2008, byl řízen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, uskutečňoval ho Národní ústav odborného vzdělávání a na financování se podílel Evropský sociální fond a státní rozpočet ČR.  


Nezaměstnanost absolventů škol ve středním a vyšším odborným vzděláním - 2001

Úlovcová, H. - Vojtěch, J.; Praha, NÚOV 2001; 36 stran  


Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním - 2002

Festová, J. - Vojtěch, J.; Praha, NÚOV 2002. 54 stran  


Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním - 2003

Festová, J. - Vojtěch, J.; Praha, NÚOV 2003. 65 stran  


Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním - 2008

Burdová, J. - Chamoutová, D.; Praha, NÚOV 2008, 70 stran